Ciąża po 40. − to możliwe! Fakty i mity

20. 2. 2020 · 5 minut czytania

Ciąża po 40. roku życia wzbudza coraz mniejsze emocje. Niektóre kobiety świadomie odkładają macierzyństwo. Jak przygotować się do ciąży w takim wieku? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Ciąża po 40. − to możliwe! Fakty i mity

Ciąża po 40. roku życia nie jest obecnie niczym nadzwyczajnym. Coraz więcej kobiet, z różnych przyczyn, odkłada decyzję o posiadaniu potomstwa na później. Wprawdzie, naturalne zajście w ciążę w tym wieku jest trudniejsze niż w przypadku 20-latki, jednak nie jest to niemożliwe. Co powinnaś wiedzieć o ciąży po 40.?

Dane wskazują na to, że kobiety coraz częściej okładają decyzję o posiadaniu potomstwa.  Statystycznie kobieta w Polsce zostaje pierwszy raz mamą w wieku prawie 30 lat. Podczas gdy jeszcze w latach ‘90 średni wiek Polek, które zachodziły pierwszy raz w ciążę to 24 lata. Coraz więcej kobiet decyduje się na potomstwo dopiero po 40. roku życia. Jakie są powody takiej decyzji?

ciąża po 40

 

Po pierwsze, kobiety stają się coraz bardziej świadome swoich potrzeb. Zanim zdecydują się na dziecko, chcą mieć pewność co do tego, czy mają u boku odpowiedniego partnera i czy są odpowiednio zabezpieczone finansowo. Studia, rozwijanie swojej kariery – na wszystko to potrzeba czasu, a niestety dziecko na jakiś czas nieco pauzuje karierę. Dla ambitnych kobiet jest to spory problem.

Poza tym, dziecko wymaga zmiany dotychczasowego stylu życia. Dla wielu osób, porzucenie swoich przyzwyczajeń i nawyków wydaje się bardzo trudne. Posiadaniu potomstwa nie sprzyja również niestabilność finansowa (np. śmieciowe umowy), brak własnego mieszkania. Powoli mijają czasy, kiedy dominowało podejście „jakoś to będzie”. Teraz młodzi ludzie chcą być pewni, że są gotowi na dziecko: zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Czy to źle? Myślę, że nikomu nie wolno tego osądzać.

Sprawdź też, jak zajść w ciążę po długim staraniu o dziecko.

ciąża w wieku 40 lat

 

Jakie są szanse na ciążę po 40. roku życia?

Z czysto biologicznego punktu widzenia w ciążę najlepiej jest zajść w ciążę w wieku 20 – 25 lat. Wtedy kobiety są najbardziej płodne, a ich organizm jest na tyle zdrowy i silny, żeby donosić ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Z wiekiem prawdopodobieństwo zajścia naturalnie w ciąże spada.

Sprawdź też, dlaczego warto wykonać badanie cytologiczne przed zajściem w ciążę.

ciąża po 40 roku życia

 

A czy po 40. można zajść w ciążę? Tak, jak najbardziej. Oczywiście, będzie to trudniejsze niż przed 30., ale jest to j możliwe. Niestety, po 35. roku życia szanse na naturalne poczęcie z roku na rok maleją. Jednakże, płodność jest kwestią bardzo indywidualną: u jednych kobiet zajście w ciążę po 40. nie będzie większym problemem, dla innych naturalne poczęcie dziecka w tym wieku okazać się może niemożliwe. Współczesna medycyna dysponuje wieloma metodami wspomagania płodności i utrzymania zdrowej ciąży przez starsze kobiety.

Niestety, faktem jest, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wad wrodzonych u płodu, w tym zespołu Downa. Dlatego, jeżeli decydujesz się na późną ciążę, warto zrobić badania prenatalne.  Podczas gdy w ciąży u 35-letniej kobiety, ryzyko posiadania syndromu Downa u dziecka wynosi 1:350, to w wieku 40 lat jest to już 1:100. Jeżeli zachodzisz w ciąże w dojrzalszym wieku, większe jest również prawdopodobieństwo poronienia i porodu przedwczesnego.

„Planowanie ciąży po 40. roku życia warto rozpocząć od wizyty u ginekologa. Specjalista nauczy Cię, jak obserwować swój organizm, żeby z jak największą dokładnością określać dni płodne, zleci też komplet badań, w tym cytologię, które trzeba wykonać przed ciążą”

− radzi lek. med. Aleksandra Malewska.

Ciężarne kobiety po 40. roku życiu są też bardziej narażone na cukrzycę ciążową, wysokie ciśnienie i inne komplikacje okołoporodowe. Takie mamy najczęściej rodzą przez cesarskie cięcie, bo ich organizm nie jest już zdolny do urodzenia siłami natury. Nie jest to jednak reguła.

Dowiedz się więcej na temat cukrzycy ciążowej: Wywiad z ekspertem: cukrzyca ciążowa po porodzie. Jak kontrolować chorobę? Odpowiada dr Paweł Dańko.

szanse na ciążę po 40

 

Pamiętaj również o tym, że starsi rodzice to częściej osoby wyedukowane, cechujące się dojrzałością emocjonalną. Mają stabilną sytuację zawodową i materialną, dzięki czemu są w stanie zapewnić dziecku dobry start w przyszłość.

Ja uważam, że najlepszy czas na zajście w ciążę jest wtedy, gdy zarówno Ty, jak i Twój partner świadomie i zgodnie podejmiecie taką decyzję.

Ciąża w wieku 40 lat − jak zacząć starania?

Jeżeli już zdecydujecie się na potomstwo, warto odpowiednio przygotować się do ciąży. Jak to zrobić?

Po pierwsze, poznaj lepiej swój organizm. Postaraj się wybadać, kiedy masz owulację. W tym celu możesz zarówno stosować tradycyjne metody (kalendarzyk i mierzenie temperatury). Ja polecam skorzystanie z testów owulacyjnych, np. Geratherm zestaw, Ovu Control test płodności. Test ciążowy (np. Early Detect test ciążowy) najlepiej zaś wykonać kilka dni po planowanym terminie miesiączki.

Zobacz, jak działa test owulacyjny: Jak działa test owulacyjny? Czyli skąd wiedzieć, że to dzisiaj?

Po drugie, zadbajcie o siebie. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu – to podstawowe czynniki, dzięki którym zajście w ciążę będzie możliwe.

Zobacz, jak szybko zajść w ciążę: Jak szybko zajść w ciążę?

Po trzecie, zażywaj kwas foliowy i suplementy wspomagające płodność, np. kapsułki Inofolic Combi.

Zobacz, jak przygotować się do ciąży: Jak się przygotować do ciąży? Kwas foliowy to nie wszystko!

ciąża po 40 - szanse na ciąże

 

Po czwarte, udaj się do lekarza. Przeważnie wizyta u lekarza zalecana jest, jeżeli para nie może zajść po około 6 miesiącach starania się o dziecko. Biorąc jednak pod uwagę, że zajście w ciążę i jej utrzymanie po 40. roku życia może być trudniejsze, warto od razu udać się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania (np. badanie tzw. rezerwy jajnikowej AMH, a także FSH) i w razie konieczności zaleci odpowiednie leczenie.  Warto również namówić partnera na wizytę do specjalisty.

Oczywiście, zapomniałam o najważniejszym: uprawiajcie seks! Nie tylko w potencjalne dni płodne! Badania sugerują, że regularny seks (co 2 − 3 dni) zdecydowanie zwiększa szanse na naturalne poczęcie dziecka.

 

Źródła:

NDSS, Down Syndrome

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Agnieszka Kawa
    Agnieszka Kawa
    Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Kawa
    Agnieszka Kawa
    Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice