Nawracający kaszel u dziecka − kiedy może niepokoić?
Jeśli u Twojego dziecka pojawia się często nawracający kaszel, skonsultuj się z lekarzem. Do przyczyn tego stanu rzeczy zaliczają się m.in. astma oskrzelowa, wady rozwojowe czy refluks.
Spis treści
- Nawracający kaszel u dziecka – czym jest i jakie są jego objawy?
- Nawracający kaszel u dziecka a infekcje
- Nawracający kaszel u dziecka − przyczyny. Czy może być objawem innych chorób?
- Nawracający kaszel u dziecka – jakie badania należy wykonać?
- Jak leczyć nawracający kaszel u dziecka?
- Nawracający kaszel u dziecka – podsumowanie
Nawracający kaszel u dziecka może mieć inną przyczynę niż przeziębienie. Dlatego w takim przypadku zawsze warto udać się do lekarza. Kaszel u dziecka to, poza katarem, jeden z najczęstszych objawów, z którym rodzice zgłaszają się do przychodni. Niemal każda, nawet łagodna infekcja górnych dróg oddechowych, przebiega u najmłodszych z kaszlem. Co oznacza nawracający kaszel u dziecka i dlaczego tak długo się utrzymuje?
Nawracający kaszel u dziecka – czym jest i jakie są jego objawy?
Nawracający kaszel u dziecka utrzymuje się przez dłuższy czas, a po ustąpieniu, powraca – nawet mimo podjętego leczenia objawowego. Jakie symptomy mogą wskazywać na kaszel nawracający?
- Dolegliwości utrzymują się przewlekle (kilka tygodni),
- Odruch kaszlowy nasila się w konkretnych okolicznościach (nocą, podczas wysiłku fizycznego, po kontakcie z alergenem czy zimnym powietrzem),
- Kaszlowi może towarzyszyć świszczący oddech,
- Leki łagodzące kaszel mają ograniczoną skuteczność.
Sprawdź popularne kategorie
Nawracający kaszel u dziecka a infekcje
Nawracający kaszel i katar u dziecka to najczęstsze objawy infekcji. Te znacznie częściej zdarzają się w okresie jesienno-zimowym.
Niektóre dzieci, szczególnie te, które chodzą do żłobka czy przedszkola, chorują niemal nieustannie od września do marca. Mimo że przyczyną jest najczęściej łagodna infekcja wirusowa, nawracających epizodów kaszlu i kataru lepiej nie bagatelizować.
Jednym ze sposobów uniknięcia infekcji jest realizowanie szczepień według kalendarza, zarówno tych obowiązkowych, jak i zalecanych dodatkowo.
Sprawdź też leki na katar dla dzieci.
Nawracający kaszel u dziecka − przyczyny. Czy może być objawem innych chorób?
Przyczyną nawracającego kaszlu zwykle jest „spirala” infekcji. Dziecko, szczególnie uczęszczające do placówek i głównie w sezonie jesienno-zimowym, choruje tak często, że objawy jednej infekcji płynnie przechodzą w kolejną. Może to wywoływać wrażenie nieustającego kaszlu. Co jeszcze może być przyczyną nawracającego kaszlu dziecka?
Nadreaktywność górnych dróg oddechowych
Astma oskrzelowa
Wady rozwojowe
Refluks żołądkowo-przełykowy
Ciało obce
Z uwagi na szerokie spektrum przyczyn nawracającego kaszlu u dzieci, nie sposób opisać ich wszystkich. Wśród nich wyróżnia są się też rzadsze choroby jak mukowiscydoza, zespół nieruchomych rzęsek czy niedobór α1-antytrypsyny. Bez względu na to, czy przyczyną kaszlu u dziecka jest zwykła infekcja, czy rzadka choroba genetyczna, zawsze konieczna jest konsultacja pediatry.
Nawracający kaszel u dziecka – jakie badania należy wykonać?
Nawracający kaszel u dziecka może mieć wiele przyczyn, dlatego wymaga odpowiedniej diagnostyki. W pierwszej kolejności należy udać się do pediatry, który zbierze wywiad i przeprowadzi badanie fizykalne. Na tej podstawie może zadecydować o konieczności wykonania dodatkowych badań:
- Podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia i poziom białka C-reaktywnego pozwalają stwierdzić, czy w organizmie toczy się stan zapalny),
- Testów alergicznych – pozwalają wykryć, czy przyczyną nawracającego kaszlu są alergie wziewne,
- Spirometrii – podstawowe badanie diagnostyczne w kierunku astmy; pH-metrii przełyku – badanie w kierunku refluksu.
Jeśli podejrzewaną przyczyną nawracającego kaszlu są wady anatomiczne konieczne może być wykonanie badań obrazowych.
Jak leczyć nawracający kaszel u dziecka?
Leczenie nawracającego kaszlu u dziecka uzależnione jest od przyczyny dolegliwości, dlatego tak ważne jest postawienie prawidłowego rozpoznania.
- W przypadku, gdy przyczyną dolegliwości są astma lub alergie, dziecko powinno pozostać pod opieką alergologa. Leczenie obejmuje zwykle podawanie leków przeciwhistaminowych oraz wziewnych sterydów. Ważne jest również unikanie narażenia na alergeny.
- U pacjentów z refluksem kluczowe jest wdrożenie odpowiedniej diety, w cięższych przypadkach stosuje się leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego.
- W przypadku kaszlu infekcyjnego zwykle stosuje się leczenie objawowe, niewielki odsetek zakażeń ma etiologię bakteryjną – wtedy konieczne może być podanie antybiotyku.
Co jeszcze na nawracający kaszel u dziecka? Niezależnie od przyczyny można stosować domowe sposoby, które złagodzą objawy:
- Inhalacje z soli fizjologicznej,
- Picie dużych ilości ciepłych płynów (herbata z cytryną i malinami, bulion, napary ziołowe, ciepłe mleko z masłem i miodem, o ile dziecko nie jest na niego uczulone),
- Nawilżanie powietrza (częste wietrzenie, nawilżacz).
Nawracający kaszel u dziecka – podsumowanie
Nawracający kaszel u dziecka (kaszel przewlekły, który często powraca) może mieć wiele przyczyn. Choć najczęstszą są infekcje, nie należy tracić czujności – dolegliwość może być związana również z innymi chorobami przewlekłymi (astmą, refluksem czy wadami wrodzonymi). Postawienie prawidłowej diagnozy warunkuje podjęcie skutecznego leczenia przyczynowego.