Czy blokery potu są szkodliwe? Poznaj ich sposób działania i zastosowanie
Spis treści
Bloker potu zapewnia komfort i higienę nawet w czasie intensywnej aktywności fizycznej. Hamuje wydzielanie potu i ogranicza nieprzyjemny zapach. Czy jednak ingerencja w naturalne procesy regulacji ciepłoty ciała jest bezpieczna dla organizmu? Czy stosowanie blokerów nie przynosi negatywnych skutków? Dowiedz się, jak działają produkty i jaki mają wpływ na skórę!
Czym jest bloker potu?
Blokery potu to specjalne preparaty, które hamują wydzielanie potu miejscowo. Działają na poziomie gruczołów, zatrzymując proces pocenia. Są szczególnie polecane osobom, którym dokucza nadmierne pocenie, a także wszystkim, którzy szukają skutecznych sposobów na utrzymanie uczucia świeżości podczas intensywnego wysiłku czy w czasie stresujących sytuacji. Blokery potu dostępne są w różnych formach – od roll-onów po kremy i aerozole, aby każdy mógł dobrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb.
Jak działa bloker potu?
Blokery potu zawierają aktywne składniki, najczęściej sole aluminium, które reagują z wodą obecną w pocie, tworząc żelowe czopy w ujściach gruczołów potowych. Te drobne blokady zapobiegają wydostawaniu się potu na powierzchnię skóry, co ogranicza jego wydzielanie w obszarach objętych aplikacją. Działanie blokera jest więc czysto fizyczne – substancje nie wpływają na procesy metaboliczne, a jedynie blokują kanały potowe. Warto jednak zaznaczyć, że efekt nie jest trwały, dlatego blokery potu należy stosować regularnie.
Bloker potu a antyperspirant – jaka jest różnica?
Chociaż bloker potu i antyperspirant to produkty podobne, różnią się pod względem siły działania. Antyperspiranty, dostępne w większości drogerii, również zawierają związki aluminium, jednak ich stężenie jest niższe niż w blokerach potu, co sprawia, że mają łagodniejsze działanie. Antyperspiranty zmniejszają wydzielanie potu, ale nie hamują go całkowicie, co pozwala skórze częściowo „oddychać”. Warto przy tym wiedzieć, że dostępne są także antyperspiranty bez aluminium.
Z kolei blokery potu są zaprojektowane tak, by całkowicie blokować wydzielanie potu w miejscach aplikacji, dlatego są bardziej skuteczne dla osób z intensywnym poceniem. Warto stosować je ostrożnie, aby nie zaburzyć naturalnych procesów regulacji ciepła i nie powodować podrażnień skóry. Najlepszy antyperspirant dla kobiet lub bloker potu to taki, który nie wywołuje podrażnień i zapewnia komfort – warto więc znaleźć swój ulubiony produkt.
Bloker potu – czy jest bezpieczny?
Preparaty na nadmierne pocenie się, jak blokery potu, uznawane są za bezpieczne produkty do codziennej higieny. Warto jednak pamiętać, że mechanizm blokowania potu ingeruje w naturalny proces termoregulacji. To sprawia, że, choć blokery działają wyłącznie miejscowo, ich stosowanie może wywołać pewne reakcje skórne, zwłaszcza u osób o skórze wrażliwej. Eksperci zalecają umiar i aplikowanie blokerów jedynie w wybranych miejscach, takich jak pachy.
Sprawdź popularne kategorie
Blokery potu – skutki uboczne ich stosowania
Stosowanie blokerów potu, szczególnie przy częstej aplikacji, może prowadzić do podrażnień skóry – wywołać swędzenie czy pieczenie. U niektórych osób mogą pojawić się zaczerwienienia. W przypadku skóry szczególnie delikatnej blokery mogą nasilić objawy alergii kontaktowej. Sporadycznie dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów potowych, co może prowadzić do powstania drobnych zgrubień lub zapaleń. Chcąc uniknąć skutków ubocznych, warto przestrzegać zaleceń, dotyczących częstotliwości stosowania i aplikacji blokerów na czystą, niepodrażnioną skórę.
Jaki bloker potu wybrać?
Na rynku dostępne są rozmaite blokery potu, które działają podobnie. Mają jednak różne składy i dodatkowe działanie pielęgnacyjne czy ochronne. Jeśli chcesz wybrać najlepszy produkt dla siebie, zajrzyj na ranking blokerów potu, gdzie znajdziesz polecane produkty wraz z opisem działania – ich wadami i zaletami! Stosuj je miejscowo – pod pachy czy do stóp. W tym ostatnim przypadku warto rozważyć także użycie antyperspirantów, które mają delikatniejsze działanie. Najlepsze antyperspiranty do stóp zapewniają komfort w każdej sytuacji.
Alternatywa dla blokerów roll-on – tabletki
Dla osób poszukujących alternatywy wobec blokerów stosowanych na skórę dostępne są suplementy diety o działaniu moczopędnym. Takie tabletki zawierają naturalne składniki, jak:
- Szałwia,
- Pokrzywa,
- Melisa,
- Skrzyp polny.
Pomagają regulować gospodarkę wodną organizmu, a przez to nieznacznie zmniejszać potliwość. Działają inaczej niż blokery aplikowane bezpośrednio na skórę – ich efekty są mniej intensywne i bardziej ogólne. Warto podkreślić, że ze względu na właściwości moczopędne nie powinny ich stosować osoby z problemami nerek, aby uniknąć obciążenia układu moczowego.
Czy blokery potu są szkodliwe – FAQ
Poniżej prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania.
Czym różni się bloker potu od dezodorantu?
Czym różni się bloker potu od dezodorantu?
Blokery potu – podsumowanie
Blokery potu, stosowane z umiarem i zgodnie z zaleceniami, są uznawane za bezpieczne dla zdrowia. Działają skutecznie w redukcji potliwości, ale ingerują w naturalny proces wydzielania potu, dlatego warto używać ich wyłącznie w miejscach najbardziej narażonych na nadmierne pocenie. Ważne, aby obserwować reakcję skóry po ich aplikacji. Alternatywą dla osób z problemami dermatologicznymi mogą być produkty o łagodniejszym działaniu, takie jak dezodoranty czy suplementy ziołowe.
Źródła:
- Piotrowska A.: Dezodoranty mogą zwiększać ryzyko raka piersi. W: Serwis Zdrowie PAP [online]. Dostępny w Internecie: https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/dezodoranty-moga-zwiekszac-ryzyko-raka-piersi. [Dostęp: 9.04.2021].
- BfR: Aluminium in antiperspirants: Low contribution to the total intake of aluminium in humans. W: www.bfr.bund.de [online]. Aktualizacja: 20.07.2020. Dostępny w Internecie: https://www.bfr.bund.de/en/press_information/2020/24/aluminium_in_antiperspirants__low_contribution_to_the_total_intake_of_aluminium_in_humans-250982.html. [Dostęp: 9.04.2021].
- BfR: FAQs about aluminium in food and products intended for consumers. W: www.bfr.bund.de [online]. Aktualizacja: 20.07.2020. Dostępny w Internecie: https://www.bfr.bund.de/en/faqs_about_aluminium_in_food_and_products_intended_for_consumers-191148.html. [Dostęp: 9.04.2021].