Temat tabu – piersi po ciąży. Czy naprawdę będzie tak źle?

17. 9. 2017 · 5 minut czytania

Chcesz, by Twój biust po porodzie odzyskał dawny wygląd? Jeśli tak, dowiedz się, jak ujędrnić skórę. Poznaj sposoby na pielęgnację piersi. Dowiedz się więcej!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Temat tabu – piersi po ciąży. Czy naprawdę będzie tak źle?

Nie mam dobrych wiadomości. Piersi po ciąży zmienią swój wygląd. Po porodzie nie pomoże im też karmienie piersią. Jest to jednak normalny proces i marne szanse, żeby którejś z mam się upiekło. Jeśli jednak odpowiednio wcześnie zmienisz nawyki i włączysz odpowiednią pielęgnację, jest szansa, że straty będą niewielkie.

To jak zmienią się Twoje piersi, jest kwestią indywidualną. Jeśli przed ciążą miałaś średni lub duży biust, skutki działania grawitacji mogą być dla Ciebie bardziej zauważalne. Właścicielki małych rozmiarów też zauważają zmiany, ale częściej pozytywne – zyskują zaokrąglony, ładny biust, o ile unikną rozstępów.

W tym wszystkim jest jeden pozytyw: powrót do formy Twoich piersi zależy od Ciebie i Twojej intensywnej pracy. Chyba, że zdecydujesz się powierzyć swój los chirurgowi, ale to już opcja dla odważnych.

Jak zmieniają się piersi po porodzie i w ciąży?

Nawet wtedy, gdy z jakichś powodów nie możesz karmić dziecka piersią, ich kształt będzie się zmieniał już od pierwszych miesięcy ciąży, dlatego temat pielęgnacji piersi w/po ciąży dotyczy wszystkich mam.

Z chwilą zajścia w ciążę gwałtownie rusza produkcja hormonów, m.in.: progesteronu i estrogenu, które odpowiadają za rozrost płatów gruczołu sutkowego i produkcję mleka. W efekcie piersi zwiększają swoją objętość przez całą ciążę. Czasem następuje to tak gwałtownie, że pojawiają się rozstępy.

Z kolei po zakończeniu karmienia, piersi tracą mleko i tkankę tłuszczową, a rozciągnięta skóra pozostaje, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie.

 

Jak dbać o piersi podczas ciąży? Co zrobić, by straty były jak najmniejsze?

Nie warto czekać, żeby sprawdzić, jakie straty poniesie Twój biust i rozpocząć pielęgnację już od pierwszych miesięcy ciąży.

Wiem co piszę, bo sama zaniedbałam sprawę i teraz muszę naprawiać szkody.

Oto kilka rzeczy, o których musisz pamiętać, by Twoje piersi zachowały jak najlepszy kształt.

1. Dobrze dobrany biustonosz

Ostatnio, jak grzyby po deszczu powstają nowe sklepy bieliźniane świadczące usługi z zakresu brafittingu, czyli fachowej pomocy w doborze odpowiedniego stanika. Jest się czym cieszyć, bo z pomocą specjalistki można odkryć, że do tej pory miałaś źle dobrany biustonosz, a Twoje piersi mogą wyglądać jeszcze lepiej.

Biustonosz z pewnością jest źle dobrany, jeśli masz w nim wolne miejsce albo z kolei Twój biust się w nim ledwo mieści i wygląda, jakby próbował się z niego się wydostać. Przeglądnij swoją bieliznę i pozbądź się za małych lub za dużych staników. Nie wyrzucaj ich, ale schowaj na przyszłość. Mogą się przydać po ciąży, kiedy biust wróci do poprzednich rozmiarów, ale pod warunkiem, że obwód pod biustem będzie się zgadzał.

Po czym poznać dobry stanik?
Dobry stanik nie powinien spłaszczać biustu ani odstawać. Jego rolą jest podtrzymanie piersi i odciążenie kręgosłupa. Warto pamiętać, aby podczas zakładania biustonosza „wygarniać” piersi spod pach. Panie z okazałym biustem wiedzą, o co chodzi, gdyż nieusztywniony, ucieka na boki.

Jedyny minusem dobrych biustonoszów jest cena. Jednak jeśli weźmiesz pod uwagę, że będzie to Twój najczęściej używany element garderoby, warto sięgnąć do portfela. I jeszcze jedno – mocno wycięte staniki sportowe pięknie prezentują się na zdjęciach, ale lepszym rozwiązaniem będzie zabudowana wersja, która świetnie trzyma biust i możesz w niej skakać do woli.

2. Ćwiczenia na biust

Jeśli Twój ginekolog nie widzi przeciwwskazań, możesz spróbować ćwiczeń z hantlami (w domowej wersji dobrze sprawdzą się butelki z wodą).

Wyćwiczone mięśnie klatki piersiowej lepiej podtrzymają biust.

Internet aż puchnie od zestawów ćwiczeń. Alternatywą może być salon fitness z zajęciami dla ciężarnych. I najważniejsze – nie rezygnuj z dobrych nawyków dbania o piersi także po ciąży. Wówczas wymęczony laktacją biust będzie ich potrzebował jeszcze bardziej.

3. Naprzemienny ciepły i zimny prysznic

Naprzemienny ciepły i zimny prysznic doskonale poprawia ukrwienie i jędrność piersi. Prowadź strumień wody od dołu piersi ku górze. Cały zabieg zakończ prysznicem z zimną wodą. Efekty są zadowalające, jednak w okresie jesienno-zimowym ciężko mnie do tego przekonać. Gorąca kąpiel i ciepły szlafrok wygrywają.

 piersi po ciąży

Stało się! Jak ratować piersi po porodzie?

Kiedy mleko się już wylało, zapominałaś o właściwej pielęgnacji biustu, a teraz chcesz poprawić jego wygląd, istnieje kilka rozwiązań (sprawdź maści na brodawki).

Oto one:

1. Masaże biustu

Do masażu potrzebujesz osoby towarzyszącej - to opcja luksusowa. W wersji podstawowej wystarczą Twoje dłonie i balsam/olejek z witaminą C lub żel hialuronowy. Filmiki instruktażowe znajdziesz w Internecie, a zacząć najlepiej od „wygarniania” piersi spod pach ku górze. To dobry trening, a przy okazji gwarancja, że będziesz o tym pamiętać zakładając biustonosz. Przy masażu nie zapominaj o dekolcie. To uchroni biust przed opadaniem.

2. Stanik przez całą dobę

Jeśli podobnie jak ja zaraz po powrocie z pracy wskakiwałaś w wygodne dresy, zdejmowałaś stanik i wypuszczałaś piersi na wolność, to teraz musisz o tym zapomnieć. Piersi po ciąży są bardziej wymagające. Czas zmienić nawyki i zostać w biustonoszu.

Niewygodne fiszbiny można dla wygody zastąpić sportową wersją biustonosza.

W dobrze dobranym biustonoszu regenerują się więzadła Coopera (tkanka łączna, która pomaga zachować integralną strukturę piersi). Kształtem przypominają sprężynkę, która rozciąga się, gdy biust nie jest podtrzymywany, stąd tak ważna rola stanika.

Biustonosz noszony cały czas, również w nocy, zapobiega rozlewaniu biustu i nadmiernemu ugniataniu go podczas spania na brzuchu. Zaleca się całkowicie zrezygnować z tej pozycji, ale ja osobiście, po ciążowym rygorze spania na lewym boku, jeszcze nie zdążyłam nacieszyć się leżeniem na brzuszku. 

3. Unikanie gwałtownych wahań wagi

Szybkie przybieranie na wadze skutkuje rozciągniętą i zwiotczałą skórą, a także opadaniem piersi. Podobnie gdy równie szybko postanowisz stracić nadliczbowe kilogramy, biust będzie sprawiał wrażenie sflaczałego.

A co na to lekarz?

Ciało kobiety zmienia się w czasie ciąży. Większość zmian spowodowanych jest burzą hormonów, która ma miejsce podczas ciąży oraz w okresie połogu i laktacji. Powrót do formy może być dużo łatwiejszy przy wsparciu rozwiązań estetycznych. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia pielęgnacja skóry w czasie ciąży, która nie tylko poprawi jej elastyczność i zapobiegnie powstaniu rozstępów, ale także przyspieszy efekty terapii zaproponowanej przez lekarza

– radzi lek. med. Magdalena Stoczyńska.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice