Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy po 50. roku życia?

20. 12. 2017 · 6 minut czytania

Wraz z wiekiem skóra traci jędrność, pojawiają się głębokie zmarszczki oraz worki pod oczami. Jak się przed tym obronić? Poznaj sprawdzone sposoby na zatrzymanie procesów degeneracyjnych!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy po 50. roku życia?

Jak poprawić jędrność skóry twarzy po 50. roku życia? Przede wszystkim regularną pielęgnacją. Składają się na nią odpowiednie kosmetyki, delikatne masaże skóry twarzy i oczywiście dobra dieta bogata w antyoksydanty i fitohormony. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy po 50 roku życia.

Dlaczego tracisz jędrność skóry twarzy po 50. roku życia?

Za piękny i młody wygląd skóry odpowiadają: kolagen, elastyna oraz kwas hialuronowy.

Proces starzenia się skóry polega niestety na powolnym zanikaniu tych związków chemicznych z Twojego organizmu i, tak naprawdę, zaczyna się już po 25. roku życia - Twoje włókna kolagenowe powoli zaczynają zanikać, układać się w nieregularne kłębki, zamiast poukładają siatkę trzymającą skórę w napięciu, produkcja nowego kolagenu i elastyny wrzuca na wolniejszy bieg, a to z kolei wpływa na zmniejszenie poziomu kwasu hialuronowego, który odpowiedzialny jest za związanie wody w skórze –  to dzięki niemu Twoja skóra jest nawilżona i promienna.

Sprawdź też, jak ujędrnić ciało po 50.

Skóra twarzy po 50 roku życia

 

Starzenie się skóry twarzy może nabrać na sile po 50. roku życia w związku ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w ciele kobiety – czyli menopauzą. Na gęstość i jędrność skóry zaczyna mocno wpływać spadek estrogenu, który mówiąc wprost trzymał nas do tej pory w niezłej formie.

Jednak jędrność i elastyczność skóry twarzy to nie jedyna rzecz, o którą powinnaś dbać jako kobieta po 50. roku życia. Z biegiem lat, Twoja skóra zaczyna także tracić swoją gęstość nawet o 20%. Co to oznacza? Możesz zauważyć, że staje się znacznie cieńsza niż kiedyś. Zapewne dawniej łapałaś swoje policzki, a w ręce zostawała Ci spora fałda skóry –  teraz możesz spokojnie zapiąć na swojej skórze spinacz biurowy.

Sprawdź też, jak stosować kosmetyki do cery dojrzałej.

Skóra dojrzała twarzy, przez spadek swojej gęstości, zaczyna tracić swój naturalny płaszcz lipidowy, przez co szybko się odwadnia i trudniej jej utrzymać składniki odżywcze. Dlatego często mówi się, że staje się szara i pomarszczona – traci ona swoją życiodajną wodę.

Kolejną oznaką osłabienia gęstości skóry, a także jej jędrności, są opadające policzki, worki pod oczami i zmiana kształtu twarzy. Zaczynasz pewnie także powoli martwić się pojawiający się zwisającą skórę u szyi. Jak temu zapobiegać?

 

Jak poprawić gęstość skóry twarzy przy użyciu kosmetyków?

Przede wszystkim odpowiednimi kosmetykami i dermokosmetykami.

Kiedy wybierasz krem do twarzy do skóry dojrzałej, zwróć uwagę, aby zawierał w sobie:

  • Retinol, pochodne witaminy A lub koenzym Q10 lub inne substancje wpływające na działanie fibroblastów, które stymulują komórki do regeneracji i wytwarzania kolagenu i elastyny (sprawdź też preparaty zawierające koenzym Q10),
  • Witaminy C oraz E, które pomagają w regeneracji skóry, poprawiają jej koloryt oraz działają przeciwko wolnym rodnikom.
  • Kwas hialuronowy, który nawilży Twoją skórę od wewnątrz.
  • Lipidy w postaci olejów i wosków (np. olej arganowy, olej z jojoba, wosk pszczeli), które zabezpieczą Twoją skórę przed utratą wody i substancji odżywczych.
  • Filtry UVA i UVB  –  są one szcze gólnie ważne w kremach na dzień, bo chronią skórę przed fotostarzeniem.

Niektórzy dermatolodzy polecają także stosowanie kremów z fitohormonami – roślinnymi hormonami, które mają zastąpić działanie estrogenu, którego poziom stale spada w okresie menopauzy. Substancje takie znajdziesz m.in. w kremie ujędrniającym Auriga Flavonex Krem –  zawiera izoflawony sojowe, czy Lierac Arkeskin+Specifiques, krem korygujacy objawy starzenia hormonalnego – zawierający Cytonacre SP ekstrakt z macicy perłowej.

Jak stosować kremy do twarzy po 50. roku życia?

Przede wszystkim regularnie! Twoja skóra w tym okresie jak nigdy potrzebuje nawilżenia. Dlatego na marginesie zachęcam Cię nie tylko do nawilżania cery od zewnątrz kremami, ale także do pilnowania dziennego spożycia wody minimum 2 litry dziennie!

Na dzień postaraj się dobrać krem do pielęgnacji skóry twarzy po 50. roku życia bogaty w substancje odżywcze z kwasem hialuronowym i ochronnymi lipidami, np. krem odżywczy przywracający gęstość skóry na dzień Avene Serenag czy krem ujędrniający Uriage Isodense. Krem ten dobrze nawilża, ale także chroni skórę przed utratą wody, a dodatkowo posiada składniki antyoksydacyjne, które zwalczają wolne rodniki.

Powinnaś jednak pamiętać, że na starzenie się skóry twarzy ma wpływ promieniowanie słoneczne UVA i UVB. Dlatego zawsze staraj się nałożyć na twarz krem z filtrem minimum SPF 15. A kiedy słońce operuje znacznie mocniej wiosną i latem nie wychodź z domu bez porządnego blokera o faktorze SPF 50.

Na noc stosuj kuracje mocne kuracje przeciwzmarszczowe, odżywiające i nawilżające. Wybieraj cięższe kremy np. odbudowujący krem przeciwstarzeniowy La Roche-Posay Substiane extra riche. Przy nakładaniu kremu nie zapomnij o skórze szyi.

Żeby pozbyć się szarawego odcienia cery, szorstkości i powiększających się zmarszczek możesz spróbować kremów na noc lub maseczek z kwasem AHA, który rozpuszcza zrogowaciały naskórek i pomaga przyspieszyć odbudowę nowego.

W Twojej regularnej pielęgnacji możesz znaleźć także miejsce na profesjonalne zabiegi z wykorzystaniem kwasów AHA i BHA u kosmetyczki. Kwasy takie nie tylko usuną poszarzały i odwodniony naskórek, ale także poradzą sobie z przebarwieniami, które mogą pojawiać się na skórze szczególnie w okresie burzy hormonalnej.

    I oczywiście! Nie zapominaj o położeniu pod oczy odżywczego kremu pod oczy każdej nocy. Najszybciej objawy starzenia skóry i utraty gęstości skóry widać w okolicach skóry pod oczami. Pamiętaj, aby dbać o ten obszar dobrze go nawilżając – możesz robić to za pomocą odpowiednich dermokosmetyków lub czystego oleju arganowego lub oleju z jojoba.

    Sprawdź też właściwości oleju jojoba.

    Kremy do skóry twarzy po 50 roku życia

    Pielęgnaja twarzy po 50 roku życia – odmładzający masaż twarzy?

    Kosmetyki jednak to nie wszystko. Bardzo ważny jest też sposób nakładania kremu na twarz. Żeby pobudzić mikrokrążenie i wchłanianie się substancji odżywczych w skórę, możesz wykonać odpowiedni masaż skóry. Pamiętaj też, żeby krem nakładać zawsze w odpowiednim kierunku, aby nie rozciągnąć dodatkowo skóry. Jak?

    Po pierwsze, okolice oczu – kremy pod oczy wklepuj puszkami serdecznych palców po okręgu od kącika oka na dolnej powiece do zewnątrz. Staraj się unikać wcierania kremu pod oczy - raczej zawsze go wklepuj. Palec serdeczny będzie do tego odpowiedni ponieważ ma on najmniej siły.

    Po drugie, wklepuj krem w policzki ku górze, biegając opuszkami wszystkich palców po twarzy. Masaż nie powinien być mocny - dobrze jeżeli będziesz czuła delikatne i przyjemne uderzanie palców o skórę. Unikaj rozciągania skóry ku dołowi.

    Po trzecie czoło – masuj czoło od przestrzeni między powiekami w kierunku zewnętrznym i ku górze – tak jakbyś robiła coraz większe koła wokół oczu ponad brwiami.

    No i oczywiście na koniec szyja – masaż na kremie odżywczym powinnaś wykonywać ku górze, jakbyś chciała nałożyć skórę szyi i podbródka na twarz. Biegaj opuszkami wszystkich palców od brody w kierunku uszu po owalu twarzy.

    Odmładzający masaż twarzy

     

    Masaż twarzy nie tylko pomoże lepiej wchłonąć się kremowi i przenieść składniki odżywcze w głąb skóry, ale także sprawi, że skóra nabierze ładnego kolorytu.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora