Cera mieszana i jej pielęgnacja. Co musisz wiedzieć?
Cera mieszana - jak ją pielęgnować? Sprawdź koniecznie zasady i kroki prawidłowego postępowania przy typ typie skóry.
Spis treści
Cera mieszana, choć występuje dość często, wcale nie jest łatwa w pielęgnacji. Wszystko za sprawą połączenia w obrębie twarzy dwóch różnych typów skóry – przetłuszczającej się i normalnej lub nawet suchej. Sprawdź, jak najlepiej zadbać o cerę mieszaną, by przywrócić jej naturalną równowagę i młodzieńczy blask!
Cera mieszana – cechy charakterystyczne
Czym wyróżnia się cera mieszana? To połączenie dwóch typów skóry, których potrzeby diametralnie się różnią – przetłuszczającej się lub tłustej oraz normalnej albo suchej. Z tego względu, w obrębie twarzy występują zarówno partie potrzebujące silnego nawilżenia i pomocy w utrzymaniu wilgoci w skórze, jak i równowagi, jeśli chodzi o wydzielanie sebum.
Cera mieszana przetłuszcza się w tzw. strefie T, czyli w rejonie czoła, nosa i brody. To właśnie w tych miejscach najczęściej pojawiają się zaskórniki, wynikające z nadprodukcji sebum i zatykania porów. Z kolei skóra na policzkach zazwyczaj jest gładka, zdrowa i wymaga jedynie regularnego nawilżania. Czasami wykazuje tendencję do przesuszania lub jest po prostu sucha.
Taki typ skóry sprawia, że pielęgnacja cery mieszanej stanowi nie lada wyzwanie. Żeby odpowiednio zadbać o każdą partię twarzy, musisz zarówno nawilżać policzki, jak i regulować pracę gruczołów łojowych w strefie T. Jak to zrobić? Na szczęście istnieją kosmetyki, które są w stanie zapewnić cerze mieszanej idealną pielęgnację. Jeśli będziesz stosować je systematycznie, nie pomijając żadnego etapu codziennej rutyny, szybko przywrócisz Twojej skórze upragnioną równowagę.
Zobacz także domowe sposoby na suchą skórę twarzy. 5 prostych urodowych trików!
Dlaczego skóra mieszana przetłuszcza się w strefie T?
Właściwa pielęgnacja skóry mieszanej wymaga przede wszystkim zrozumienia procesów, zachodzących w obrębie poszczególnych partii twarzy. Dlaczego to właśnie strefa T przetłuszcza się najbardziej? Winę ponosi natura i lokalizacja gruczołów łojowych – w rejonie czoła, nosa oraz brody są rozmieszczone dość gęsto i jest ich dużo więcej, niż na pozostałych częściach twarzy.
Nieodpowiednia pielęgnacja, używki, dieta bogata w cukry i tłuszcze trans, a jednocześnie uboga w niezbędne witaminy i minerały – to także nasila problem przetłuszczania w strefie T. Tryb życia i spożywane produkty mają ogromny wpływ na gospodarkę hormonalną w organizmie, a różnego rodzaju zaburzenia w jej funkcjonowaniu objawiają się na skórze poprzez silne przetłuszczanie, czy pojawiające się niedoskonałości.
Sprawdź też, jak wygląda pielęgnacja skóry wrażliwej krok po kroku.
Jak pielęgnować cerę mieszaną? Postaw na te składniki!
Bardzo ważne jest, by wybrać kosmetyki do twarzy dbające jednocześnie o przetłuszczającą się strefę T, jak i suche policzki oraz skronie. Zanim jednak rozpoczniesz poszukiwania idealnych produktów do pielęgnacji, sprawdź, jakich substancji wypatrywać w składach. Świadomość działania poszczególnych składników aktywnych pozwoli Ci wybierać kosmetyki, które odpowiedzą na indywidualne potrzeby Twojej cery mieszanej.
Olej jojoba
To wyjątkowy emolient, który skóra mieszana pokocha od pierwszego kontaktu! Ten olej, a w zasadzie płynny wosk, wykazuje dużą kompatybilność z każdym rodzajem cery. Oznacza to, że jest hipoalergiczny i dobrze tolerowany przez skórę. Nie obciąża, nie przetłuszcza i nie zapycha porów, a co za tym idzie – nie przyczynia się do powstawania zaskórników oraz innych niedoskonałości. Chroni przed nadmiernym przesuszeniem – zabezpiecza wilgoć wewnątrz komórek.
Olej z nasion jojoba zawiera dużą ilość witamin F, A i E, które pielęgnują cerę i opóźniają procesy starzenia. Znajdziesz go w lekkim kremie dla skóry tłustej i mieszanej Make Me Bio Aqua Light. Kosmetyk ten posiada wegańską formułę, bogatą w naturalne emolienty i witaminę E. Zawiera olejek ze skórki grejpfruta, który oczyszcza pory, normalizuje wydzielanie sebum oraz rozjaśnia przebarwienia na skórze. Sprawdź również: Olej jojoba zamiast kremu na noc? Poznaj tajemnicze właściwości złotego wosku.
Wyciąg z liści i kory brzozy
Ten składnik często zawierają żele do mycia i toniki oczyszczające do twarzy. Wyciąg z liści i kory brzozy ceniony jest zwłaszcza za swoje antybakteryjne działanie. Reguluje pracę gruczołów łojowych, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym zapobiega powstawaniu ropnych wykwitów. Tonizuje i pomaga przywrócić skórze jej naturalne pH. Jest jednym z głównych składników kosmetyku Dermedic Normacne Preventi.
Enzymy owocowe
Wprost idealnie nadają się do złuszczania martwego naskórka przy cerze mieszanej. Znajdziesz je zarówno w peelingach, jak i żelach do mycia twarzy, np. 3 enzymy Tołpa Dermo Face Sebio. Bromelaina, papaina oraz keratolina skutecznie złuszczają martwy naskórek i odblokowują pory. Kosmetyk ma działanie antybakteryjne, dlatego już po kilku dniach regularnego stosowania, widoczna jest zmiana kondycji skóry mieszanej. Więcej o działaniu enzymów owocowych pisałam w artykule: Peeling enzymatyczny: poznaj moc enzymów owocowych!
Skwalan
Skwalan to substancja o lekkiej, olejowej konsystencji. Bardzo szybko się wchłania, dlatego nie obciąża skóry – wzmacnia za to jej naturalny płaszcz lipidowy. Nie zapycha porów i przedłuża działanie witamin A i E, poprawiając stan komórek naskórka. Dzięki temu, że nie obciąża, a jednocześnie utrzymuje w skórze wilgoć, jest idealnym składnikiem do pielęgnacji cery mieszanej. O wszystkich właściwościach skwalanu przeczytasz tu: Skwalan − dlaczego warto go uzupełniać po 25. roku życia?
Czego nie lubi skóra mieszana? Tych składników unikaj!
Zanim dowiesz się, jak pielęgnować cerę mieszaną, zwróć uwagę na te składniki Twoich kosmetyków. Jeśli zawierają alkohol, silne konserwanty lub substancje drażniące, przemyśl ich użycie. Skóra nie tylko może zareagować na nie alergią, ale również znacznie pogorszy się jej stan. Dowiedz się więcej: Cera alergiczna: co może uczulać w kosmetykach?
Alkohol
Alkohol to składnik, którego bardzo nie lubi nie tylko cera mieszana. Pielęgnacja skóry z tendencją zarówno do przetłuszczania, jak i przesuszania, powinna być całkowicie „bezalkoholowa”. Alkohol wysusza i usuwa naturalne sebum – w ten sposób, pozbawia odpowiedniej ochrony partie twarzy, które wymagają nawilżenia, a gruczołom łojowym daje sygnał, że brakuje sebum i należy zwiększyć produkcję.
Silne konserwanty i substancje drażniące
To składniki mocno wysuszające skórę. Mogą nie tylko naruszać jej naturalną barierę ochronną, ale również osłabiać połączenia międzykomórkowe. Przez to cera narażona jest na wystąpienie zmian skórnych, świądu, pieczenia, a nawet łuszczenie mocno przesuszonych partii. Do pielęgnacji skóry mieszanej najlepiej stosuj kosmetyki bez substancji tego typu.
Pielęgnacja cery mieszanej od A do Z
Już wiesz, jakie kosmetyki do cery mieszanej będą odpowiednie, dlatego czas na kilka wskazówek dotyczących sposobu jej pielęgnacji. Jeśli wdrożysz je do Twojej codziennej rutyny i nie będziesz pomijać żadnego etapu, szybko przywrócisz skórze upragnioną równowagę.
Oczyszczanie, czyli demakijaż i mycie twarzy
Rytuał pielęgnacyjny zawsze zaczynaj od oczyszczania. O ile rano wystarczy dokładne mycie twarzy żelem, to wieczorem musisz usunąć makijaż. Demakijaż wykonuj nawet wtedy, gdy wybierasz się na imprezę – zanim nałożysz wystrzałowy, wieczorowy make-up, zmyj ten, który nosisz od rana.
Nałóż na wacik odpowiednią ilość płynu micelarnego lub mleczka i przyłóż do zamkniętej powieki. Nie pocieraj od razu – pozwól, by kosmetyk rozpuścił makijaż. Po 20 – 30 sekundach delikatnie usuń kolorowe kosmetyki z powiek, rzęs, czy brwi. Podobnie powinien wyglądać demakijaż twarzy. Pamiętaj, że pocieranie przesuszonej skóry policzków, czy skroni może spowodować podrażnienia i dyskomfort.
Po demakijażu zawsze umyj twarz kosmetykiem do mycia. Możesz użyć żelu SVR SebiaClear, który nie zawiera mydła. Po nałożeniu zmienia się w kremową piankę, oczyszczającą z resztek makijażu oraz nadmiaru sebum. Nadaje się również do stosowania w przypadku skóry wrażliwej – nie przesusza, ani nie podrażnia delikatnego naskórka.
Akcja złuszczanie – usuń martwy naskórek
Jaki peeling polubi cera mieszana? Bez wątpienia enzymatyczny! Złuszczanie enzymami owocowymi to świetny sposób na usunięcie martwego naskórka zarówno z przetłuszczających się rejonów twarzy, jak i lekko przesuszonych. Niektórzy specjaliści w dziedzinie dermatologii i kosmetologii polecają również metodę mieszaną – skórę na policzkach złuszczać za pomocą enzymów, natomiast do usuwania zrogowaciałego naskórka ze strefy T stosować klasyczne peelingi drobnoziarniste.
Wypróbuj też domowy kosmetyk złuszczający – przygotujesz go z kilku łatwo dostępnych składników. Ma cudowny zapach szarlotki! Potrzebne będą:
- 2 łyżki zmielonych płatków owsianych,
- 1 łyżka jogurtu naturalnego,
- utarta ćwiartka średniego jabłka,
- szczypta cynamonu.
Zalej płatki wrzącą wodą, poczekaj, aż napęcznieją i wystygną. Dodaj jogurt, starty miąższ z jabłka i cynamon. Gotową papkę nałóż na twarz, pozostaw na kilka minut, a następnie delikatnie wmasuj – zwłaszcza w strefie T. Peeling delikatnie złuszczy martwy naskórek, a dodatkowo odżywi cerę mieszaną.
Tonizacja – nigdy jej nie pomijaj!
Ten etap niestety jest najczęściej pomijany przy codziennej pielęgnacji. Większość osób po demakijażu i myciu żelem, od razu nakłada kremy do twarzy. Szczególnie cierpią na tym partie najbardziej narażone na przesuszenie, czyli policzki. Zadaniem toniku jest przywrócenie skórze właściwego pH, naruszonego podczas oczyszczania, stosuj go codziennie.
Jak wykonać tonizację? Na umytą i suchą cerę należy nanieść dłonią lub wacikiem odrobinę kosmetyku, np. Bielenda Professional SupremeLab. Kwas migdałowy działa antybakteryjnie i rozjaśnia przebarwienia, a zawarty w toniku niacynamid dodatkowo odbudowuje naskórek. D-pantenol łagodzi podrażnienia i pomaga zatrzymać wilgoć wewnątrz skóry. Dowiedz się więcej: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry.
Nawilżanie – podstawa pielęgnacji cery mieszanej
Cera mieszana musi regularnie otrzymywać odpowiednią porcję nawilżenia. W przeciwnym razie, przesuszone partie twarzy zaczną się łuszczyć i piec, a strefa T będzie przetłuszczała się jeszcze intensywniej. W pielęgnacji na pewno pomoże Ci odpowiedni kosmetyk nawilżający, np. prebiotyczny krem do cery mieszanej Gift of Nature. Zawiera wyciąg z oregano, który odświeża skórę i oczyszcza ją z toksyn oraz witaminę B3 – składnik silnie nawilżający i rozjaśniający przebarwienia. Plusem jest uniwersalność kosmetyku – możesz stosować go zarówno na dzień, jak i na noc!
Twoje własne SPA – rozpieść skórę domową maską
Co dwie maski, to nie jedna! Na strefę T nałóż ubite na sztywno białko jajka, a gdy papka zaschnie, delikatnie wetrzyj żółtko. Z kolei na suche partie zastosuj papkę z ćwiartki banana, łyżeczki miodu i łyżki jogurtu naturalnego. Obie maski zmyj z twarzy po 20 minutach. Jajko dokładnie oczyści i ujędrni cerę, a banan, miód oraz jogurt, nawilżą i odżywią suche policzki. Twoja cera mieszana na pewno doceni troskę i odwdzięczy się pięknym wyglądem.
Pielęgnacja skóry mieszanej – nawilżanie na pierwszym planie
Nigdy nie zapominaj, że problemem cery mieszanej nie jest jedynie przetłuszczanie w strefie T. To właśnie jeden z najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji skóry tego typu. Posiadaczom cery mieszanej zależy głównie na opanowaniu błyszczenia i zmatowieniu twarzy, dlatego skupiają się właśnie na tym, w efekcie przesuszając wszystkie partie i potęgując dolegliwości.
Przede wszystkim – nie przesuszaj, nawilżaj! Odpowiednio nawilżona twarz to nie tylko gładkie i miękkie policzki, ale także mniejsza aktywność gruczołów łojowych. Gdy otrzymają sygnał, że skóra nie potrzebuje więcej ochronnego tłuszczu, obniżą produkcję sebum.
Pamiętaj, że skład kosmetyków do cery mieszanej jest tak samo ważny, jak ich systematyczne stosowanie. Nawet najlepsze produkty stosowane jedynie raz na czas nie pomogą poprawić kondycji skóry, dlatego pielęgnuj ja rano i wieczorem, a szybko zauważysz różnicę!
Źródła:
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020.