Jak dbać o usta zimą? 4 sprawdzone sposoby

12. 2. 2020 · 4 minuty czytania

Zimą skóra ust jest szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych. Jak o nią dbać? Poznaj 5 podstawowych zasad, dzięki którym ochronisz swoje usta przed pękaniem i nadmierną suchością!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak dbać o usta zimą? 4 sprawdzone sposoby

Twoje usta zimą, zwłaszcza przy zimnym wietrze, mogą szczypać, boleć i wysychać. A czy wiesz, że przesuszone wargi zimą to także oznacza nieodpowiedniego nawodnienia Twojego organizmu? Zobacz, jakie błędy najczęściej popełniają kobiety przy niskich temperaturach, a przede wszystkim poznaj 5 kroków pielęgnacji ust zimą!

Jak dbać o usta zimą? 5 podstawowych zasad!

Niskie temperatury i przede wszystkim nieprzyjemny wiatr, który ostatnio nie opuszcza Polski, mogą sprawić, że Twoje usta będą nadmiernie wysychały i pękały. Nie ma nic gorszego niż tworzące się na wietrze suche skorupy wokół ust. Żeby do tego nie dopuścić, warto codziennie stosować odpowiednią zimową pielęgnację ust. Niektóre czynności najlepiej wykonuj kilka razy dziennie, inne zabiegi możesz stosować raz czy 2 razy w tygodniu.

1. Częste balsamowanie ust zimą

Pierwszym i najważniejszym sposobem jest stosowanie pomadki ochronnej. Ważne, żeby miała ona wartościowy skład. Twoim ustom z pewnością pomoże miód, który znajdziesz w Nuxe Reve de Miel balsam do ust. Dobrze sprawdzą się też tłuste masła, np. masło shea czy masło kakaowe, składniki z witaminą A czy E. Witamina A pomaga złuszczyć suchy naskórek z ust i przyspiesza proces regeneracji. Moją osobistą tajną bronią jest maść z witaminą A. Witamina E z kolei to lekarstwo na regenerację popękanej skóry. Także na ustach.

 balsamowanie ust

 

W balsamach czy pomadkach do ust znajdziesz też często wosk pszczeli czy propolis. To składniki, które tworzą na ustach swojego rodzaju tarczę ochronną. W ten sposób zimne i suche powietrze odbija się od nich i nie jest w stanie wyrządzić im żadnej krzywdy. Wosk pszczeli znajdziesz m.in. w balsamie do ust Tisane.

W składzie produktów do zimowej pielęgnacji ust znaleźć może także inne odżywcze oleje, które pomagają w regeneracji podrażnionej skóry. W Oeparol Everyday pomadka ochronna do ust znajdziesz np. olej z wiesiołka, który zawiera m.in. NNKT, czyli kwas linolenowy i kwas gamma-linolenowy, GLA. Więcej na temat oleju z wiesiołka dowiesz się z artykułu: Polski skarb kosmetyczny – poznaj olej z wiesiołka!

Teraz pozostaje pytanie, czy stosować pomadkę w sztyfcie, czy może balsam zamknięty w słoiczku. Z reguły sztyfty są bardziej higieniczne. Pamiętaj jednak, żeby nie dzielić się z nikim swoją pomadką. Użyczanie jej może przyczynić się np. do zakażenia wirusem opryszczki. Przy balsamach w słoiczkach pamiętaj, żeby zawsze nakładać je na usta umytymi dłońmi. Pośrednim produktem są balsamy do ust w tubkach np, Ziaja Oliwkowa balsam do ust.

Zobacz zestawienie najlepszych balsamów do ust. 

pielęgnacja ust

2. Peeling ust

Żeby utrzymać zimą usta w dobrej kondycji, gdy tylko zauważysz, że na ich powierzchni pojawiają się suche skórki, stosuj peeling. Najlepiej sprawdzą się delikatne cukrowe skruby na bardzo tłustej bazie. Dzięki temu zabiegowi pozbędziesz się brzydko wyglądających suchych skórek i dodatkowo nawilżysz usta.

Takim naturalnym peelingiem jest np. scukrzony miód. Możesz też wykonać go w kilka sekund, mieszając łyżkę cukru z oliwą z oliwek. Co ciekawe, stosowanie peelingu na usta zimą jest zalecane przed wykonaniem każdego profesjonalnego makijażu. Tylko wtedy kolorowa pomadka na ustach wygląda nieskazitelnie i lepiej się trzyma.

jak dbać o usta zimą

3. Maseczka z tłustego kremu

Raz lub 2 razy w tygodniu (zwłaszcza przy niskich temperaturach lub kiedy wiatr podrażni Twoje usta) warto wykonać odżywczą maskę na usta. W drogeriach znajdziesz bardzo wiele gotowych produktów tego typu. Niektóre z nich są wykonane na płachcie, inne są w formie wyciskanych z tubek kremów.

Taką „maskę” możesz też wykonać np. ze zwykłego masła shea. Najważniejsze jest jednak, żeby położyć na dłuższy czas, przynajmniej na 20 min, grubą warstwę kosmetyku na usta. Możesz też nałożyć na usta warstwę innego tłustego kremu, np. z witaminą A lub E. Taką maską może być także Regenerum serum do ust..

Maseczka z tłustego kremu

4. Odpowiednie nawodnienie organizmu

Żeby Twoje usta zimą wyglądały na zdrowe i zadbane, warto zatroszczyć się także o właściwe nawodnienie organizmu. Zwłaszcza zimą możesz odczuwać mniejsze pragnienie, które wpływa na niedostateczne nawodnienie organizmu. Szczególnie, że w chłodniejsze dni chętniej sięga się po kawę czy herbatę, a te mogą dodatkowo Cię „wysuszać”. Dlatego staraj się pilnować, żeby codziennie wypijać minimum 2 l wody dziennie. Ale to nie wszystko! Dużo wody, którą przyswaja Twój organizm znajduje się także w warzywach. Jeżeli więc zimą masz problem z wypiciem zimnej wody, wkomponuj w swoją dietę surową paprykę, ogórka czy pomidora.

 

Zimowa pielęgnacja ust − często popełniane błędy

Do najczęstszych błędów w pielęgnacji ust zimą należą m.in.: wykorzystywanie tylko kolorowych, wysuszających kosmetyków, nieodpowiednia dieta czy oblizywanie warg na wietrze. Staraj się wyeliminować te złe nawyki, a kondycja Twoich ust zdecydowanie się poprawi!

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice