Sposoby na wrastające paznokcie u nóg i rąk

30. 8. 2021 · 8 minut czytania

Walczysz z problemem wrastających paznokci? Sprawdź, jak można sobie z nim poradzić!

Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Sposoby na wrastające paznokcie u nóg i rąk

Wrastające paznokcie u nóg i u rąk to nic przyjemnego. Samo obcinanie nie wystarcza, a ból związany z tą dolegliwością może być wyjątkowo dokuczliwy. Poznaj domowe sposoby (i nie tylko!) na pozbycie się problemu.

Czym jest wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to problem, który najczęściej dotyczy dużego palca u stopy. Rzadziej pojawia się u palców dłoni. Na jego pojawienie się bardziej są narażeni mężczyźni, jednak na to schorzenie również cierpią kobiety. Jak zatem go rozpoznać? Paznokieć wrasta w otaczającą go tkankę, powodując ból, zaczerwienienie i obrzęk. Z czasem dolegliwości mogą się nasilać. Pojawia się stan zapalny, ropa oraz krwawienie. Zanim jednak problem się rozwinie, można zastosować domowe sposoby na poradzenie sobie z nim.

Skąd biorą się wrastające paznokcie u rąk i u nóg?

Podstawową przyczyną wrastających paznokci jest ich nieprawidłowe skracanie. Zbyt krótko obcinasz paznokcie lub wycinasz boczne krawędzie płytki? To niestety może prowadzić do powstawania opisanego schorzenia, czyli tzw. otulonego paznokcia (z ang. embedded nail). 

Dużym problemem jest noszenie ciasnego i niewygodnego obuwia. Do wrastania paznokcia może przyczyniać się zarówno częste noszenie szpilek z wąskimi noskami, jak i również butów narciarskich, które muszą być dopasowane do stopy.

Czy wiesz, że obgryzanie paznokci jest swojego rodzaju kompulsywnym zaburzeniem psychicznym? Więcej na ten temat pisała Natalia: Obgryzanie paznokci (onychofagia) - jakie są przyczyny i jak sobie z tym poradzić?

Paznokieć może też zacząć wrastać w wał paznokciowy, jeżeli masz do czynienia z grzybicą paznokci, przy wycinaniu skórek zacięłaś się lub brud spod paznokci wyciągałaś ostrymi narzędziami. Innymi słowy, wrastaniu paznokcia sprzyjają różnego rodzaju infekcje.

Pozostałe przyczyny wrastania paznokci to m.in.:

  • mechaniczne uszkodzenia palucha (od uderzenia),
  • geny (wydłużone palce u stóp, nieprawidłowy wzrost paznokcia),
  • wady stóp,
  • nieprawidłowy chód,
  • czy szybkie przybieranie na wadze (prowadzi do zmian ustawienia kątów palców – paznokieć rośnie i wbija się w skórę)”.
Skąd biorą się wrastające paznokcie u rąk i u nóg?

Czy wrastające paznokcie bolą?

Ból w okolicy wału paznokciowego to jeden z pierwszych sygnałów, że wzrost paznokcia może być zaburzony. Innym typowym symptomem bywa ucisk. U młodzieży wrastający paznokieć daje mniejsze objawy, bo jest bardziej miękki i elastyczny. Z wiekiem paznokcie twardnieją i dlatego wrastające paznokcie u dorosłych, a zwłaszcza u seniorów, którzy nie zawsze mogą samodzielnie o nie zadbać, są znacznie bardziej bolesne.

W zaostrzonych przypadkach z miejsca, gdzie paznokieć wrasta w skórę, może wydobywać się płyn surowiczy, a jeżeli wda się infekcja, także ropa. W zaawansowanym stadium miejsce to może być zaczerwienione,obrzęknięte i możepojawić się ziarnina. Przy takim przypadku zdecydowanie lepiej udać się do dermatologa, a nawet chirurga po pomoc. Możesz też odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu.

Czy wrastające paznokcie bolą?

Sprawdź popularne kategorie

Kiedy udać się z wrastającym paznokciem do lekarza?

Udaj się do lekarza, kiedy palec z wrastającym paznokciem będzie bardzo boleć, pojawi się obrzęk i zacznie wydobywać z tego miejsca płyn (surowiczy czy ropa). Jeżeli wrastającemu paznokciowi towarzyszy obrzęk, być może wdała się infekcja.

Jak wspomniałam wyżej, z takim problemem udaj się do dermatologa, a ten może skierować Cię do nawet do chirurga. Jeżeli będzie wymagał tego Twój stan, lekarz może zdecydować się na wycięcie kawałka paznokcia i skórki. Jest to tak zwana metoda Barletta.

Jak pozbyć się wrastającego paznokcia u nogi? Domowe sposoby, podolog czy wizyta u lekarza?

Jeśli nie potrafisz samodzielnie zadbać o swoje stopy, warto regularnie odwiedzać podologa. Nada on Twoim paznokciom odpowiedni kształt, a także poinformuje, jak można samodzielnie o nie zadbać. Profilaktyka jest najlepszym sposobem na zapobieganie wrastaniu paznokci. Możesz sięgnąć zarówno po domowe sposoby, jak i gotowe preparaty.

Jak pozbyć się wrastającego paznokcia u nogi?

Wrastające paznokcie u stóp − domowe sposoby 

Domowe sposoby na wrastające paznokcie u stóp są wskazane tylko i wyłącznie, gdy na skórze nie ma rany czy mocnego zaczerwienienia. Zabiegi w zaciszu domowym pomagają zmiękczyć skórę oraz płytkę paznokciową. Dzięki temu obrzęk staje się mniejszy a ból mniej odczuwalny.

Wypróbuj moczenie stóp w:

Jak zmiękczyć wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie u stóp − domowe sposoby 

Nieinwazyjne metody w gabinecie kosmetycznym

Jakie rozwiązania oferują gabinety kosmetyczne? Jednym z nich jest tzw. tamponada. Kawałek specjalnej gazy czy materiału opatrunkowego umieszcza się między wałem okołopaznokciowym (czyli brzegiem skóry przylegającym do paznokcia) a wrastającym paznokciem. Może być on nasączony odpowiednimi środkami, które mają zmiękczyć skórę. Opatrunek ma za zadanie wchłaniać płyn tkankowy, czy ropę.

Kolejna metoda to rurki Sulci-Protektor. Można powiedzieć, że jest to również rodzaj „wkładki” oddzielającej brzeg skóry od wrastającego paznokcia. Rurkę wsuwa się na przygotowany wcześniej brzeg paznokcia i utrwala specjalną masą do odbudowywania paznokci. Dzięki temu płytka paznokciowa jest wyprowadzana na prawidłowy tor wzrostu.

Inne rozwiązanie to Klamra BS Quick - co ciekawe można ją kupić w drogerii czy sklepie, oczywiście wraz z instrukcją użycia, jednak jeśli nie masz odpowiednich umiejętności, lepiej jej założenie pozostawić specjalistom. Można ją stosować, kiedy nie pojawił się jeszcze stan zapalny. Gdy faza wrastania paznokcia osiągnęła stan zaawansowany, klamry używa się razem z rurkami Sulci-Protektor.

Jako jedną z najbardziej skutecznych metod uważa się klamry ze stali chirurgicznej. Działają podobnie, jak wyżej opisane klamry, ale w bardziej zaawansowany i skuteczny sposób. Korygują tor wzrostu płytki paznokciowej. Klamrę może założyć podolog lub lekarz.

Nieinwazyjne metody w gabinecie kosmetycznym

Wrastający paznokieć - leczenie chirurgiczne

Mniej optymistyczna perspektywa, ale w dużym stopniu skuteczna, to zabieg chirurgiczny. Polega on na wycięciu części paznokcia (jego boku) lub całości z macierzą i założeniu opatrunku. Leczenie chirurgiczne wrastającego paznokcia polega na jego usunięciu wraz z częścią macierzystą. Taki zabieg jest konieczny u osób, u których nie pomagają tradycyjne metody lub stan zapalny jest bardzo zaawansowany. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilkanaście minut i kończony jest założeniem szwów i opatrunku. Po zagojeniu w miejscu usuniętego paznokcia odrasta nowy. Aby jego tor wzrostu był prawidłowy, warto go regularnie kontrolować u specjalisty. 

Jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem u dłoni w domu?

Jeżeli paznokieć u dłoni daje głównie objawy bólowe, ale nie wydobywa się z niego ani płyn, ani ropa możesz spróbować poradzić sobie z problemem domowymi sposobami. Najważniejsze jest jak najczęstsze przemywanie bolesnego miejsca i moczenie dłoni. Wtedy paznokieć rozmięknie i będzie mniej podrażniał wał paznokcia. Możesz również codziennie nakładać na niego olejek lub krem, który zmiękczy tkanki wokół paznokcia.

 

 

Dłoń z wrastającym paznokciem możesz także moczyć w roztworze antybakteryjnych olejów eterycznych. Tu sprawdzi się olejek lawendowy (uśmierza ból), olejek rozmarynowy czy olejek z drzewa herbacianego. Olejki te wymieszaj najlepiej z olejkiem bazowym. Jak już wspomniano wcześniej, staraj się jak najbardziej zmiękczyć paznokcie. Na ból i zmiękczenie, zarówno skórek, jak i paznokci, pomoże moczenie dłoni w wodzie z solą przez 10 lub 15 minut.

Jeżeli koniecznie chcesz pozbyć się problemu wrastającego paznokcia, możesz go wyciąć. Zrób to jednak po długim moczeniu, żeby skóra i paznokieć były miękkie. Pamiętaj, by zabieg wykonać wysterylizowanymi cążkami, a po wycięciu przemyć miejsce alkoholem lub płynem odkażającym. Po usunięciu fragmentu paznokcia zaopatrz palec jałowym opatrunkiem.

Polecam Ci jednak pozostawienie takiego zabiegu profesjonaliście. Jeżeli nie chcesz iść do lekarza, wybierz się do manicurzystki, która specjalizuje się w tego typu schorzeniach.

Wrastający paznokieć - leczenie chirurgiczne

Wrastający paznokieć u dłoni i stóp − co robić, żeby uniknąć problemu?

Jeżeli masz problem z wrastającymi paznokciami u dłoni, pamiętaj, żeby właściwie je przycinać. Nie rób tego tępymi nożyczkami. Staraj się też nie wcinać w brzegi paznokcia i zawsze skracaj je na prosto.

Porada
Żeby uniknąć wrastania paznokci, właściwie pielęgnuj skórki. Przede wszystkim nie wycinaj na siłę dużych, suchych skórek. Zamiast tego nawilżaj je, a najlepiej delikatnie wytnij czystymi cążkami.

Dobrym pomysłem będzie także całkowite zaprzestanie trwałego usuwania skórek. Korzystając ze zmiękczających płynów, peelingów lub żeli, możesz po prostu odsuwać skórki wokół paznokci na mokro drewnianym patyczkiem.

Dodatkowo trzeba pamiętać o:

Wrastający paznokieć − co robić? Zmiękczaj!

Co zrobić, gdy paznokieć wrasta w palec u dłoni lub u stopy? Zmiękczaj, zmiękczaj i jeszcze raz zmiękczaj. Możesz to robić, mocząc paznokcie lub intensywnie smarując je preparatami z mocznikiem. Warto też spróbować wyciąć paznokieć, ale uważaj, aby nie spowodować jeszcze większej szkody. Skorzystaj z pomocy specjalisty: kosmetologa, podologa lub dermatologa. W ostateczności konieczna może okazać się wizyta u chirurga.

Źródła:

  1. Antończak P., Jurzak M., Adamczyk K., Gancarczyk A., Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, [w:] Przegl Dermatol 2015, 102, 343–348. Dostępny w Internecie: https://pdfs.semanticscholar.org/fa1c/19a933dab6870543a3c838651ea366699690.pdf, [dostęp: 18.08.2021]
  2. Wrastający paznokieć – objawy, przyczyny, leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170628,wrastajacy-paznokiec {dostęp 08.01.2025]
  3. E.J. Jr. Mayeaux, C. Carter, T.E. Murphy. Ingrown Toenail Management. Am Fam Physician. 2019;100(3), s. 158-164.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia i jego wpływem na skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice