Zatorowość płucna – przyczyny, objawy i leczenie
Zatorowość płucna może mieć zróżnicowany obraz kliniczny – od dramatycznych objawów niewydolności krążenia, do postaci zupełnie bezobjawowej. Poznaj jej przyczyny, możliwe objawy i sposoby leczenia.
Spis treści
Zatorowość płucna to poważna choroba stanowiąca zagrożenie dla zdrowia i życia. Jej objawy pojawiają się nagle i są spowodowane przez niedrożność tętnicy płucnej lub jej odgałęzień zablokowanych materiałem zatorowym – skrzepliną, tkanką tłuszczową, pęcherzykiem powietrza czy płynem owodniowym. Poznaj przyczyny, objawy oraz metody leczenia zatorowości płucnej.
Co to jest zator płucny?
Zator płucny, a dokładniej zatorowość płucna, polega na nagłym całkowitym lub częściowym zamknięciu tętnicy płucnej lub jej odgałęzienia przez materiał zatorowy. Tętnica płucna to naczynie doprowadzające odtlenowaną jeszcze krew z prawej komory serca do płuc w celu jej natlenowania.
- Zatorowość płucna jest najczęściej manifestacją żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Obejmuje ona poza zatorowością płucną zakrzepicę żył głębokich. Materiałem zatorowym jest wówczas skrzeplina, czyli fragment skrzepniętej w naczyniu krwi. Pochodzi on najczęściej z żył głębokich kończyn dolnych lub miednicy, dużo rzadziej z żył górnej połowy ciała. Po oderwaniu się od ściany naczynia w miejscu swojego powstania przemieszcza się wraz z prądem krwi, aż natrafia na tak wąskie miejsce, że nie jest w stanie przejść dalej.
- Materiałem zatykającym naczynie może być również fragment tkanki tłuszczowej uwolniony ze złamanej kości – zator tłuszczowy.
- U kobiet w czasie porodu zatorowość płucna może być spowodowana przez płyn owodniowy, który dostał się do krążenia żylnego.
- W przebiegu rozsianej choroby nowotworowej materiałem zatorowym mogą być masy nowotworowe.
- Najrzadszą przyczyną zatorowości płucnej jest zator powietrzny, spowodowany przez powietrze dostające się do naczyń krwionośnych podczas ich cewnikowania.
Zator płucny – przyczyny
Już wiesz, że główną przyczyną zatorowości płucnej jest choroba zakrzepowo-zatorowa, wywołana zakrzepicą żył głębokich kończyn dolnych. Inną genezę pojawiających się objawów zatorowości możemy podejrzewać u osób dodatkowo obciążonych np.: kobiet w okresie porodu, osób zgłaszających się ze złamaniem, zwłaszcza kości długich (np. kości udowej), pacjentów obciążonych onkologicznie, czy z założonym cewnikiem naczyniowym. Jednak musisz wiedzieć, że nawet w wymienionych grupach najczęstszą przyczyną zatorowości jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia w najbliższej przyszłości możemy ustalić na podstawie obecności czynników ryzyka. Należą do nich:
- Wiek > 40. roku życia,
- Przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
- Otyłość,
- Unieruchomienie, zwłaszcza kończyn dolnych z powodu ich niedowładu czy złamania,
- Trwający powyżej > 4h lot samolotem, zwłaszcza połączony ze snem w pozycji siedzącej,
- Ucisk na naczynia żylne np.: przez guz, powiększającą się ciążę,
- Przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej, hormonalnej terapii zastępczej,
- Nowotwór złośliwy, zwłaszcza rak trzustki, płuc, jajnika,
- Wrodzona lub nabyta trombofilia, czyli nadkrzepliwość (np.: zespół antyfosfolipidowy),
- Zaawansowana niewydolność serca,
- Współistniejąca miażdżyca z wysokim cholesterolem, często objawiające się wcześniej chorobą niedokrwienną serca,
- Infekcja COVID-19,
- Wszelkie stany zapalne, zwłaszcza ciężkie zapalenie płuc, sepsa,
- Choroby autoimmunologiczne np.: toczeń,
- Zespół nerczycowy,
- Duże zabiegi operacyjne, zwłaszcza te w obrębie kończyn dolnych, miednicy oraz jamy brzusznej.
Obecność wyżej wymienionych czynników ryzyka może być wskazaniem do wdrożenia profilaktyki przeciwzakrzepowej. Jednak w ⅓ przypadków zatorowości płucnej nie udaje się ich wykryć. Mówimy wówczas o zatorowości idiopatycznej lub niesprowokowanej.
Zatorowość płucna – objawy
Do głównych objawów zatorowości płucnej należą:
- Duszność,
- Ból w klatce piersiowej,
- Kaszel, najczęściej suchy,
- Zasłabnięcie lub omdlenie,
- Krwioplucie,
- Przyspieszenie częstości oddechów i bicia serca,
- Poszerzenie żył szyjnych.
