Jak zregenerować zniszczone dłonie? Domowe sposoby

20. 12. 2021 · 7 minut czytania

Twoje dłonie potrzebują kompleksowej regeneracji? Sprawdź, od czego zacząć zabiegi kosmetyczne i dlaczego systematyczność jest ważna!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Jak zregenerować zniszczone dłonie? Domowe sposoby

Skóra dłoni jest cały czas narażona na uszkodzenia. Przyczynia się do tego mnóstwo czynników, o których często nawet nie myślisz w ciągu dnia. Podpowiadamy, jak zregenerować zniszczone dłonie dzięki domowym sposobom. Sprawdź, które składniki i jakie zabiegi pomogą przywrócić skórze naturalną miękkość i zdrowy wygląd!

Regeneracja dłoni – dlaczego jest ważna?

Z całego ciała to właśnie dłonie są najbardziej narażone na uszkodzenia związane z ekspozycją na czynniki zewnętrzne. Skóra na tym obszarze jest cienka i posiada pod spodem niewiele tkanki tłuszczowej. Przez większość czasu dłonie są odsłonięte i wystawione na działanie słońca, mrozu, detergentów, czy kurzu. Żeby uniknąć naruszenia naturalnej bariery hydrolipidowej naskórka na dłoniach, trzeba odpowiednio o nie zadbać.

regeneracja dłoni

Warto zrozumieć, że troska o skórę dłoni to nie tylko kwestia natury estetycznej. Zniszczony naskórek może zacząć intensywnie się łuszczyć i pękać, tworząc bolesne rany. Przez przerwaną barierę skórną do organizmu z łatwością wnikają bakterie i inne drobnoustroje, dlatego należy dbać o to, by naskórek dłoni był miękki, jędrny i elastyczny. Dzięki temu nawet częsta dezynfekcja rąk, kontakt z detergentami i zmienną temperaturą, nie spowodują tak silnych uszkodzeń, dyskomfortu, ani bólu.

Żeby regeneracja dłoni przyniosła upragnione efekty, należy systematycznie dbać o skórę. Domowa maska wykonywana raz na miesiąc, czy używanie kremu od czasu do czasu to tylko doraźne rozwiązania. Jeśli każdego dnia będziesz troszczyć się o swoje dłonie, szybko zobaczysz poprawę ich wyglądu i ogólnej kondycji.

zniszczone dłonie domowe sposoby

Jak zregenerować zniszczone dłonie? Postaw na te składniki!

Żeby odpowiednio zadbać o zniszczoną skórę dłoni, wybierz odpowiedni krem na bardzo suche i zniszczone dłonie. Na uszkodzoną skórę rąk narzekają szczególnie osoby, które w swoim zawodzie mają częsty kontakt z wodą, środkami chemicznymi, płynem do dezynfekcji lub pracują na zewnątrz, niezależnie od pogody. Jak zregenerować zniszczone dłonie? Wybierając kremy lub maski do rąk, zawsze sprawdzaj składy kosmetyków! Oto składniki, których warto szukać w produktach do pielęgnacji zniszczonego naskórka na dłoniach:

Masło shea

Ten afrykański roślinny emolient to prawdziwa witaminowa bomba! Masło shea bogate jest w witaminy A, E, F oraz cenne kwasy tłuszczowe, które wspierają regenerację naskórka. Tworzy ono na skórze niewidzialną warstwę ochronną i zabezpiecza przed uszkodzeniami. Znajdziesz je w wielu kosmetykach do pielęgnacji dłoni, np. w Yope krem naturalny do rąk imbir i drzewo sandałowe. Zawiera on także olej arganowy, oliwę z oliwek i wyciąg z imbiru, który poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu składniki łatwiej wnikają w skórę.

domowe sposoby na zniszczone dłonie

Olej arganowy

To kolejny roślinny olej, bogaty w kwasy tłuszczowe omega – 6 i omega – 9, witaminę E oraz antyoksydanty. Natłuszcza skórę, zapobiegając tym samym nadmiernemu odparowywaniu wilgoci z komórek. Dodatkowo łagodzi stany zapalne, przywraca jędrność i rozjaśnia przebarwienia. Jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji ciała i włosów. Zawiera go również odżywczo – regenerujący krem Anida, który kompleksowo dba o skórę, dzięki zawartości oleju arganowego, pantenolu oraz kwasu hialuronowego. Sprawdź przepis na odżywczą maskę z dodatkiem tego produktu: Śpij w rękawiczkach – nocna maska z olejkiem arganowym na paznokcie.

