Jak przechowywać i transportować leki? Sposób na przechowywanie leków w domu
Niewłaściwe przechowywanie leków to poważny problem, który zagraża zdrowiu domowników. Podpowiadamy, gdzie trzymać leki oraz jak je przewozić, by nie straciły swoich właściwości.
Spis treści
Temat często bagatelizowany, choć mający ogromne znaczenie dla zdrowia, a nawet życia. Niewłaściwe przechowywanie i transport leków mogą przyczynić się do utraty ich właściwości, co grozi poważnymi konsekwencjami. Dowiedz się, jak przechowywać leki w domu i jak je przewozić, by prawidłowo działały i były bezpieczne.
Jak przechowywać leki w domu?
Zorganizowanie odpowiedniego miejsca na leki to podstawowa kwestia, kluczowa w kontekście ich działania, składu i właściwości. Nie wspominając o tym, że zażycie przeterminowanego medykamentu może przyczynić się do poważnych konsekwencji.
Podstawowe zasady przechowywania leków w domu
- Zachowaj ulotkę dołączoną do leku i oryginalne opakowanie. W razie potrzeby znajdziesz na nich informacje o zalecanym sposobie i temperaturze przechowywania. W przypadku niektórych leków czas na zużycie automatycznie skraca się po otwarciu. Producent często umieszcza na ulotce specjalne pole do wpisania daty rozpoczęcia konkretnego opakowania, co jest niezwykle pomocne, zwłaszcza w sytuacji przyjmowania większej liczby leków.
- Przechowuj leki poza zasięgiem dzieci. Forma, kształt i kolor niektórych medykamentów niewiele różnią się od cukierków, dlatego ciekawski maluch chętnie po nie sięgnie. O ile u dorosłych prawidłowo przyjmowane leki przeciwbólowe czy leki na alergie nie stanowią zagrożenia, to połknięte przez dzieci mogą poważnie zaszkodzić. Zasada ta dotyczy nie tylko leków, ale również suplementów diety.
- Nie gromadź leków po przebytych chorobach. Zakończenie leczenia powinno być jednoznaczne z pozbyciem się resztek niewykorzystanych leków. Usuń wszystkie antybiotyki, a nawet leki na przeziębienie, co do których masz pewność, że nie wykorzystasz ich w najbliższym czasie.
- Systematycznie kontroluj daty ważności i wygląd leków. Zniekształcone czopki, wyschnięte maści, uszkodzone blistry tabletek, a nawet dermokosmetyki po dacie ważności powinny zostać bezwzględnie usunięte z apteczki. Zasada ta dotyczy nie tylko leków, ale również środków opatrunkowych, które po przekroczeniu daty ważności nie są już jałowe.
Pamiętaj, by w żadnym wypadku nie wyrzucać przeterminowanych albo niepotrzebnych leków do kosza lub ogólnodostępnych kontenerów. Jeśli zajdzie konieczność pozbycia się leków, należy zanieść je do najbliższej apteki, w której znajdziesz specjalny kosz przeznaczony do utylizacji medykamentów.
Jak przechowywać leki w upały?
Optymalna temperatura do przechowywania większości leków w domu wynosi do 25°C. Podczas upałów temperatura w mieszkaniu bardzo często przekracza tę wartość, dlatego trzeba wybrać taki sposób przechowywania preparatów leczniczych, który nie spowoduje negatywnych skutków.
Najważniejsze, aby:
- Nie trzymać leków w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych,
- Ściśle pilnować wskazań producenta dotyczących dopuszczalnej temperatury przechowywania,
- Unikać miejsc, w których panuje duża wilgotność, np. kuchnia lub łazienka, a także takich, które szybko się nagrzewają.
Gdzie przechowywać leki?
Najbezpieczniejszym miejscem dla leków jest specjalna apteczka, schowana w zamykanej na kluczyk szafce. Nie trzymaj apteczki w bliskim sąsiedztwie źródeł ciepła, np. piekarnika lub płyty grzewczej, obok artykułów spożywczych, łatwopalnych lub toksycznych. Jeśli nie masz apteczki na leki, umieść je w innym pojemniku, pamiętając jednocześnie o wszystkich, wymienionych wyżej zasadach.
Uwaga! Niektóre leki muszą być przechowywane w temperaturze nie wyższej niż 8°C, dlatego należy je trzymać w lodówce!
Leki, które muszą być przechowywane w lodówce to między innymi:
- Antybiotyki w postaci zawiesiny,
- Szczepionki,
- Część leków wziewnych,
- Niektóre krople do oczu,
- Niektóre probiotyki, a także niektóre czopki, globulki dopochwowe i maści dermatologiczne.
Jeśli konkretny lek powinien być przechowywany w lodówce, pamiętaj, by nie kłaść go tuż obok żywności. Nie może również dotykać ścianek ani znajdować się na drzwiach lodówki. Najbezpieczniej jest schować środki lecznicze do oddzielnej szuflady, odizolowanej od reszty produktów. Przy zakupie leku w aptece, jeśli nie jesteś pewien temperatury jego przechowywania, poproś farmaceutę o radę.
Transport leków – jak robić to bezpiecznie?
Do transportu leków lodówkowych sprawdzi się specjalny karton do przewozu produktów wrażliwych na wysoką temperaturę, niewielka lodówka turystyczna, styropianowy pojemnik termoizolacyjny, a nawet termos, w którym bezpiecznie przewieziesz leki w niewielkich opakowaniach. Preparaty medyczne niewymagające tak restrykcyjnych warunków transportu przewieziesz w torbie termoizolacyjnej. W przypadku dłuższej podróży możesz wzmocnić jej właściwości chłodnicze za pomocą specjalnego wkładu.
A co w sytuacji, gdy planujesz wysłać lub zamówić leki? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistycznego kuriera, dzięki czemu masz gwarancję, że produkty nie zostaną uszkodzone, a ponadto przewiezione zgodnie z zasadami.
Transport leków podczas podróży
Podczas podróży samochodem umieść torbę lub apteczkę z lekami w miejscu zacienionym, z dala od szyby oraz nagrzanego od słońca bagażnika. Leki nie powinny również leżeć na siedzeniu lub tylnej kanapie, na których podróżują dzieci. Po skończonej podróży zabierz ze sobą leki do hotelu lub pensjonatu i przechowuj zgodnie z zaleceniami producenta. Niedopuszczalne jest pozostawienie medykamentów wewnątrz samochodu na cały okres pobytu na wakacjach.
Podczas lotu lub podróży pociągiem spakuj leki do bagażu podręcznego. Ważne, by przewozić je wyłącznie w oryginalnych opakowaniach, zgodnie z ogólnymi zasadami transportu środków leczniczych oraz uwzględniając bezpieczną temperaturę przechowywania. W przypadku linii lotniczych jeszcze przed podróżą zapoznaj się z zasadami narzuconymi przez wybranego przewoźnika.
Uwaga! Przed podróżą poza granice Polski koniecznie sprawdź, czy lek, który planujesz ze sobą zabrać, nie znajduje się na liście antywywozowej! Aktualną listę znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia. W takiej sytuacji zgłoś się do swojego lekarza, który wyda Ci receptę transgraniczną. Dzięki temu będziesz mógł zaopatrzyć się w niezbędne leki już na miejscu.
Podsumowanie
Przechowywanie i transport leków to kwestie mające ogromne znaczenie dla zdrowia. Leki przeterminowane, niewłaściwie trzymane oraz przewożone w niewłaściwych warunkach mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Aby uniknąć problemów, regularnie sprawdzaj apteczkę, stosuj się do zaleceń producenta umieszczonych na ulotce, a w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Źródła:
- Anna Staniszewska, Agnieszka Siwek, Małgorzata Zaremba, Grzegorz Juszczyk, Urszula Religioni, Magdalena Bujalska-Zadrożny, „Wybrane aspekty związane z lekami przeterminowanymi”, http://phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-3-697.pdf [dostęp 16.06.2022]
- Dziennik Ministra Zdrowia http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2022/23/akt.pdf [dostęp 16.06.2022]
- Podróżowanie z lekami https://granica.gov.pl/j/index.php/24-glowna/534-podrozowanie-z-lekami [dostęp 23.06.2022]