W masywnej zatorowości pojawiają się objawy wstrząsu kardiogennego – obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zasinienie skóry, przyspieszenie bicia serca, mogące skutkować utratą przytomności, a nawet śmiercią. Objawy zatorowości płucnej najczęściej pojawiają się nagle. Jednak u części pacjentów zatorowość płucna zwłaszcza drobnych gałęzi tętnicy płucnej może przebiegać bezobjawowo. A jej powtarzające się epizody mogą skutkować rozwojem nadciśnienia płucnego i niewydolności prawokomorowej serca.
Niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na współistniejące objawy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych – w postaci bólu łydki podczas chodzenia, obrzęku podudzia lub całej kończyny, tkliwością lub bolesnością uciskową oraz jej ociepleniem. Najczęściej dotyczą one jednej kończyny. Wymienione objawy można wykryć u co 3 pacjenta zgłaszającego się z objawami zatorowości płucnej.
Zator płucny – leczenie
Leczenie zatorowości płucnej opiera się na 3 filarach – pomocy doraźnej, udrożnieniu zamkniętego naczynia oraz zapobieganiu nawrotom. O dokładnym postępowaniu decyduje rodzaj zatorowości:
- Wysokiego ryzyka, przebiegająca z objawami obniżonego ciśnienia tętniczego krwi lub wstrząsu,
- Niewysokiego ryzyka – przebiegająca bez objawów niewydolności hemodynamicznej serca.
Leczenie doraźne ma na celu zmniejszenie nasilenia zgłaszanych przez chorego objawów, a jego podstawowym celem jest zabezpieczenie podstawowych funkcji życiowych.
- Opiera się na podaniu tlenu, leków przeciwbólowych oraz leczeniu wstrząsu i hipotensji.
- Transport pacjenta do szpitala powinien odbywać się w pozycji półsiedzącej, dzięki czemu choremu będzie łatwiej oddychać.
- Po wysunięciu istotnego podejrzenia zatorowości płucnej konieczne jest wdrożenie leczenia przeciwkrzepliwego równocześnie z rozpoczęciem procesu diagnostycznego. W tym celu podaje się wysokie dawki heparyny niefrakcjonowanej dożylnie.
- Pacjenci z zatorowości płucną przebiegającą z niewydolnością hemodynamiczną są poddawani leczeniu trombolitycznemu, którego celem jest rozpuszczenie skrzepliny. W naszym kraju najczęściej stosuje się w tym celu alteplazę. W razie obecności przeciwwskazań do takiego postępowania konieczne staje się przeprowadzenie embolektomii płucnej, polegającej na chirurgicznym usunięciu skrzepliny.
Zator płucny – rokowania
Śmiertelność w przypadku braku leczenia zatorowości płucnej wynosi 27%. Prawidłowe rozpoznanie oraz szybkie zastosowanie leczenia obniżają ją do 2-8%. Rokowania w zatorowości płucnej zależą od miejsca, w którym doszło do zablokowania drożności tętnicy płucnej oraz prezentowanych przez chorego objawów. Najgroźniejszy w skutkach jest tzw. zator jeździec, blokujący pień tętnicy płucnej. Wówczas objawy niewydolności hemodynamicznej serca pojawiają się bardzo szybko.
Zatorowość płucna – ćwiczenia
Ćwiczenia fizyczne po przebyciu zatorowości płucnej nie są przeciwwskazane. Sama aktywność fizyczna może pomóc w powrocie do zdrowia i zmniejszyć ryzyko ponownej zakrzepicy żył głębokich. Jednak intensywność ćwiczeń fizycznych i czas ich wprowadzania należy ustalić z lekarzem rehabilitacji, a samą aktywność przeprowadzać pod nadzorem fizjoterapeuty.
Czy zatorowość płucna jest wyleczalna?
Zatorowość płucna jest jak najbardziej wyleczalna. Jednak, aby to osiągnąć, niezbędne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia. W przypadku nagle pojawiających się objawów masywnej zatorowości płucnej wywołującej objawy wstrząsu, tylko natychmiastowa pomoc medyczna jest w stanie uratować życie chorego. Zatorowość o mniejszym zasięgu, przebiegająca bez objawów niewydolności hemodynamicznej serca charakteryzuje się lepszym rokowaniem. Jednak w obu przypadkach istnieje ryzyko jej nawrotu, dlatego pacjent powinien stosować profilaktykę przeciwzakrzepową.
Podsumowanie
Zatorowość płucna to stan zagrożenia życia wymagający natychmiastowej pomocy medycznej i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Najistotniejszym czynnikiem ryzyka jest współistniejąca zakrzepica żył głębokich, najczęściej zlokalizowana w kończynach dolnych lub w miednicy.
- Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020
- Kostrubiec, P. Pruszczyk, Zatorowość płucna, https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/969,zatorowosc-plucna, [dostęp 11.11.2022 r.]
- M. Frołow, Zatorowość płucna: przyczyny, objawy, leczenie i rokowania,https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/zatorowoscplucna/104653,zatorowosc-plucna, [dostęp 11.11.2022 r.]