Ból piersi przed okresem: czy to może być mastodynia?
Mastodynia to inaczej tkliwość i ból piersi. Najczęściej występuje cyklicznie i wiąże się z poziomem hormonów. Dolegliwości bywają uciążliwe i utrudniają funkcjonowanie. Jak się przed nimi uchronić?
Spis treści
Mastodynia lub inaczej mastalgia to tajemnicze nazwy na ból piersi. Objaw ten spotykany jest niezwykle często i każda kobieta przynajmniej raz w życiu ma nieszczęście go doświadczać. Ból może być sporadyczny, ale może również nawracać cyklicznie. Cykliczna mastodynia zależna jest ściśle od fazy cyklu, w którym aktualnie znajduje się kobieta. Ale właściwie dlaczego bolą piersi przed okresem? Ile dni przed okresem bolą piersi? Czy ten ból powinien Cię niepokoić?
Co to jest mastodynia?
Mastodynia to objaw, który polega na tym, że odczuwasz ból, tkliwość czy wrażliwość gruczołów piersiowych. Objawy mastodynii, jeśli są fizjologiczne, najczęściej dotyczą obu piersi z jednakowym natężeniem.
Dlaczego piersi bolą? Organizm kobiety jest niezwykle skomplikowany i silnie zależny od wpływu hormonów. Wahania poziomu hormonów płciowych u kobiet wpływają na ich samopoczucie, nastrój czy poziom życiowej energii.
Można powiedzieć nawet, że kobieta żyje w rytmie swojej gospodarki hormonalnej. Każda kobieta w trakcie swojego życia przechodzi swoiste burze hormonalne.
Sprawdź też tabletki przeciwbólowe.
Mastodynia może towarzyszyć:
- dojrzewaniu płciowemu
- ciąży i laktacji
- menopauzie, gdy dochodzi do powolnego wygaszenia aktywności jajników
Ból piersi przed okresem
Najczęściej jednak ból piersi możesz odczuwać w trakcie cyklu menstruacyjnego. Ból ten zależy od jego faz − mówimy wówczas o cyklicznej mastodynii.
Kiedy możesz odczuwać ból piersi związany z okresem? Mastodynia dokucza kobietom najczęściej tuż przed miesiączką, czyli w drugiej razie cyklu.
A ile dni przed okresem bolą piersi? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre panie czują ból tuż przed miesiączką, a inne nawet tydzień przed okresem.
Sprawdź też tabletki na bóle miesiączkowe.
Jak wygląda ból piersi przed okresem?
Wahania hormonów w drugiej fazie cyklu powodują, może znany Ci zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli w skrócie PMS (z ang. premenstrual syndrome). Jedną z charakterystycznych cech zespołu napięcia przedmiesiączkowego, poza kiepskim nastrojem, rozchwianiem emocjonalnym, bólami głowy i przyrostem masy ciała, jest ból piersi przed miesiączką.
Sprawdź też tabletki na ból głowy i migrenę.
Za zjawisko to prawdopodobnie odpowiedzialne są metabolity progesteronu, którego stężenie wzrasta po owulacji. Piersi stają się twarde, tkliwe i bardzo wrażliwe. Pacjentki opisują, że ból ma charakter tępy i rozlany, obejmujący całą pierś − powoduje to duży dyskomfort.
W tym okresie najprostsze czynności jak zakładanie bielizny, ubieranie się czy mycie mogą powodować u Ciebie ból i inne nieprzyjemne doznania.
Jednym z objawów mastodynii jest również obrzmienie piersi. Jest to skutek zatrzymania wody w organizmie w drugiej fazie cyklu. Niektóre panie tuż przed miesiączką mają na wadze nawet + 4 kg, które znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w trakcie miesiączki.
Mimo, że ból piersi przed okresem jest zjawiskiem fizjologicznym, w niektórych przypadkach bardzo dokucza i upośledza normalne życie. Mastodynia może Cię ograniczać w codziennych czynnościach, być źródłem dyskomfortu, niezadowolenia i prowadzić do zaburzeń nerwicowych.
Pacjentki, u których dolegliwości bólowe piersi są bardzo silne mówią, że wręcz obawiają się tego czasu w miesiącu, gdy dopada ich ta dolegliwość. Dlatego ból piersi przed okresem jest częstym powodem zgłaszania się pacjentek do ginekologów.
Czy można poradzić sobie z problemem mastodynii?
Nie ma niestety magicznej pigułki, która mogłaby całkowicie usunąć ból piersi. Ginekolodzy zalecają pewne modyfikacje w diecie. Jeśli cierpisz na ból piersi przed okresem, w drugiej fazie cyklu zrezygnuj z soli kuchennej, jedz dużo świeżych warzyw i owoców, unikaj alkoholu czy słodkich napojów gazowanych. Postaraj się też ograniczyć ilość wypijanych filiżanek kawy. Zamiast tego pij dużo wody mineralnej − możesz dodać do niej odrobinę mięty czy plasterki cytrusów.
Szczególnie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego noś ze sobą butelkę wody i popijaj w ciągu dnia. Twój ginekolog może zalecić również preparaty z wiesiołkiem, który ma właściwości łagodzące ból i obrzęk piersi. Poczytaj też więcej o oleju z wiesiołka w artykule: Polski skarb kosmetyczny – poznaj olej z wiesiołka!
Jeśli odczuwasz cykliczne bóle piersi, nie zwlekaj i udaj się do ginekologa. Pamiętaj, że mastodynia niekoniecznie musi być związana z wahaniami hormonów. Może natomiast towarzyszyć takim stanom jak mastopatia czy nawet nowotwór piersi. Dlatego lepiej to sprawdzić!