Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji? Przepis DIY

22. 4. 2020 · 3 minuty czytania

Pandemia koronawirusa spowodowała konieczność ciągłej dezynfekcji rąk. Czy wiesz, że możesz samodzielnie przygotować płyny odkażające? Sprawdź, jak to zrobić!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji? Przepis DIY

W dobie pandemii, płyn dezynfekujący, który zabija wirusy i bakterie to podstawowy środek ochronny. Warto mieć go przy sobie, zwłaszcza kiedy nie możesz umyć rąk. Preparat taki możesz samodzielnie wykonać w domu. Wystarczy tylko wysokoprocentowy alkohol, żel aloesowy i olejek eteryczny. Sprawdź, jak wykonać domowy płyn dezynfekujący, który zabija wirusy.

Płyn antybakteryjny w domu możesz przygotować z:

  • 100 ml spirytusu rektyfikowanego 95% etanolu
  • 20 ml żelu aloesowego
  • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego
  • 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego

Wykonanie:

1.Składniki dokładnie wymieszać ze sobą w miseczce.

2.Przelać żel do pojemnika z atomizerem.

3. Stosować w razie konieczności wcierając w dłonie.

UNIKAJ KONTAKTU Z OCZAMI I BŁONAMI ŚLUZOWYMI!

Sprawdź też płyny i żele do dezynfekcji.

Domowy płyn dezynfekujący − dla kogo?

Pracownicy służby zdrowia nawołują, że podstawą zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-COV-2 jest częste i dokładne mycie rąk. Jak prawidłowo myć ręce możesz przeczytać w artykule: Jak prawidłowo myć ręce? Kiedy nie masz możliwości prawidłowego umycia rąk, możesz skorzystać z płynu dezynfekującego.

Co więcej, środki takie przydają się do usuwania wirusów i bakterii z powierzchni, np. klamek, włączników światła, blatów, łazienki itp. Zobacz, jak dezynfekować mieszkanie po chorobie: Dezynfekcja mieszkania po chorobie. Sprawdź, jak to zrobić! Choć wciąż wiele uczymy się o życiu nowego niebezpiecznego patogenu, jakim jest koronawirus SARS-COV-2, dotychczas przeprowadzone testy wykazują, że wirus może utrzymywać się do 72 godzin na plastiku i stali nierdzewnej. Na kartonie patogen przeżyć może do 24 godzin. Wiele zależy też od temperatury powietrza i warunków atmosferycznych. Weź pod uwagę, że koronawirus może także w formie aerozolu przez kilka godzin.

Używanie płynów czy żeli dezynfekujących nie zastąpi prawidłowej higieny dłoni. Jeżeli tylko masz taką możliwości, wybierz umycie rąk pod bieżącą wodą z mydłem.

Domowy żel antybakteryjny − składniki i działanie

Niestety, nie każdy środek antybakteryjny czy dezynfekujący będzie skuteczny w walce z wirusami, które zostają na Twojej skórze czy powierzchniach płaskich. Wirusy zabijane są przez detergenty, a także przez środki dezynfekujące oparte na ponad 60-procentowym alkoholu. Zawsze więc sprawdzaj, czy stężenie alkoholu jest odpowiednie.

Jaka jest różnica działania pomiędzy mydłem, a żelem czy płynem dezynfekującym? Żeby pozbyć się drobnoustrojów ze skóry podczas mycia rąk, musisz mydlić ręce przez przynajmniej 30 sekund. Z kolei działanie żelu dezynfekującego jest niemal natychmiastowe. Takiego środka nie musisz zmywać czy ścierać z dłoni.

Silne środki dezynfekujące mogą podrażniać skórę dłoni. Podobnie, jak mycie ich mydłami o bardzo zasadowym pH. Dlatego właśnie warto skorzystać z domowego przepisu na żel dezynfekujący, który nawilży skórę.

Ten domowy żel antybakteryjny na koronawirusa zawiera w sobie pielęgnacyjny żel aloesowy, olejku z drzewa herbacianego, który działa antyseptycznie. Do żelu możesz dodać także inne olejki eteryczne - wiele z nich ma właściwości bakterio- i grzybobójcze. Kilka kropli olejki cytrynowego czy pomarańczowego nada specyfikowi przyjemnego cytrusowego zapachu. 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora