Jak dbać o piersi? Dla zdrowia i urody
O piersi trzeba dbać, nie tylko stosując kosmetyki ujędrniające, ale także ćwicząc. Warto zadbać również o profilaktykę zdrowotną i regularnie badać piersi. O czym jeszcze pamiętać? Sprawdź!
Spis treści
Jak dbać o piersi? To pytanie, które w październiku pojawia się wszędzie wyjątkowo często. Dbanie o piersi ma wiele wymiarów. To przede wszystkim comiesięczne samobadanie piersi w domu i profilaktyka raka. Ale pielęgnacja piersi to także dużo przyjemniejsze aspekty dobór właściwego stanika, profilaktyka rozstępów, ćwiczenia, które pomogą Ci je utrzymać w dobrej formie i przede wszystkim stosowanie właściwych kosmetyków. Zobacz, jak pielęgnować piersi. Nie tylko w październiku!
Jak dbać o piersi?
Twoje piersi są absolutnie wyjątkowe. Nieważne, czy małe, duże lub po rekonstrukcji. Kobiety niestety mają tendencję do poświęcania swoim piersiom zbyt małej uwagi. Nie zwracamy uwagi na to, że są i na to, że wymagają szczególnej pielęgnacji.
O tym, by zająć się swoim biustem panie przypominają sobie zwykle, kiedy na skórze zaczynają pojawiać się rozstępy, skóra zaczyna być coraz bardziej wiotka, a piersi poddają się sile grawitacji lub w najgorszym przypadku, kiedy odkryją u siebie niepokojącą zmianę.
Żeby zachować piękne i zdrowe piersi wprowadź w swoją rutynę kilka kroków w dbaniu o piersi. Jakich?
1. Samobadanie piersi w domu i profilaktyka raka piersi
2. Pielęgnacja skóry na piersiach
3. Dobranie odpowiedniego stanika
4. Ćwiczenia na poprawę jędrności skóry na piersiach
Uznaj to za podstawowy plan dbania o swój biust.
Profilaktyka raka piersi
Mówi się o niej coraz częściej i coraz głośniej. To wspaniale! Już w szkole ponadpodstawowej, młode dziewczęta powinny być przygotowywane do tego tematu. My kobiety nie lubimy rozmawiać o sprawach intymnych. A piersi są właśnie jednym z tych tematów. Szczególnie w kontekście raka piersi.
Sprawdź też kremy do ciała.
O raku rozmawia się trudno, a profilaktyka raka piersi i samobadanie to nośne hasła, które często nie są wprowadzane w czyn. Bo nie było czasu, nie było okazji, bo przegapiłam dzień cyklu, bo na badania potwierdzające zmianę czeka się u lekarza zbyt długo, a to pewnie zwykły kanał mlekowy Wymówek by o nowotworze piersi nie myśleć jest mnóstwo. Przecież nikt nie lubi myśleć, że może być chory. Dlatego kwestie badań przykrywamy woalem codziennych spraw, który zostaje brutalnie rozszarpany, gdy jest już za późno, a zmiana w piersi sama daje o sobie znać. Dlatego właśnie o nowotworze piersi trzeba mówić! Głośno i wyraźnie. Tak, jak mówi cały świat podczas różowego października, czyli miesiąca poświęconego nowotworowi piersi.
Sprawdź też, z czego może wynikać ból piersi przed okresem.
Pozwól, że podzielę się z Tobą swoją refleksja. Kiedy byłam w liceum, lokalna organizacja działająca na rzecz profilaktyki raka piersi przygotowała dla wszystkich dziewcząt prezentację samobadania piersi. Podczas tego spotkania uczyłyśmy się na fantomach, jak badać pierś i jak rozpoznawać zmiany. To niezwykle cenne doświadczenie i nauka ze szkoły, którą do dziś pamiętam lepiej niż rachunek prawdopodobieństwa. Podczas tego spotkania zapadło mi w pamięć coś zupełnie innego. Prowadzące namawiały nas do tego, żeby po szkole przyjść do domu i porozmawiać ze swoją mamą czy babcią o samobadaniu piersi i o chorobie nowotworowej. Dotarło wtedy do mnie, że profilaktyka raka piersi to nie tylko samobadanie, regularne kontrole u lekarza i dbanie o siebie. To także dbanie o najbliższe kobiety, udzielanie im wsparcia i zachęcanie do wykonywania badań. Pomyśl o tym, kiedy ostatnio Twoja mama, babcia czy siostra wykonywały badanie? Być może boją się to zrobić, bo ignorowanie problemu i życie w zaprzeczeniu sprawia, że pozornie problemu nie ma. Być może nie wiedzą, jak do tego podejść lub gdzie umówić się na badania. Być może potrzebują Twojego wsparcia.
Być może ten tekst zainspiruje Cię do tego, żeby dziś wieczorem usiąść z mamą przy filiżance kawy i porozmawiać z nią o samobadaniu piersi. Tak po prostu, bez ciśnienia, na luzie jak mama z córką.
O tym, jak wykonywać samobadanie piersi pisała nasza lekarz, Aleksandra Malewska w artykule:
Pamiętaj, żeby też przynajmniej raz w roku udać się do ginekologa na mammografię lub USG piersi. Być może właśnie październik będzie do tego dobrą okazją. Szczególnie, że pojawia się w tym czasie bardzo wiele programów darmowych badań profilaktycznych. Im wcześniej wykryjesz zmianę, tym większe szanse powodzenia na całkowite wyleczenie z choroby.
Weź też pod uwagę, że nie każda zmiana jest złośliwa. W większości przypadków zgrubienia lub guzki to fizjologiczne, łagodne zmiany. Warto jednak je kontrolować i upewnić się, że Ci nie zagrażają.
Pielęgnacja piersi i skóry na piersiach
Skórę na piersiach nawilżaj już od najmłodszych lat. Na początku możesz nawilżać je olejem ze słodkich migdałów (świetnie przeciwdziała rozstępom) czy oliwką dla dzieci. Jeżeli smarujesz skórę balsamem nawilżającym, nie pomijaj skóry piersi.
Preparaty do pielęgnacji skóry na piersiach staraj się wmasowywać okrężnymi ruchami. Masaż piersi możesz też wykonać pod prysznicem strumieniem wody. Słuchawką prysznica zataczaj okręgi masując piersi na przemian ciepłą i zimną wodą.
Piersi to tkanka łączna i tłuszczowa, którą pokrywa tylko delikatny gorset mięśni. Ich wygląd może się bardzo zmieniać pod wpływem wahań hormonalnych, wahań wagi czy ciąży. To one jako pierwsze narażone są na rozstępy w ciąży lub kiedy przybierzesz nieco na wadze. W takim wypadku warto stosować zapobiegawczo balsamy na rozstępy. Żeby nie doszło do pęknięcia włókien kolagenowych, uelastyczniaj skórę i nawilżaj ją naturalnymi olejkami. Zobacz: Jak zapobiegać rozstępom na piersiach?
W przypadku pojawienia się rozstępów, kiedy są one jeszcze w fazie zapalnej możesz spróbować stosować kosmetyki ze śluzem ślimaka czy masą perłową (są skuteczne w walce z bliznami).
Sprawdź też: Temat tabu piersi po ciąży. Czy naprawdę będzie tak źle?
Dobranie odpowiedniego stanika
Niezwykle ważne jest także dobranie odpowiedniego stanika. Brafiterki mają tendencję do uciskania kobiety w staniki o małym obwodzie, tylko po to, żeby uwydatnić biust. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Bardzo ważne jest, żeby obwód stanika nie był zbyt ciasny. Jeżeli tak jest, w krążenie krwi i limfy mogą być zaburzone, a to nie będzie dobrze wpływać na Twoje zdrowie.
Skup się także na wyborze odpowiedniej miseczki. Powinna ona obejmować całą pierś. Także tkankę piersi, która ucieka pod pachę. Czy wiesz, że staniki o zbyt małej miseczce mogą dzielić pierś, zniekształcać ją, a nawet pomniejszać? Jeżeli masz źle dobrany stanik tkanka piersiowa może rozlać się aż pod pachę. A to oznacza, że nawet i tam mogą pojawiać się zmiany i guzki.
Biustonosz powinien być wykonany z miękkiej, przyjemnej w dotyku tkaniny, szczególnie w obrębie sutków. Szorstkie koronki czy sztuczny materiał może je podrażniać.
Dobry stanik to zdrowie dla Twoich piersi, ale także zadbanie o ich dobry wygląd. Właściwy stanik pomaga przeciwdziałać grawitacji, także podczas ćwiczeń na siłowni czy biegania. Niektóre brafiterki polecają noszenie staników także w nocy. Nie jest to jednak polecane. Twoje piersi potrzebują też chwilę odetchnąć. Staraj się jednak nie skakać czy biegać bez stanika.
Ćwiczenia na piękne piersi
Piersi to tkanka tłuszczowa pokryta mięśniem. Ciężko więc je wytrenować i ujędrnić tak jak pośladki, które są samym mięśniem. Możesz jednak wykonywać ćwiczenia na klatkę piersiową, które dobrze wpłyną na kondycję biustu i utrzymają go na odpowiednim poziomie.
Do ćwiczeń polecanych przez trenerów należą: pompki, ściskanie piłki dłońmi na wysokości klatki piersiowej czy ćwiczenia z handelkami. Generalnie każde ćwiczenie wzmacniające klatkę piersiową dobrze wpłynie na Twój biust.
Sprawdź też ćwiczenia na powiększenie biustu.
Jak widzisz, dbanie o piersi to połączenie stosowania kosmetyków, ćwiczeń, dobrania właściwego biustonosza i ochrona przez zagrożeniem jakim jest rak piersi. Profilaktyka choroby jest prosta i możesz wykonywać ją każdego miesiąca samodzielnie w domu. Najlepszym momentem na samobadanie piersi jest 2 dzień po zakończeniu miesiączki.