Co to jest DEET? Czyli jak odstraszyć owady
Co to jest DEET? Jaką pełni funkcję? W jakim celu stosuje się tę substancję? Czy jej używanie wiąże się z powikłaniami? Szczegóły poznasz w naszym artykule!
Spis treści
Co to jest DEET? Najprościej mówiąc, jest to substancja chemiczna, która odstrasza komary, kleszcze i inne owady. Choć uznawana jest za ogólnie szkodliwą dla człowieka, stosowana jest w środkach na owady ze względu na wysoką skuteczność. Zobacz, co warto wiedzieć na temat DEET.
Spis treści:
- Co to jest DEET?
- DEET − szkodliwość dla człowieka
- Środek na komary − DEET sprawia, że Cię nie widzą!
- DEET na kleszcze także chroni!
Co to jest DEET?
DEET to substancja odstraszająca owady, w tym komary, kleszcze czy pchły ziemne. Jej dokładana chemiczna nazwa to: N,N-dietylo-meta-toluamid i jest to etoksylowany alkohol benzylowy.
Najczęściej stosowana jest w środkach zwanych repelentami − nie zabijają one bezpośrednio owadów, lecz je odstraszają. Kiedy ta substancja czynna (DEET) znajdzie się na skórze, owady nie lgną do niej. DEET bloku receptory owadów, dzięki czemu insekty nie widzą ludzi czy zwierząt. To zmniejsza ryzyko ukąszenia. Pamiętaj o tym, że insekty (zwłaszcza kleszcze) mogą przenosić groźne dla zdrowia choroby, m.in. boreliozę czy odkleszczowe wirusowe zapalenie mózgu. Więcej na temat boreliozy możesz przeczytać w artykule: Borelioza - objawy, diagnostyka i leczenie
Z dostępnych danych, wynika, że nawet 1/3 populacji ludzkiej stosuje co roku środki z DEET. Stosowany jest zarówno w środkach dla ludzi, jak i produktach weterynaryjnych.
DEET to bezbarwna lub jasnożółta ciecz (wiele zależy od stężenia, w jakim występuje w środku).
DEET − szkodliwość dla człowieka
DEET jest środkiem drażniącym, dlatego nie wdychaj go bezpośrednio i unikaj kontaktu z oczami. Choć początkowo substancję tę uznano za szkodliwą dla człowieka, Komisja Europejska w 2010 roku dopuściła DEET do obrotu i do stosowania na skórze człowieka i uznała, że:
„Minimalna czystość substancji czynnej w produkcie biobójczym wprowadzonym do obrotu to 970 g/kg”
Co więcej Komisja w dyrektywie uznała także, że Państwa członkowskie powinny dopilnować producentów, żeby:
„(…) na etykietach produktów przeznaczonych do stosowania na skórę, włosy lub ubranie należy wskazać, że stosowanie produktu jest ograniczone w przypadku dzieci w wieku od dwóch do dwunastu lat oraz zabronione u dzieci w wieku poniżej dwóch lat, chyba że we wniosku o zezwolenie na stosowanie produktu można wykazać, że produkt spełni wymogi określone w art. 5 i załączniku VI bez takich środków;”
Tym samym Komisja określiła, że środki z DEET muszą zawierać środek, który zabezpieczać będzie przed połknięciem DEET. Nie można stosować go w żywności.
Choć DEET jest dopuszczany do użytku i stosowania na skórze człowieka, BMC Biology w 2012 dowiodło, że ma on działanie neurotoksyczne.
Sprawdź też, jak uchronić się przed kleszczami.
Środek na komary − DEET sprawia, że Cię nie widzą!
W naszej szerokości geograficznej komary przenoszą mniej niebezpiecznych dla życia i zdrowia chorób. Jednak ukąszenie komara jest bolesne i swędzi. Niektóre osoby są narażone na działanie jadu komara bardziej niż inni (alergia, nadwrażliwość). Zobacz, jak poradzić sobie z ukąszeniami komara: Co na ugryzienie komara? Czyli domowe sposoby na swędzące bąble
Jak wspomniałam, kiedy nałożyć preparat z DEET na skórę, pod wpływem ciepła wytwarzana jest substancja, która blokuj receptory owadów. Oznacza to, że nie są one przyciągane do ludzkiej skóry i dosłownie, komary przestają Cię rozpoznawać jako swoją pożywkę. To samo dotyczy kleszczy.
Repelenty mogą zawierać od 5 do 99% czystej substancji. Im wyższe stężenie, tym wyższa skuteczność środka, ale także większa szkodliwość dla człowieka. Niższe stężenie ma np. Mugga Spray 9,5% DEET, spray odstraszających komary, kleszcze i inne insekty − środek ten można stosować powyżej 3 roku życia. Jeżeli chcesz rozprawić się z komarami w bardziej drastyczny sposób możesz skorzystać z sprayu przeciw komarom, kleszczom od Mugga Strong Spray 50% DEET.
Najczęściej środki przeciw komarom występują w formie aerozolu, np. Vaco Max, spray na komary i kleszcze 30% DEET czy też Ultrathon 25 % DEET. Możesz więc spryskać nim nie tylko skórę, ale i ubrania. Jeżeli zależy Ci na bezpośredniej aplikacji na skórę, wykorzystaj np. roll-on Mugga Strong Roll-on 50% DEET czy słabszy środek Mugga Roll-on 20,5% DEET.
DEET na kleszcze także chroni!
DEET w taki sam sposób działa na kleszcze. Sprawia, że ich receptory, które wyczuwają człowieka są blokowane. Używanie środka z DEET przed wyjściem do lasu czy na łąkę, a w szczególności podczas wakacji na łonie natury może uchronić Cię prze bolesnymi ukąszeniami czy zarażeniem niebezpiecznymi dla zdrowia chorobami. Część kleszczy (co ważne nie wszystkie) jest nosicielami krętków boreliozy czy wirusa odkleszczowego zapalenia opon mózgowych.
Pamiętaj, że repelent DEET ma określony czas działania. Dlatego przed jego zastosowaniem dokładnie przeczytać ulotkę lub zalecenia na opakowaniu. Jeżeli przebywasz na świeżym powietrzu dłuższy czas, aplikuj środek ponownie na skórę. Polski zespół naukowy dowiódł, że w ciągu pierwszej godziny po zastosowaniu środka z DEET jego skuteczność wynosiła 100%. Jednak z czasem, efekt ten się osłabiał.