zniszczone ręce domowe sposoby

Wosk pszczeli

Tego składnika nie trzeba nikomu przedstawiać. Wosk pszczeli ma mnóstwo dobroczynnych właściwości – regenerujących, ochronnych i odżywczych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj – Wosk pszczeli w kosmetyce – dlaczego warto go szukać w kosmetykach?.

Ta niezwykła substancja w składach kosmetyków występuje pod nazwą Cera Alba lub Beeswax. Świetny produkt do pielęgnacji z woskiem pszczelim to np. Avene Cicalfate regenerujący krem do rąk.

co na zniszczone dłonie

Alantoina

Jeśli naskórek dłoni jest mocno zniszczony, bez wątpienia pomoże alantoina! Jej właściwości poznasz, czytając Alantoina − magiczny środek na podrażnienia skóry. Żeby złagodzić podrażnienia, sięgaj po kremy i balsamy do rąk z alantoiną, np. regenerujący krem do rąk i paznokci Bioliq Body. Zawiera on także witaminę E oraz olej z nasion słonecznika, które pomogą szybko zregenerować zniszczone dłonie.

Domowe sposoby na zniszczone dłonie

W czasie pandemii koronawirusa, gdy jeszcze częściej trzeba korzystać z produktów do dezynfekcji, coraz więcej osób ma zniszczone dłonie. Domowe sposoby pomogą szybko zregenerować uszkodzony naskórek i przywrócić mu upragnioną jędrność. Sprawdź, jakie zabiegi możesz wykonać w swojej własnej łazience!

Przepis na domowy peeling

Domowe sposoby na zniszczone dłonie to przede wszystkim doskonały peeling z kawy! Wpisuje się on w nurt zero waste, dlatego jeśli leży Ci na sercu dobro planety, korzystaj z dostępnych zasobów do wykonania swoich własnych kosmetyków – bez konserwantów, parabenów i plastiku!

Żeby zrobić domowy peeling, potrzebujesz zużytych fusów z kawy – możesz wykorzystać te z ekspresu, jeśli wypiłaś już dziś aromatyczną „małą czarną” (fusy mogą być też „wczorajsze”). Do miseczki włóż 2 łyżki fusów, 2 łyżki oleju kokosowego (może być też ze słodkich migdałów, jojoba lub rzepakowy) i łyżkę cukru. Wymieszaj składniki, a gdy otrzymasz konsystencję papki, nałóż ją na dłonie i masuj przez 2 – 3 minuty.

To nie tylko świetny sposób na złuszczenie martwego naskórka, ale także poprawę mikrokrążenia – dzięki temu, dobroczynne składniki kosmetyków wchłoną się jeszcze szybciej. Po masażu spłucz peeling letnią wodą, osusz dłonie ręcznikiem i nałóż produkt pielęgnacyjny, np. krem do rąk Topialyse Mains SVR. Zawiera masło shea, oleje z lnianki siewnej i z nasion słonecznika – roślinne emolienty, które chronią i regenerują zniszczony naskórek.

zniszczone dłonie domowe sposoby

Odprężająca kąpiel dla dłoni

Nie tylko Ty uwielbiasz relaks w wannie – Twoje dłonie też to kochają! Zanim sięgniesz po kremy i olejki do rąk, zanurz dłonie w kąpieli z siemieniem lnianym. Zagotuj 3 łyżki siemienia w litrze wody i odstaw do wystygnięcia. Przelej napar do miski i mocz dłonie przez około 20 minut. Siemię lniane przyspieszy regenerację i ujędrni zniszczone ręce. Domowe sposoby to najlepsze metody na szybką odbudowę naskórka na dłoniach!

Rozluźniający masaż, czyli dłonie w domowym SPA

Masaż z olejkami roślinnymi to doskonały sposób na poprawę krążenia krwi i usprawnienie procesów regeneracyjnych w naskórku. Weź odrobinę płynnego oleju do ciała, np. jojoba lub ze słodkich migdałów i…masuj! To relaks i pielęgnacja w jednym.

jak zregenerować zniszczone dłonie

Domowa maska do zniszczonych dłoni

Jeśli nie jesteś uczulona na jajka lub miód, mam dla Ciebie przepis na genialną regenerująco – odżywczą maskę do zniszczonych dłoni! Jedyne, czego potrzebujesz to żółtko jaja kurzego, łyżka miodu i łyżka oleju kokosowego. Składniki trzeba wymieszać do uzyskania gładkiej papki i nałożyć na dłonie. Dla wzmocnienia efektu załóż foliowe rękawiczki i owiń ciepłym ręcznikiem. Po 15 minutach zmyj maskę letnią wodą i nasmaruj odżywczym kremem do rąk Vianek. To naturalny kosmetyk z masłem shea, olejami z pestek moreli i rokitnika, wyciągami z miodu oraz chmielu zwyczajnego. Taka mieszanka to prawdziwy regenerujący eliksir dla Twoich zniszczonych dłoni!

Kremy do rąk, czyli codzienna pielęgnacja zniszczonych dłoni

Oprócz zabiegów pamiętaj także o codziennej pielęgnacji – kremy do rąk stosuj nawet kilka razy dziennie. Najlepiej nakładać kosmetyk regenerujący po każdym myciu rąk, choć wiem, że nie zawsze to jest możliwe. Żeby przyzwyczaić się do systematycznego dbania o dłonie, na początek postaw sobie cel – każdego dnia użyjesz kremu przynajmniej 3 razy. Kiedy zrobisz z tego rutynę, będziesz sięgać po kosmetyk automatycznie, dzięki czemu szybko zregenerujesz zniszczony naskórek i zapobiegniesz kolejnym uszkodzeniom. Już wiesz, jakich składników należy szukać w kremach, dlatego wybór odpowiedniego produktu na pewno nie będzie problemem.

Co na regenerację dłoni

Regeneracja dłoni w gabinecie kosmetycznym

Bardzo zniszczonym dłoniom mogą pomóc specjalne zabiegi u kosmetyczki. Do najczęściej wybieranych należy kąpiel parafinowa. Ciekła parafina otula skórę dłoni, niczym cieplutka, miękka rękawiczka i zapewnia im wygładzenie oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Co ciekawe, parafinowanie dłoni możesz także wykonać w domu! Sprawdź, jak to zrobić – Parafinowanie dłoni: jak wykonać krok po kroku w domu.

Do bardziej skomplikowanych zabiegów należą: dermapen, dermaroller, karboksyterapia, fale radiowe i wiele innych. Nie musisz wybierać w ciemno – doświadczony kosmetolog na pewno doradzi, który z nich będzie najlepszy dla Twojej skóry.

Jak dbać o zniczone dłonie

Czy każdemu potrzebna jest regeneracja dłoni?

Każda skóra jest inna, dlatego nie u wszystkich te same czynniki spowodują silne uszkodzenia naskórka. Im cieńsza jest jej warstwa i wykazuje większą wrażliwość, tym wyższe ryzyko jej zniszczenia. Na to wpływa także mnóstwo dodatkowych elementów – wykonywany zawód, ekspozycja na wysokie lub niskie temperatury, a także kontakt z różnymi niekorzystnymi dla skóry substancjami. Właśnie z tego względu, każdy potrzebuje czasem silniejszej regeneracji dłoni. O ile kremu warto używać codziennie, niezależnie od okoliczności, to domowe zabiegi można stosować w zależności od potrzeb – przy umiarkowanych uszkodzeniach naskórka, wystarczy 1 – 2 razy w tygodniu. Mocno zniszczone dłonie potrzebują w tym czasie już 2 – 3 masek i kąpieli.

Najlepiej dostosować ilość i rodzaj zabiegów do indywidualnych potrzeb swoich dłoni. Dzięki temu Twoja skóra będzie miękka, gładka, zdrowa i odporna na uszkodzenia.

Źródła:

  1. Kwiatkowska B., Skóra. Azjatycka Pielęgnacja Po Polsku, Bielsko-Biała, 2017.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice