Szczepienie a wyjazd zagranicę. Poznaj listę obowiązkowych szczepień!

15. 6. 2021 · 7 minut czytania

Przed wyjazdem w zagraniczne, egzotyczne kraje, sprawdź, czy nie musisz się wcześniej zaszczepić nie tylko na COVID-19. Poznaj listę obowiązkowych szczepień!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Szczepienie a wyjazd zagranicę. Poznaj listę obowiązkowych szczepień!

Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Po wielu ciężkich miesiącach, w których nie tylko stan pandemii nakładał na nas szereg ograniczeń, ale i pogoda nie rozpieszczała, wiele osób z utęsknieniem czeka na letnie wojaże. Warto jednak pamiętać, by przed wyruszeniem w odległe zakątki odpowiednio się do takiej podróży przygotować. Szczepienie a wyjazd za granicę sprawdź jak podróżować bezpiecznie.

Szczepienie a wyjazd za granicę o czym warto wiedzieć na początek?

Podróże niewątpliwie stanowią niewyczerpane źródło przyjemności, przygód i samorozwoju. Miej jednak na uwadze, że wiążą się także z różnymi zagrożeniami. Należą do nich m.in. rozmaite choroby. W przypadku części z nich możesz uniknąć lub zminimalizować ryzyko zachorowania dzięki szczepieniom ochronnym. To szczególnie istotne, jeśli wybierasz się w bardziej egzotyczne i odległe rejony świata niż Europa.

Co możesz zrobić? Przede wszystkim pomyśl o potencjalnej konieczności szczepień odpowiednio wcześnie najlepiej co najmniej 6-8 przed planowanym wyjazdem. Wiele szczepionek charakteryzuje się bowiem kilkudawkowym schematem stosowania, a do wytworzenia pożądanej odporności także potrzeba czasu. Nie zostawiaj więc tego na ostatnią chwilę.

Koniecznie udaj się na konsultację do lekarza specjalizującego się w medycynie podróży. Podczas takiej konsultacji dowiesz się, czy kraj, do którego się wybierasz, obowiązkowo wymaga jakiegoś szczepienia. Poznasz także szczepienia zalecane, które nie są wprawdzie konieczne, ale warto je rozważyć.

Sprawdź też artykuł: Biegunka leczenie zmory podróżnych.

szczepienie a wyjazd za granicę

W podjęciu decyzji, na które szczepienia się zdecydować, z pewnością pomoże Ci lekarz. Koniecznie poinformuj go, jaki charakter przyjmie Twoja wycieczka. Podróże do ekskluzywnych hoteli, podczas których nie zamierzasz wychylać nosa poza basen i plażę hotelową, wiążą się z reguły z mniejszym ryzykiem zachorowania, niż dzikie przeprawy przez dżunglę i podróżowanie z plecakiem. Znaczenie mają także: przewidywany czas trwania Twojego wyjazdu, termin czy rejon, do którego się udajesz.

Tak więc konieczność niektórych szczepień musi być rozpatrywana indywidualnie, a pod uwagę warto wziąć także Twoje możliwości finansowe. Jeśli w tym zakresie nie masz istotnych ograniczeń, pamiętaj, że najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed chorobą jest wykonanie wszystkich zalecanych dla danego obszaru szczepień ochronnych.

wyjazd za granicę a karta szczepień

Obowiązkowe szczepienia wyjazd za granicę

Wbrew pozorom większość szczepień istotnych w kontekście podróżowania za granicę jest jedynie zalecana. Jedynie uważa się, że warto je wykonać przez wyjazdem do danego kraju, ale nie stanowi to obowiązku. Jeśli nie chcesz się szczepić nie musisz, a państwa, które odwiedzasz, nie będą tych szczepień od Ciebie wymagać.

Niemniej jednak istnieją obowiązkowe szczepienia wyjazdowe, a właściwie jedno główne szczepienie obowiązkowe, które zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi Światowej Organizacji Zdrowia jest wymagane podczas podróżowania do niektórych krajów Afryki oraz Ameryki Południowej. Takim szczepieniem jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, inaczej zwanej żółtą febrą.

Do państw, które wymagają potwierdzenia zaszczepienia przeciwko żółtej gorączce, należą m.in.:

  • Angola,
  • Demokratyczna Republika Konga,
  • Niger,
  • Liberia,
  • Wybrzeże Kości Słoniowej,
  • Gujana Francuska.

Część krajów wymaga natomiast potwierdzenia zaszczepienia przeciwko żółtej gorączce jedynie od osób, które podróżują bezpośrednio z regionów endemicznego występowania tej choroby. Drugim szczepieniem obowiązkowym (choć w znacznie mniejszej liczbie państw) jest szczepienie przeciwko zakażeniom menigokokowym, wymagane np. w przypadku pielgrzymek w Arabii Saudyjskiej.

obowiązkowe szczepienia wyjazdowe

Szczepienia zalecane a wyjazd za granicę

Istnieje mnóstwo zalecanych szczepień, które warto rozważyć przed wyjazdem w różne zakątki świata.

Należą do nich m.in. szczepienia przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A,
  • durowi brzusznemu,
  • żółtej gorączce (w wielu krajach to szczepienie nie należy do obowiązkowych, a właśnie do zalecanych),
  • zakażeniom meningokokowym,
  • wściekliźnie,
  • cholerze,
  • odkleszczowemu zapaleniu mózgu,
  • japońskiemu zapaleniu mózgu.
szczepienia wyjazd za granicę

Warto mieć także na uwadze, żeby skontrolować stan szczepień rutynowo stosowanych w Polsce. Może bowiem okazać się, że z jakiegoś powodu nie otrzymałeś któregoś z nich lub potrzebujesz podania dawek przypominających.

Do takich szczepionek należą te przeciwko:

  • tężcowi, błonicy i krztuścowi,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
  • odrze, śwince i różyczce,
  • poliomyelitis,
  • ospie wietrznej,
  • grypie,
  • zakażeniom pneumokokowym,
  • zakażeniom rotawirusowym,
  • zakażeniom Heamophilus influenzae typu B,
  • zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Nie zapominaj o tych chorobach. Choć nie wydają się egzotyczne, w wielu krajach zaszczepienie przeciwko nim jest zalecane i koniecznie pamiętaj o sprawdzeniu, czy nie wymagasz któregoś z nich.

szczepienie a wyjazd za granicę

Szczepienie przeciwko COVID-19 a wyjazd za granicę

Szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest szczepieniem obowiązkowym. Póki co, żaden kraj nie wymaga potwierdzenia zaszczepienia przeciwko COVID-19, żeby móc do niego wjechać. Niemniej jednak osoby zaszczepione w wielu miejscach mogą cieszyć się kilkoma przywilejami. Zgodnie z regułami przyjętymi przez konkretne państwo podróżni z potwierdzonym szczepieniem przeciwko COVID- 19 przykładowo nie muszą wykonywać testów wykrywających materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 lub są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny. W niektórych krajach z podobnych przywilejów mogą skorzystać także ozdrowieńcy.

Sprawdź też: Przygotowanie do szczepienia przeciw COVID-19. Sprawdź, nim udasz się na szczepienie!

Wyjazd za granicę a karta szczepień

W jaki sposób potwierdzisz swoje zaszczepienie przeciwko żółtej gorączce? Gdzie dokumentować pozostałe szczepienia? Dokumentem, który stanowi potwierdzenie posiadania wymaganych lub zalecanych szczepień, jest tzw. żółta książeczka, czyli Międzynarodowa Książeczka Szczepień. W niej wpisane są daty Twoich szczepień, liczba przyjętych dawek, nazwy szczepionek oraz ewentualne daty, kiedy warto byłoby przyjąć dawki przypominające.

Warto wiedzieć, że w przypadku szczepienia przeciwko COVID-19 wszystkie kraje unijne z dniem 1 lipca wprowadzają ważność Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). Unijny Certyfikat COVID to elektroniczne zaświadczenie, na które składa się kod QR oraz unikalny identyfikator.

Twój kod QR dostępny jest już od 1 czerwca w Twoim Internetowym Koncie Pacjenta, a niebawem będzie także dostępny w mobilnej aplikacji mojeIKP oraz aplikacji mObywatel. Zaświadczenie możesz otrzymać także w formie papierowego wydruku.

UCC może zostać wydany nie tylko po szczepieniu, ale także po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Otrzymują go także odzrowieńcy. Unijny Certyfikat COVID obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Pamiętaj jednak, by za każdym razem sprawdzić zasady ustalone w danym państwie, bo niektóre kraje wymagają bowiem zakończenia pełnego cyklu szczepień, a w innych wystarczy zaszczepienie pierwszą dawką.

Zwróć uwagę, że podróżując poza kraje UE, nadal możesz potrzebować innej formy potwierdzenia zaszczepienia. Takie zaświadczenie w języku polskim oraz angielskim znajdziesz też na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Żeby mieć pewność, że taki dokument wystarczy, koniecznie każdorazowo przed wyjazdem sprawdź zasady obowiązujące w danym Państwie (zwróć uwagę m.in. na język, w którym zaświadczenie powinno być napisane oraz okres, który musi upłynąć od przyjęcia drugiej dawki szczepionki).

wyjazd za granicę a karta szczepień

O czym jeszcze warto pamiętać?

Niestety istnieje wiele chorób, przeciwko którym nie istnieją szczepienia ochronne. Jeśli wyjeżdżasz szczególnie do krajów egzotycznych koniecznie dowiedz się, jak zminimalizować ryzyko zachorowania. Do działań profilaktycznych należą np. stosowanie zasad higieny osobistej i higieny żywności, używanie repelentów i moskitier, czy zażywanie leków przeciwko malarii. Warto dowiedzieć się także, które leki mogą Ci się przydać na takim wyjeździe (np. leki przeciwgorączkowe, leki na problemy żołądkowo-jelitowe, leki na objawy COVID-19). Jeśli zachorujesz w podróży, postaraj się o szybką konsultację lekarską i unikaj leczenia na własną rękę.

Aktualne informacje dotyczące szczepień uzyskasz w punktach szczepień dla podróżujących oraz na stronach internetowych Światowej Organizacji Zdrowia, Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie (CDC) czy National Health Service. Poniższa tabelka obrazuje przykładowe kierunki egzotycznych wypraw oraz zalecane szczepienia (inne niż te rutynowo stosowane w Polsce, ale o nich też koniecznie musisz pamiętać).

Szczepienie a wyjazd za granicę:

Państwo

WZW typu A

Dur brzuszny

Cholera

Żółta gorączka

Zakażenia meningo-kokowe

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Japońskie zapalenie mózgu

Wścieklizna

Egipt

zalecane

zalecane

 

***

 

 

 

zalecane

Tunezja

zalecane

zalecane

 

 

 

 

 

zalecane

Wyspy Kanaryjskie

zalecane

 

 

 

 

 

 

 

 

Kenia

zalecane

zalecane

zalecane

zalecane ***

zalecane

 

 

zalecane

Namibia

zalecane

zalecane

 

 

 

 

 

zalecane

Chiny

zalecane

zalecane

zalecane

***

 

zalecane

zalecane

zalecane

Japonia

zalecane

 

 

 

 

 

zalecane

zalecane

Filipiny

zalecane

zalecane

 

***

 

 

zalecane

zalecane

Tajlandia

zalecane

zalecane

zalecane

***

 

 

zalecane

zalecane

Meksyk

zalecane

zalecane

 

 

 

 

 

zalecane

 

*** oznacza, że szczepienie przeciwko żółtej gorączce wymagane jest od osób, które podróżują z regionów endemicznego występowania tej choroby.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice