Dlaczego pękają pięty? Poznaj przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby

27. 7. 2022 · 7 minut czytania

Dlaczego pękają pięty? Poznaj przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby. Dowiedz się, jak odzyskać miękkie i gładkie stopy!

Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Dlaczego pękają pięty? Poznaj przyczyny, leczenie oraz domowe sposoby

Pękanie pięt jest kłopotliwą dolegliwością związaną przede wszystkim z nieestetycznym wyglądem stóp. Czasem problem przybiera większy rozmiar, co może negatywnie wpływać również na zdrowie. Zdarza się, że szczeliny w piętach sięgają aż do warstwy skóry właściwej, przez co do wnętrza ciała mogą wniknąć wirusy oraz bakterie, prowadząc do zakażenia. Czemu pękają pięty? Jak je wyleczyć? Wyjaśniamy!

Pękające pięty – przyczyny

Wiele osób zastanawia się, dlaczego pękają pięty. Przyczyn może być wiele, natomiast w większości przypadków istnieje wspólny mianownik, czyli przyspieszony proces rogowacenia naskórka. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że skóra pięt nie ma gruczołów łojowych, przez co łatwo o jej wysuszenie i pękanie. Ponadto skóra w tym miejscu jest znacznie grubsza niż w innych obszarach ludzkiego ciała. To wszystko sprawia, że stopy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a mianowicie utrzymania właściwego poziomu nawilżenia oraz regularnego usuwania naskórka. W przeciwnym razie dochodzi do rogowacenia, a także pękania pięt, co ma wpływ na pogorszenie codziennego funkcjonowania.

Najczęstszymi przyczynami pękających pięt są:

  • Błędy pielęgnacyjne,
  • Skłonności genetyczne,
  • Choroby,
  • Niedobór witaminy A,
  • Niewystarczająca podaż żelaza do organizmu,
  • Nieodpowiedni tryb życia prowadzący do otyłości i nadwagi,
  • Nieodpowiednie i ciasne obuwie.

Błędy w pielęgnacji

Błędna pielęgnacja jest jedną z najczęstszych przyczyn pękających pięt. Jak już wspomnieliśmy, skóra na piętach wymaga regularnego nawilżania, dlatego należy sięgać po odpowiednie kremy do stóp. Dzięki nim skóra staje się bardziej sprężysta i miękka, a co za tym idzie, odporna na pęknięcia. Nie należy doprowadzać do przesuszenia stóp. Ponadto nie zaleca się także stosowania środków pielęgnacyjnych, które mogą podrażniać skórę. Przy pękających piętach ulgę przynosi stosowanie takich kosmetyków jak np. balsam zmiękczający Gehwol. Dzięki zawartej w nim kombinacji substancji czynnych – kwasu hialuronowego oraz mocznika – dochodzi do wiązania wody w głębokich warstwach skóry, a także zmiękczania twardych partii naskórka.

Wiele osób zapomina o tym, że twarda, gruba skóra pięt może pękać pod wpływem nacisku ciężaru ciała, więc wymaga systematycznego usuwania. W przypadku regularnego usuwania martwego naskórka ze stóp należy jednak zachować umiar. Dlaczego? Pękające pięty mogą powstawać także w wyniku zbyt częstego złuszczania przez usuwanie go tarką czy pumeksem. Intensywne usuwanie naskórka przyczynia się do natężenia procesu rogowacenia. Dzieje się tak, ponieważ warstwa rogowa zabezpiecza skórę właściwą przed uszkodzeniami.

Skłonności genetyczne

W niektórych przypadkach pękanie pięt może być uwarunkowane genetycznie. Zdarza się, że u części osób skóra ma tendencję do nadmiernego rogowacenia. Wówczas warto dowiedzieć się, jak leczyć popękane pięty, a także zadbać o ich właściwą pielęgnację, której podstawę stanowi codzienne nawilżanie, a także regularne, ale nie nadmierne używanie peelingów do stóp.
Pękające pięty leczenie

Niedoczynność tarczycy

Popękane pięty mogą być też objawem niedoczynności tarczycy. W przebiegu tej choroby przepływ krwi ulega spowolnieniu, a działanie gruczołów łojowych i potowych zostaje zahamowane. W konsekwencji dochodzi do suchości oraz szorstkości skóry, a także jej nadmiernego rogowacenia. Zatem osoby z niedoczynnością tarczycy są obarczone ryzykiem pękania pięt.

Cukrzyca

Na pęknięte pięt narażone są także osoby zmagające się z cukrzycą. Rany przy cukrzycy goją się znacznie gorzej niż u zdrowych osób. Wszystko za sprawą cukru zawartego w pocie diabetyka, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i drożdży. Warto pamiętać, że pękające pięty u diabetykówwymagają specjalistycznej orazregularnej pielęgnacji.

Niedobory witaminy A oraz żelaza

Szorstka skóra, także na piętach, może oznaczać niedobory witamin lub minerałów. Jaka witamina może pomóc na pękające pięty? Jeżeli zachodzi taka konieczność, należy zwracać uwagę na wzbogacenie swojej diety w witaminę A oraz żelazo. Witaminę A znajdziesz zwłaszcza w marchewce, tłustym mleku, jajkach, maśle oraz szpinaku. Źródłem żelaza jest natomiast kasza gryczana, orzechy oraz podroby mięsne. 

Tryb życia

Czasem regularna pielęgnacja stóp okazuje się niewystarczająca. Suche, pękające pięty mogą być także wynikiem nadwagi. Kluczową kwestią jest również nawodnienie organizmu i skóry. Picie zbyt małych ilości wody przyczynić się do zgrubienia i stwardnienia skóry na piętach. Z kolei na skutek nacisku wywoływanego w trakcie poruszania się wysuszona i twarda skóra ulega pęknięciu. 

Noszenie niewygodnego i ciasnego obuwia

Należy pamiętać, że noszenie prawidłowego obuwia przyczynia się do zmniejszenia problemów z wysuszonymi, popękanymi piętami. Stopy powinny wygodnie spoczywać na szerokim, najlepiej niewysokim obcasie. Ponadto nie powinno się chodzić boso, a podczas ewentualnego gojenia się pękających pięt koniecznie trzeba wybrać obuwie, które zakrywa piętę.
Pękające pięty przyczyny

Pękające pięty — leczenie 

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, gdy pękają pięty. Leczenie pięt polega przede wszystkim na miejscowym stosowaniu właściwych preparatów, a także mechanicznym usunięciu zrogowaciałego naskórka. Schorzenie w zaawansowanej fazie wymaga konsultacji w gabinecie podologicznym i profesjonalnego usunięcia zrogowaceń przy pomocy peelingu kwasowego. Wówczas wykorzystuje się kwas cytrynowy oraz mlekowy, co stanowi alternatywę dla klasycznego ścierania naskórka. Należy jednak pamiętać o tym, że pękające pięty wymagają powtórzenia tego zabiegu kilkukrotnie. Aby je zregenerować, warto również sięgnąć po krem regenerujący na popękane pięty Scholl.

Co na popękane pięty warto stosować?

Używanie odpowiednich kosmetyków do stóp jest podstawą w zapobieganiu pękaniu pięt. Zawsze przed snem warto aplikować grubą warstwę kremu nawilżającego z mocznikiem (stężenie poniżej 10%), np. odżywczy krem do stóp z mocznikiem Seni Care. Do tego przynajmniej raz w miesiącu (w zależności od potrzeby) można usunąć nadmiar naskórka z pięt za pomocą specjalnych skarpetek złuszczających, takich jak np.  skarpetki złuszczające Silcatil. Dzięki temu zapewnisz stopom pielęgnację zbliżoną do tej w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Za sprawą specjalnego płynu złuszczające skarpetki wykazują działanie zarówno nawilżające, jak i złuszczające.

W przypadku gdy na stopach pojawiają się duże zgrubienia, należy sięgnąć po krem o właściwościach mocno złuszczających. Na początek warto zastosować krem o niższym stężeniu mocznika, np. krem do stóp Ziaja Med Kuracja Ultranawilżająca. Jeżeli to nie przyniesie oczekiwanego efektu, można wypróbować preparat o stężeniu mocznika powyżej 20%. Na bardzo popękane pięty pomocne również może okazać się też regeneracyjne serum do pięt Regenerum, które zawiera w swoim składzie mocznik w stężeniu 30% i kompleks witamin A, E i F. Dzięki tym składnikom intensywnie odżywia zniszczoną skórę oraz działa naprawczo, przywracając jej gładkość i elastyczność. 
Pękające pięty domowe leczenie

Domowe sposoby na popękane pięty

Jeżeli zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić na pękające pięty, wypróbuj domowe sposoby. Większość z nich nie wymaga dużego nakładu pracy oraz dużego budżetu, ale czasami trzeba poświęcić trochę czasu. Ważna jest również regularność w wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. 

  • Pierwszym z ważnych elementów pielęgnacji popękanych pięt jest moczenie ich w ciepłej wodzie przez około 15-30 minut. Dzięki temu naskórek ulega zmiękczeniu, a także łatwiej się złuszcza. Taką kąpiel warto urozmaicić poprzez dodanie soli lub ziołowych naparów, np. ziela krwawnika, nasion lnu i kozieradki, liści brzozy, korzenia żywokostu. Ponadto można dodać również olejek lawendowy o właściwościach przeciwgrzybiczych, zmiękczających oraz regulujących pracę gruczołów potowych.
  • Kolejnym domowym sposobem na popękane pięty jest wcieranie w nie kompresu witaminowego (witaminę A) po umyciu stóp. W tym celu można stosować witaminy A w kroplach lub też wykorzystać kapsułkę (rozetrzeć ją) i zaaplikować tłusty krem, a następnie nałożyć bawełniane skarpetki.

Podsumowanie

Popękane pięty stanowią problemu dla wielu osób. By zadbać o nie w odpowiedni sposób, warto dowiedzieć się, jak leczyć pękające pięty oraz na czym polega prawidłowa pielęgnacja stóp. Dzięki temu można zyskać pięknie prezentujące się stopy, a dodatkowo zapewnić sobie relaks i chwilę dla siebie. Oczywiście, by zapobiec suchym oraz popękanym piętom należy dbać o nie przez cały rok.

Pamiętaj, że suche, pękające pięty aż do krwi wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskiej (najlepiej u dermatologa), który może zalecić specjalistyczne leczenie.

Źródła:

  1. Nockowski P., Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp, Kosmetologia Estetyczna, 3/2016/ vol.5, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-1.pdf [dostęp online: 14.07.2022]
  2. O'Sullivan G., Fotinos C., St. Anna L., Clinical Inquiry: What treatments relieve painful heel cracks?, J Fam Pract. 2012 Oct;61(10):622-3. PMID: 23106066. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23106066/ [dostęp online: 14.07.2022]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat zdrowia, a także poznawać tajniki pielęgnacji skóry. Kocham rośliny, a moja dusza podróżnika sprawia, że zaczynam dzień od sprawdzenia tanich lotów na najbliższy weekend.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice