Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji? Przepis DIY
Pandemia koronawirusa spowodowała konieczność ciągłej dezynfekcji rąk. Czy wiesz, że możesz samodzielnie przygotować płyny odkażające? Sprawdź, jak to zrobić!
Spis treści
W dobie pandemii, płyn dezynfekujący, który zabija wirusy i bakterie to podstawowy środek ochronny. Warto mieć go przy sobie, zwłaszcza kiedy nie możesz umyć rąk. Preparat taki możesz samodzielnie wykonać w domu. Wystarczy tylko wysokoprocentowy alkohol, żel aloesowy i olejek eteryczny. Sprawdź, jak wykonać domowy płyn dezynfekujący, który zabija wirusy.
Spis treści:
- Domowy żel antybakteryjny na koronawirusa − przepis
- Domowy płyn dezynfekujący − dla kogo?
- Domowy żel antybakteryjny − składniki i działanie
Domowy żel antybakteryjny na koronawirusa − przepis
Płyn antybakteryjny w domu możesz przygotować z:
- 100 ml spirytusu rektyfikowanego 95% etanolu
- 20 ml żelu aloesowego
- 10 kropli olejku z drzewa herbacianego
- 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego
Wykonanie:
1.Składniki dokładnie wymieszać ze sobą w miseczce.
2.Przelać żel do pojemnika z atomizerem.
3. Stosować w razie konieczności wcierając w dłonie.
UNIKAJ KONTAKTU Z OCZAMI I BŁONAMI ŚLUZOWYMI!
Sprawdź też płyny i żele do dezynfekcji.
Domowy płyn dezynfekujący − dla kogo?
Pracownicy służby zdrowia nawołują, że podstawą zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-COV-2 jest częste i dokładne mycie rąk. Jak prawidłowo myć ręce możesz przeczytać w artykule: Jak prawidłowo myć ręce? Kiedy nie masz możliwości prawidłowego umycia rąk, możesz skorzystać z płynu dezynfekującego.
Co więcej, środki takie przydają się do usuwania wirusów i bakterii z powierzchni, np. klamek, włączników światła, blatów, łazienki itp. Zobacz, jak dezynfekować mieszkanie po chorobie: Dezynfekcja mieszkania po chorobie. Sprawdź, jak to zrobić! Choć wciąż wiele uczymy się o życiu nowego niebezpiecznego patogenu, jakim jest koronawirus SARS-COV-2, dotychczas przeprowadzone testy wykazują, że wirus może utrzymywać się do 72 godzin na plastiku i stali nierdzewnej. Na kartonie patogen przeżyć może do 24 godzin. Wiele zależy też od temperatury powietrza i warunków atmosferycznych. Weź pod uwagę, że koronawirus może także w formie aerozolu przez kilka godzin.
Używanie płynów czy żeli dezynfekujących nie zastąpi prawidłowej higieny dłoni. Jeżeli tylko masz taką możliwości, wybierz umycie rąk pod bieżącą wodą z mydłem.
Domowy żel antybakteryjny − składniki i działanie
Niestety, nie każdy środek antybakteryjny czy dezynfekujący będzie skuteczny w walce z wirusami, które zostają na Twojej skórze czy powierzchniach płaskich. Wirusy zabijane są przez detergenty, a także przez środki dezynfekujące oparte na ponad 60-procentowym alkoholu. Zawsze więc sprawdzaj, czy stężenie alkoholu jest odpowiednie.
Jaka jest różnica działania pomiędzy mydłem, a żelem czy płynem dezynfekującym? Żeby pozbyć się drobnoustrojów ze skóry podczas mycia rąk, musisz mydlić ręce przez przynajmniej 30 sekund. Z kolei działanie żelu dezynfekującego jest niemal natychmiastowe. Takiego środka nie musisz zmywać czy ścierać z dłoni.
Silne środki dezynfekujące mogą podrażniać skórę dłoni. Podobnie, jak mycie ich mydłami o bardzo zasadowym pH. Dlatego właśnie warto skorzystać z domowego przepisu na żel dezynfekujący, który nawilży skórę.
Ten domowy żel antybakteryjny na koronawirusa zawiera w sobie pielęgnacyjny żel aloesowy, olejku z drzewa herbacianego, który działa antyseptycznie. Do żelu możesz dodać także inne olejki eteryczne - wiele z nich ma właściwości bakterio- i grzybobójcze. Kilka kropli olejki cytrynowego czy pomarańczowego nada specyfikowi przyjemnego cytrusowego zapachu.