Jajko na włosy, czyli babciny przepis na szampon jajeczny
Twoje włosy są osłabione i suche? Pomoże Ci domowy szampon jajeczny. Sprawdź, jak go przygotować. Dowiedz się, o czym pamiętać, wykonując swój własny kosmetyk!
Spis treści
Tradycyjne metody dbania o urodę sprawiały, że włosy naszych babć i mam były długie, lśniące i mocne. Dlaczego? Jednym z sekretów babcinego kajecika z urodowymi recepturami było... jajko na włosy. Zobacz, domowy przepis na szampon jajeczny do włosów.
Spis treści:
Dla kogo szampon jajeczny?
Nie wiem jak, Ty, ale kiedy ja patrzę na zdjęcia mojej mamy z czasów młodości, zastanawiam się, jak ona to robiła, że jej włosy były tak błyszczące i gęste. Często z resztą zadaje jej to pytanie. A ona odpowiada: „włosy myło się tym, co było − szarym mydłem, octem, jajkiem”.
Skoro więc wszystko, czego potrzebujesz do uzyskania efektu lśniącej, mocnej tafli włosów, zamiast sięgać po drogeryjne kosmetyki do włosów, możesz sama przygotować szampon do włosów według tradycyjnego, domowego przepisu. Postanowiłam więc odgrzebać jeden z nich. Oto przepis na szampon jajeczny, według babcinej receptury.
Szampon jajeczny sprawdzi się przede wszystkim, kiedy Twoje włosy są osłabione, pozbawione życia, a także suche, „sianowate” na końcach i lekko przetłuszczające się u nasady włosa. Szampon z żółtkiem to przede wszystkim dobre nawilżenie dla włosów, ale nie tylko. Szampon z tego przepisu możesz także zastosować, jeżeli borykasz się z łupieżem, ponieważ połączenie składników dobrze nawilży i orzeźwi skórę. Jajko na włosy połączone z olejkiem mięty pieprzowej to także sposób na przyspieszenie porostu włosów, a dobre odżywienie cebulek włosów, może sprawić, że będą one wzmocnione i w mniejszym stopniu będą wypadać.
Jak działa jajko na włosy?
Szampon do włosów wykonany według tradycyjnej receptury to bogactwo składników odżywczych. A jak działają one na włosy?
Jajko na wypadanie włosów?
Żółtko jajka to przede wszystkim źródło kwasu pantotenowego, a także witaminy A, kwasu foliowego i NNKT Omega-3 i Omega-6. Kwas pantotenowy sprawia, że Twoje włosy są dobrze nawilżone i odżywione. Siarka zawarta w żółtku ma także dobry wpływ na skórę głowy − może nawet pomóc Ci przy problemie z łupieżem.
Mój przepis na szampon jajeczny można uznać za bazowy. Chcesz poznać domowe sposoby na wypadanie włosów? Jajko (a właściwie żółtko jajka) zmieszaj z kilkoma kroplami oleju rycynowego. W ten sposób wzmocnisz jeszcze działanie szamponu stymulujące cebulki włosów do pracy.
Siemię lniane na lśniące kosmyki
Wciąż nie mogę wyjść z zachwytu, w jaki sposób żel z siemienia lnianego działa na moje włosy. Pisałam o tym w artykule: Laminowanie włosów żelatyną czy siemieniem lnianym? Porównuje dwa domowe sposoby. Bardzo się ucieszyłam, kiedy odkryłam tradycyjne receptury na szampon, które zawierają w sobie siemię lniane.
Siemię lniane może zmniejszyć tendencję Twoich włosów do przetłuszczania się. Jednak przede wszystkim sprawia, że końcówki włosów wygładzają się, łodyga włosów jest dobrze odżywiona, a łuski włosów domknięte.
Soda oczyszczona do mycia
To składnik, który pomoże usunąć z Twoich włosów zanieczyszczenia. Soda sprawia, że szampon może się lekko pienić.
Olejek eteryczny mięty pieprzowej
Czy wiesz, ze olejek eteryczny mięty pieprzowej KEJ może przyspieszać porost włosów? Składnik ten może lekko podrażniać skórę głowy (ale spokojnie, w proporcjach jakie zaproponowałam słowo, jest to bezpieczne i dobroczynne podrażnienie). Przyspiesza on mikrokrążenie i zachęca cebulki włosów do pracy. Poza tym, olejek eteryczny mięty pieprzowej sprawi, że szampon będzie miał odświeżające działanie.
Jak zrobić szampon jajeczny? Domowy przepis
Żeby przygotować szampon jajeczny do włosów potrzebować będziesz:
- 3 żółtka
- 2 łyżki sody oczyszczonej
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 3/4 szklanki wody
- 5 kropel olejku eterycznego mięty pieprzowej
- 3 łyżki oliwy z oliwek
1. Rozpocznij od zagotowania siemienia lnianego: 3/4 szklanki wody wlej do garnka i wsyp 1 łyżkę siemienia lnianego.
2. Siemię lniane gotuj, aż nasiona puszczą kleik.
3. Przelej kleik z siemienia lnianego przez sitko, aby w żelu nie pozostały nasiona lnu. Pozostaw kleik do ostygnięcia.
4.Do miski wrzuć: 3 żółtka, 2 łyżki sody oczyszczonej i przestudzony kleik z lnu.
5.Do 3 łyżek oliwy z oliwek dodaj 5 kropel olejku eterycznego mięty pieprzowej. A następnie dodaj do miski z żółtkami.
6.Całość dobrze wymieszaj mikserem na jednolitą masę. Jeżeli konsystencja będzie zbyt gęsta, możesz rozcieńczyć ją odrobiną wody.
7.Umyj włosy szamponem i spłucz letnią wodą.