Joga w domu – skąd brać inspiracje do ćwiczeń?

6. 8. 2017 · 4 minuty czytania

Planujesz trenować jogę? Sprawdź, gdzie znajdziesz materiały wideo ułatwiające gimnastykę. Dowiedz się, co warto kupić, aby ćwiczyć w domu! Poznaj pozycje dla początkujących!

Olga Steliga-Dykas
Olga Steliga-Dykas
Joga w domu – skąd brać inspiracje do ćwiczeń?

Każda aktywność fizyczna, nawet bardzo przez Ciebie lubiana, może się znudzić, jeśli nie szukasz urozmaiceń. Podobnie jest z jogą! Skąd brać inspiracje i pomysły na nowe asany, by ta aktywność wciąż była dla Ciebie atrakcyjna? Podpowiadam!

Co daje joga?

Jeśli jesteś na początku drogi i joga jeszcze Cię nie przekonała, być może Twoje zdanie o niej zmieni lista zalet, jakie się jej przypisuje.

1. Łagodzi stres i uspokaja

Joga to ćwiczenia pełne spokoju, które pozwolą rozluźnić mięśnie i zachować równowagę między ciałem i umysłem. Joga sprawi, że nie tylko Twoje ciało będzie stabilne, ale również ustabilizuje się Twój umysł i ukoi system nerwowy. Jak to działa? - zapytasz.

Układ nerwowy składa się z układu przywspółczulnego oraz współczulnego. Ten pierwszy odpowiada za odpoczynek organizmu, a ten drugi za jego mobilizację. Joga wycisza i uspokaja, ponieważ pozwala dojść do głosu właśnie układowi przywspółczulnemu. Ponieważ podczas wykonywania grupy asan nie podnosi się ciśnienie krwi, serce dalej bije miarowo, oddech nie staje się przyspieszony, a adrenalina pozostaje na normalnym poziomie, układ przywspółczulny zaczyna dominować. Poprzez tłumienie przekazywanych do mózgu impulsów, pomaga pozbyć się stresu i kontrolować emocje.

 Sprawdź też leki i tabletki na uspokojenie!

2. Pozwala odzyskać równowagę w organizmie

Zgodnie z filozofią jogi wszystkie choroby i dolegliwości organizmu wynikają z nadmiaru lub braku energii, a właściwie z jej nieprawidłowego przepływu. Aby odzyskać odpowiednią równowagę, należy skierować tę energię do dotkniętych chorobą miejsc. Jak to zrobić? Uprawiając jogę i wykonując odpowiednie grupy asan!

3. Poprawia krążenie

Dzięki jodze łączące kręgi kręgosłupa stawy zwiększają swoją ruchomość, a co za tym idzie, krążenie w samym kręgosłupie znacząco się poprawia. To jednak nie wszystko! Dzięki temu korzyści odczuje całe Twoje ciało, ponieważ dokrwiony zostanie również nie tylko Twój mózg, ale także narządy wewnętrzne.

4. Wzmacnia i uelastycznia mięśnie

Podczas uprawiania jogi Twój organizm nie zużyje dużej ilości energii, a Ty  nie spalisz wielu kalorii, chociażby ze względu na małą dynamikę ćwiczeń. Ponieważ jednak trwanie w danej pozycji ze stałą siłą wpływa na Twoje mięśnie, Ty nie obciążając ich, jednocześnie je wzmocnisz.

Joga: ćwiczenia w domu dla początkujących

Aby rozpocząć swoją przygodę z jogą, wcale nie musisz od razu zapisywać się na kursy. Żeby jednak wykonywać wszystkie asany prawidłowo, możesz iść na kilka zajęć, a jeśli stwierdzisz, że wolisz zacisze własnej sypialni, będziesz potrzebować kilku inspiracji. Gdzie ich szukać?

Kanały na Youtubie

Kanały na YouTubie będą szczególnie pomocne dla Ciebie, jeśli jesteś na początku swojej przygody z jogą. Wybrałam dla Ciebie tylko polskie youtuberki, które doskonale objaśniają, jak wykonywać dane ćwiczenia w domu. Ale pamiętaj! Mierz siły na zamiary.

 

Sprawdź kanały: PortalYogi, Małgorzata Mostowska, Anatomia Jogi, JogaŻelazo, AgataUcińska.

Instagram

Jeśli lubisz swój obecny zestaw ćwiczeń, a raz na jakiś czas chciałabyś dodać do niego coś nowego, śledź na Instagramie guru jogi. To one codzienne wrzucają na swoje profile krótkie filmiki, które zainspirują Cię do próbowania nowych rzeczy i urozmaicania Twoich ulubionych zestawów.

Joga to także stan umysłu. Oprócz ćwiczeń, na Instagramie znajdziesz motywujące cytaty i zdjęcia z pięknych miejsc.

Kogo zatem śledzić?

Oto lista: @portalyogi, @laurasykora, @beachyogagirl, @bryceyoga, @mandymartini, @gypsetgoddess, @robinmartinyoga i @deemoi.

Książki

Korzystając z takich źródeł, masz gwarancję, że zostały napisane przez osoby, które się na tym znają. Dzięki podpatrzonym ćwiczeniom możesz sama tworzyć swoje sekwencje ćwiczeń.

Które pozycje polecamy?

Wypróbuj: „Praktyka jogi dla kobiet” Lois Steinberg, „Joga i ajurweda” Bartosz Niedaszkowski, „13 lekcji jogi” Agnieszka Passendorfer, „Joga bez napinki” Mrówka Dorota, „Joga dla żółtodziobów” Joan Budilovsky.

Zajęcia

To chyba jedno z najprostszych rozwiązań. Po prostu postaraj się zapamiętać wykonywane na zajęciach asany i powtarzaj je w domu. Jeśli boisz się, że nie będziesz w stanie przypomnieć sobie wszystkich ćwiczeń, tuż po zajęciach, najlepiej jeszcze w szatni, w skrócie opisz je na kartce, by nie wyleciały Ci z głowy.

 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Olga Steliga-Dykas
    Olga Steliga-Dykas
    Jestem absolwentką filologii polskiej, którą ukończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuję jako redaktor, copywriter oraz specjalista ds. social media. W wolnym czasie sporo czytam, biegam i podróżuję. Obce mi są spontaniczne decyzje. Zanim kupię jakiś kosmetyk, czytam tony recenzji, ale przede wszystkim sprawdzam jego skład. Zwykle jeśli znajdę ideał, jestem mu wierna, jednak od czasu do czasu skuszę się na coś nowego.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Olga Steliga-Dykas
    Olga Steliga-Dykas
    Jestem absolwentką filologii polskiej, którą ukończyłam na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuję jako redaktor, copywriter oraz specjalista ds. social media. W wolnym czasie sporo czytam, biegam i podróżuję. Obce mi są...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice