Związek z osobą niepełnosprawną − wszystko jest możliwe!

13. 6. 2019 · 3 minuty czytania

Czy związek z osobą niepełnosprawną jest w ogóle możliwy? Z jakimi trudnościami mierzą się zakochani i jakie bariery muszą pokonywać na co dzień? Dowiedz się więcej na ten temat!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Związek z osobą niepełnosprawną − wszystko jest możliwe!

Związek osoby niepełnosprawnej z pełnosprawną to nie lada wyzwanie dla obu stron. Niepełnosprawni napotykają niezliczone bariery w swoim codziennym życiu. Litościwe spojrzenia i ciągłe słowa pocieszenia nie dodadzą im otuchy, ani nie zbliżą Was do siebie. Wiele osób nie wie, jak podejść do osoby niepełnosprawnej lub czego unikać w trakcie rozmowy. Co na to osoby z niepełnosprawnością?

Związek z osobą niepełnosprawną

Niepełnosprawność jest częścią ludzkiego życia. Prawie wszyscy będą tymczasowo lub trwale upośledzeni wraz z wiekiem, gdy pojawią się coraz większe trudności w funkcjonowaniu.

Dane statystyczne zebrane przez GUS w 2017 roku pokazały, że w Polsce ponad 3 miliony osób powyżej 16 roku życia ma orzeczenie o niepełnosprawności. Dla porównania, w USA 1 na 5 osób posiada takie orzeczenie, a ponad połowa uważa swoją niepełnosprawność za poważną. W skali światowej osoby niepełnosprawneto około 15% całej populacji.

Ale ograniczenia fizyczne i poznawcze nie powstrzymują osób niepełnosprawnych przed korzystaniem z życia, umawianiem się na randki i wchodzeniem w trwałe związki. Amerykańska dziennikarka C. Poppy przeprowadziła rozmowy z 5 osób niepełnosprawnych i zapytała o ich wzloty i upadki, wskazówki dla innych osób niepełnosprawnych i co osoby sprawne fizycznie mogą robić inaczej w związkach.

Sprawdź też, czy wątpliwości w związku mogą stanowić powód do rozstania.

związek z osobą niepełnosprawną

 

Związek z niepełnosprawnym – wskazówki osób niepełnosprawnych:

1. Nie zakładaj z góry, że jesteś lepszy

Nie wyciągaj pochopnych wniosków. W każdym może kryć się coś wyjątkowego, tylko trzeba czasu i wrażliwości, żeby to odkryć. Przykład? Beethoven, który był głuchy i stworzył tak piękne kompozycje, że na wieki wpisały się do kanonu muzyki klasycznej. Podobnie Prince zdobył ogromną sławę, choć miał epilepsję. Inne przykłady: Stephen Hawkin – genialny naukowiec, Peter Dinklage - najbardziej błyskotliwy aktor w „Grze o tron” czy też rozpoczynająca karierę modelki Kate Grant.

Sprawdź też, czy warto wiązać się z przyjacielem.

osoba niepełnosprawna

2. Powstrzymaj odruchy litości i współczucia

Nie stajesz się bohaterem, kiedy umawiasz się z osobą na wózku. Niepełnosprawna pisarka i blogerka C. Liebowitz, mówi o swoim najlepszym wspomnieniu z pierwszych spotkań z pełnosprawnym partnerem:

"Myślę, że moje ulubione wspomnienia to moment, w którym moja niepełnosprawność i specjalne wymagania zostały naprawdę zaakceptowane. Kiedy pierwszy raz przewróciłam się naprzeciw jednego z moich chłopaków, byłam bardzo zdenerwowana tym, jak zareaguje. Ludzie wpadają w panikę, gdy uderzę w podłogę. Ale on powiedział: „Przykro mi, że cię nie złapałem”, a moje serce po prostu stopiło się”

− pisze C.Poppy w „People Share What Dating With a Disability Is Actually Like”.

3. Bądź otwarty, zadawaj pytania, rozmawiaj

Ucz się ciała partnera. Komunikacja rozpoczyna się od pierwszego dnia waszej relacji. Najważniejsza jest świadomość, że mogą być rzeczy, które będą wykonywane w inny sposób i to też może być fajne.

Sprawdź też, jak poradzić sobie w związku z osobą cierpiącą na depresję.

związek z osobą na wózku

4. Zapomnij o stereotypach i kieruj się własnymi przeczuciami, a nie tym, co mówią inni

Związek z osobą na wózku jest postrzegany przez większość w sposób, który mija się z prawdą. Niepełnosprawni posiadają taką samą zdolność do kochania i pasje do miłości, jak każdy człowiek. Wydana w 2013 książka „Ink in the Wheels” to autentyczne wspomnienia o miłości, niepełnosprawności i wytrwałości małżeństwa Bartona i Megan Cutter. Przedstawia ona historię niepełnosprawnego Bartona i zagubionej po rozstaniu i śmierci matki Megan. Para zdecydowała się na związek pomimo oczekiwań innych. Książka zgłębia tematykę wpływu rodziny, wskazuje na zewnętrzne i wewnętrzne sieci wsparcia oraz na konieczność równowagi we wzajemnej opiece.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora