Jak prawidłowo myć ręce?
Choć mycie rąk to naturalna czynność, nad którą na co dzień nikt się nie zastanawia, nie wszyscy wykonują ją prawidłowo. Sprawdź, jak należy czyścić dłonie!
Spis treści
Wydawać by się mogło, że szczegółowej odpowiedzi na to pytanie mogą udzielić dzieci w przedszkolu. Jednak, dorośli często zapominają o podstawach higieny osobistej, jaką jest chociażby mycie rąk po toalecie. Oto zalecenia Ministerstwa zdrowia w sprawie prawidłowego mycia rąk. Zobacz, dlaczego jest ono takie ważne.
Spis treści:
- Higieniczne mycie rąk
- Higieniczne mycie rąk − instrukcja
- Po co myć ręce?
- Jakie mydło do mycia rąk?
- Dezynfekcja rąk płynami antybakteryjnymi
Higieniczne mycie rąk
Mycie rąk to czynność, którą pewnie robisz automatycznie i nawet się nad nią nie zastanawiasz. Tego higienicznego nawyku uczy się dzieci od najmłodszych lat. Dlaczego higieniczne mycie i dezynfekcja rąk są takie ważna?
To Twoje dłonie najczęściej mają kontakt z różnymi powierzchniami czy przedmiotami. Na nich znajdować się mogą miliony drobnoustrojów chorobotwórczych. Najwięcej bakterii zbiera się na banknotach, klamkach, poręczach w komunikacji miejskiej i przede wszystkim w okolicach toalety, zwłaszcza toalety publicznej.
Sprawdź też maski do rąk.
Mycie rąk może zapobiec rozwojowi wielu chorób. Przede wszystkim mycie rąk po toalecie może uchronić Cię przed zakażeniem bakteriami coli. Mycie rąk po kontakcie ze zwierzęciem to z kolei ochrona przed różnego rodzaju chorobami odzwierzęcymi.
Jak prawidłowo myć ręce?
Higieniczne mycie rąk − instrukcja
1. Usuń z dłoni zegarek i biżuterię, a także odsuń rękawy tak, żeby odsłonić nagarski.
2. Zmocz ręce wodą.
3. Nabierz odpowiednią ilość mdła. Mydło powinno pokryć całe dłonie.
4. Mydło rozprowadź też pomiędzy palcami. Zrób to rozkładając szeroko palce.
5. Nie omijaj przy myciu nadgarstków.
6. Dokładnie umyj okolice paznokci i wierzchnią część palców.
7. Myj ręce przez min. 20 − 30 sekund.
8. Na koniec opłucz ręce wodą i wytrzyj lub osusz suszarką tak, żeby nie pozostała na nich kropla wody.
Po co myć ręce?
Dlaczego właśnie to jest prawidłowy sposób mycia rąk? Pierwsze drobnoustroje (bakterie, zarodki grzybów i wirusy), giną podczas mycia po 20 sekundach mycia dłoni. Według informacji na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, po tym czasie z Twoich dłoni zniknie ponad 90% drobnoustrojów.
Mycie rąk może powstrzymać m.in. zarażenie się salmonellą czy grypą. Choroby brudnych rąk to także często zatrucia pokarmowe czy wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jak więc widzisz, oczyszczanie rąk, szczególnie po wizytach w miejscach publicznych i w dużych skupiskach ludzi to niebagatelna sprawa.
Po myciu dłoni dobrze osusz ręce. Pamiętaj, że wilgotne miejsca są pożywką dla rozwijających się bakterii. Inspektorat Sanitarny poleca także, żeby zakręcać kurek od wody przez papierowy ręcznik, który następnie trzeba wyrzucić do kosza. To właśnie na elementach armatury łazienkowej mogą często zbierać się bakterie. Przecież odkręcasz wodę nieumytymi rękoma.
Sprawdź też mydła naturalne.
Jakie mydło do mycia rąk?
Mydła to najczęściej sole sodowe lub dużo rzadziej potasowe. Mają one zdolność usuwania do 90% bakterii z Twoich dłoni. Do dobrego oczyszczania rąk używaj najlepiej mydeł antybakteryjnych. Te zapewnią Ci największą skuteczność w usuwaniu zarazków z dłoni. Mydła mogą zawierać też ciekawe nuty zapachowe, tak jak Ziaja Herbata z cynamonem, kremowe mydło do rąk.
Mydła mogą wysuszać ręce. Staraj się więc wybierać mydła z dodatkami bawełny, aloesu, miodu czy pantenolu. Te substancje pomogą Ci nawilżyć nieco dłonie i pozostawić skórę mniej podrażnioną.
Jeżeli masz suchą, alergiczną lub atopową skórę skup się na wyborze odpowiedniego mydła do rąk. Polecam Ci m.in. mydło Linum Emolient, które nie tylko dobrze myje, ale także zawarty w nim olej lniany odbudowuje barierę ochronną naskórka. Wrażliwcom polecam także Łagodny żel do mycia rąk od Anida Medisoft.
Innym wynalazkiem są mydła z nanosrebrem, np. mydełko naturalne z nanosrebrem. Nanostrebro pozwala ochronić skórę przed bakteriami.
Dezynfekcja rąk płynami antybakteryjnymi
Kiedy nie masz możliwości skorzystania z łazienki i umycia rąk przy pomocy mydła, możesz wykorzystać popularne żele antybakteryjne do rąk. Działają one bakteriobójczo i grzybobójczo. Najczęściej zawierają w sobie alkohole, które odpowiedzialne są za dezynfekcję. Mogą one jednak bardzo wysuszać dłonie.
Żele antybakteryjne do rąk są dość skuteczne i potrafią zabić nawet 99% bakterii, w tym bakterie E coli czy gronkowce. Są one nawet skuteczniejsze niż niektóre mydła. Jeżeli masz więc obawy, czy płyny do dezynfekcji zapewnią Ci odpowiednią ochronę przed bakteriami, np. przed zjedzeniem posiłku w plenerze, nie masz się czego obawiać. Płyny takie są bardzo skuteczne.
Ale uważaj! Żele takie używaj tylko wtedy, kiedy nie masz możliwości umycia rąk. Istnieją badania, które wykazują, że żele antybakteryjne mogą sprawić, że bakterie staną sie lekoodporne. Poza tym, żele mogą uczulać i nie nadawać się do skóry wrażliwej − mogą wysuszać.Sprawdź też mydła naturalne.Sprawdź też mydła naturalne.