Hemoroidy u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie. Sposoby na hemoroidy u dzieci
Chociaż problemy z hemoroidami dotyczą głównie osób dorosłych, to ich wystąpienie u dzieci nie jest niemożliwe. Dowiedz się, jakie czynniki sprzyjają powstaniu żylaków odbytu u dzieci.
Spis treści
Hemoroidy, nazywane też guzkami krwawniczymi, występują u wszystkich ludzi. Są to sploty naczyniowe, znajdujące się w błonie podśluzowej okolicy odbytu. Zmiany w ich obrębie, takie jak przesunięcie czy powiększenie, są przyczyną żylaków odbytu, czyli choroby hemoroidalnej. Dolegliwości z nią związane kojarzą się zwykle z przypadłością osób dorosłych. Czy jest możliwe, żeby hemoroidy u dziecka dawały objawy?
Czy dzieci mogą mieć hemoroidy?
Hemoroidy są strukturami występującymi u wszystkich ludzi, także u dzieci, i są normalną częścią ludzkiego ciała. Są to sploty naczyń, które uwypuklają się nieco w głąb światła odbytu, ale nie wystają poza jego kanał. Hemoroidy najprawdopodobniej odpowiadają za wspieranie zwieracza odbytu w kontroli oddawania stolca i gazów.
Chociaż jest to mniej częste niż u osób dorosłych, dolegliwości związane z żylakami odbytu mogą dotyczyć również dzieci. Możliwe jest występowanie:
- Hemoroidów zewnętrznych – uwypuklają się pod skórą wokół odbytu,
- Hemoroidów wewnętrznych – znajdują się w dolnej części odbytu, powyżej zwieracza dolnego odbytu.
Sprawdź powiązane kategorie
Hemoroidy u dzieci – przyczyny
Istnieją cztery teorie powstawania żylaków odbytu, z czego u dzieci znaczenie mają głównie dwie z nich:
- Teoria wzrostu aktywności zwieraczy odbytu – zwiększone napięcie mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu utrudnia swobodny odpływ krwi z hemoroidów, co prowadzi do ich powiększania się,
- Teoria naczyniowa – niewydolność naczyń krwionośnych doprowadza do zaburzonego przepływu krwi w splotach naczyniowych.
Jakie czynniki przyczyniają się do powstawania żylaków odbytu u dziecka?
- Przewlekłe zaparcia to najczęstsza przyczyna choroby hemoroidalnej u dzieci i młodzieży. Z zaparciami jest związany wzmożony wysiłek podczas oddawania stolca i długotrwałe siedzenie na toalecie. Zwiększony nacisk na hemoroidy doprowadza do zaburzenia przepływu krwi i powiększania się splotów naczyniowych.
- Przewlekła niewydolność wątroby może przyczyniać się do żylaków odbytu nawet u bardzo małych dzieci. Krew, która w normalnych warunkach trafia do wątroby, w niewydolności tego narządu zostaje przekierowana do innych miejsc. Dodatkowy przepływ krwi w okolicy odbytnicy i odbytu zwiększa ciśnienie w splotach naczyniowych i prowadzi do ich poszerzenia.
- Dieta uboga w błonnik pokarmowy i spożywanie zbyt małej ilości płynów – przyczyniają się do zaparć.
- Otyłość.
- Siedzący tryb życia.
- Przewlekłe biegunki.
- Predyspozycje genetyczne.
- Choroby jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna).
W grupie zwiększonego ryzyka krwawienia z żylaków odbytu są także dzieci przyjmujące tabletki na krążenie krwi i leki rozrzedzające krew.
Hemoroidy u dzieci – objawy
Najmłodsze dzieci nie są w stanie dokładnie sygnalizować odczuwanych dolegliwości. Na problemy z hemoroidami może wskazywać:
- Grymaszenie i płacz podczas defekacji,
- Wstrzymywanie oddawania stolca,
- Pojawienie się jasnoczerwonych smug w kale,
- Brudzenie bielizny stolcem i śluzem.
Ważna jest też obserwacja okolicy odbytu u dziecka. Jak wyglądają hemoroidy u dzieci? Hemoroidy zewnętrzne to małe, czerwono-niebieskie guzki wystające poza granicę odbytu. Hemoroidów wewnętrznych nie widać gołym okiem.
Starsze dzieci mogą się skarżyć głównie na:
- Obecność jasnoczerwonej krwina stolcu, papierze toaletowym lub w misce klozetowej,
- Ból i dyskomfort w okolicy odbytupodczas oddawania stolca i dłuższego przebywania w pozycji siedzącej – może nieco promieniować, lecz zwykle nie jest to ból kości ogonowej.
- Świąd i pieczenie w okolicy odbytu,
- Uczucie niecałkowitego wypróżnienia.
Hemoroidy u dzieci – leczenie
Jak leczyć hemoroidy u dzieci? Postępowanie w przypadku hemoroidów można podzielić na zachowawcze, interwencyjne i leczenie chorób przewlekłych.
Leczenie schorzeń przewlekłych, które doprowadziły do choroby hemoroidalnej ma znaczenie przede wszystkim w zapobieganiu dalszemu powiększaniu i uwypuklaniu się guzków. Szczególne istotne jest opanowanie przewlekłego zapalenia wątroby i chorób jelit.
Leczenie zachowawcze ma na celu poprawę codziennej jakości życia dziecka poprzez przyniesienie ulgi i uśmierzenie objawów, takich jak ból, świąd i krwawienie z odbytu. Ocena czasu trwania takiego postępowania jest trudna do ustalenia, bo zależy m.in. od przyczyny, która doprowadziła do powstania żylaków odbytu, a także determinacji dziecka i rodzica do stosowania się do zaleceń lekarskich. Jakie farmaceutyki można stosować?
- Leki na zaparcia – laktuloza, makrogole, czopki glicerynowe. Uregulowanie wypróżnień i walka z zaparciami są kluczowe w łagodzeniu objawów hemoroidów u dzieci.
- Czopki, kremy i maści na hemoroidy– zawierają substancje znieczulające miejscowo, tlenek cynku, hydrokortyzon i kwas hialuronowy. Leki dostępne są bez recepty, ale przed ich kupnem powinieneś porozmawiać z farmaceutą, żeby upewnić się, czy daną substancję można stosować u dzieci. Wiele preparatów jest dostępnych dopiero od 12. roku życia.
Interwencyjne leczenie choroby hemoroidalnej u dzieci przeprowadzane jest rzadko, ale wiele osób, które w dzieciństwie zmagało się z żylakami odbytu, prędzej czy później zgłasza się na poradę do chirurga.
Hemoroidy u dzieci – domowe sposoby
Domowe sposoby na hemoroidy u dziecka mogą sprawdzić się przy łagodzeniu pierwszych objawów choroby, ale przy zaawansowanych zmianach wykazują się mniejszą skutecznością. Przed ich wykorzystaniem zaleca się konsultację z lekarzem!
Do chwilowego uśmierzenia bólu, świądu i obrzęku można zastosować okłady z kostek lodu. Kostki lodu owiń najpierw w ścierkę lub ręcznik i zaleć dziecku, by tak przygotowany okład przytrzymało przez kilkanaście minut w okolicy odbytu. Mniejsze dzieci, które nie są w stanie tego zrobić same, będą potrzebowały pomocy rodzica.
Warto również wprowadzić pewne zdrowe nawyki łazienkowe. Domowe sposoby na zaparcia u dzieci obejmują m.in. unikanie nadmiernego wysiłku podczas wypróżnień oraz zmiany dietetyczne.
Hemoroidy u dzieci – zapobieganie
Zapobieganie chorobie hemoroidalnej polega na wprowadzeniu do codzienności kilku prozdrowotnych działań. Mogą one ustrzec przed dokuczliwymi objawami w dzieciństwie, ale także później w dorosłości. Zwróć uwagę na:
- Odpowiednie nawodnienie i dietę bogatą w błonnik – zapobiegają zaparciom,
- Unikanie spożywania produktów mogących doprowadzać do zaparć,
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała,
- Regularną aktywność fizyczna,
- Unikanie długiego przebywania w pozycji siedzącej,
- Dbanie o higienę miejsc intymnych.
Podsumowanie
Dolegliwości ze strony hemoroidów u dzieci są stosunkowo rzadkie, ale ich pojawienie się bez wątpienia jest źródłem dyskomfortu i stresu. Obserwuj uważnie swoje dziecko, zwłaszcza pod kątem przedłużających się zaparć i trudności z wypróżnieniem, które mogą skutkować powstaniem żylaków odbytu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące oznaki lub dziecko zacznie zgłaszać objawy choroby hemoroidalnej, skonsultuj się z lekarzem.
Źródła:
- Jamshidi R., Pediatric and Congenital Colorectal Diseases in the Adult Patient: Anorectal Complaints: Hemorrhoids, Fissures, Abscesses, Fistulae – PMC, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5825861/#, [dostęp 25.05.2024 r.]
- Noszczyk W., Chirurgia. Repetytorium, PZWL, Warszawa, 2018
- Bradbury A.W., Garden O.J., Forsythe J.L.R., Parks R.W., Chirurgia, , Edra Urban & Partner, Wrocław, 2015
- Socha P., Wiernicka A., Czy u dzieci występują żylaki odbytu? Co może być ich przyczyną i jak się je leczy?, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.11.5., [dostęp 25.05.2024 r.]
- Dziekiewicz M., Jakie preparaty można stosować w leczeniu żylaków odbytu lub szczeliny odbytu u dzieci?, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.15.21., [dostęp 25.05.2024 r.]
- Ciesielski, P., Kołodziejczak M., Choroba hemoroidalna, http://www.mp.pl/social/chapter/B16.II.4.23.3, [dostęp 26.05.2024 r.]
- Hemorrhoids in Babies: Causes, Signs & Treatments”, Cleveland Clinic, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/22626-hemorrhoids-in-babies, [dostęp 26.05.2024 r.]