Ból barku przy podnoszeniu ręki – przyczyny, ćwiczenia i domowe sposoby

23. 3. 2022 · 4 minuty czytania

Ból barku może dotkliwie ograniczyć wykonywanie codziennych czynności. Regularne ćwiczenia, a w razie konieczności leki pozwalają skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe.

Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Ból barku przy podnoszeniu ręki – przyczyny, ćwiczenia i domowe sposoby

Ból barku to powszechnie występujące schorzenie, które dotyczy osób w każdym wieku i może pociągać za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Dolegliwości nasilają się przy podnoszeniu rąk do góry i ruchach odwodzenia, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Dowiedz się, jakie choroby może zwiastować ból barku oraz poznaj skuteczne ćwiczenia i domowe sposoby, które pozwolą złagodzić przykre objawy.

Jakie mogą być przyczyny bólu barku przy podnoszeniu ręki?

Staw barkowy łączy kończynę górną z tułowiem i dzięki kulistej budowie zapewnia największy zakres ruchomości spośród wszystkich stawów. Szereg skomplikowanych połączeń anatomicznych oraz obciążenia, którym musi sprostać podczas codziennych czynności, powodują, że kompleks barkowy jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia, urazy oraz zmiany degeneracyjne.

Ból ramienia przy podnoszeniu ręki może wskazywać na następujące schorzenia:

1. Zespół bolesnego barku – jednym z pierwszych objawów jest ból barku będący wynikiem przeciążenia. Narastające dolegliwości prowadzą do przewlekłej formy schorzenia, co może skutkować zmianami zapalnymi w obrębie torebki stawowej oraz uszkodzeniem tzw. rotatorów i ścięgna głowy mięśnia dwugłowego ramienia. Pacjent odczuwa wówczas ciągły ból uniemożliwiający unoszenie ramienia i ruchy rotacyjne,

2.Zespół ciasnoty podbarkowej (konflikt podbarkowy) – schorzenie polega na przewlekłym lub nawracającym zapaleniu struktur anatomicznych znajdujących się w przestrzeni podbarkowej, które blokują staw barkowy, przez co nie działa poprawnie. Mowa tutaj o ścięgnach mięśni stożka rotatorów, lokalnych więzadłach, torebce stawowej oraz kaletce podbarkowej. Uniesienie ręki do góry, powyżej linii ramion, jest mocno ograniczone i powoduje silne dolegliwości bólowe,

3. Bark zamrożony (zarostowe zapalenie torebki stawowej)– choroba polega na pojawieniu się silnego, patologicznego stanu zapalnego, który uniemożliwia wykonywanie ruchów w pełnym zakresie. Pacjenci często zgłaszają sztywność i ból zwłaszcza przy ruchach odwodzenia i rotacji barków. Przyczyną schorzenia może być przebyte w przeszłości uszkodzenie stożka rotatorów, wskutek czego dochodzi do obkurczenia więzadeł i torebki stawowej,

4. Zapalne choroby stawów– bóle barku mogą również pojawić się na skutek toczących się w organizmie chorób zapalnych, w przypadku których problemy dotyczące stawu są jednym z objawów chorób wieloukładowych, np. w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów lub dny moczanowej. Wówczas dochodzi do przerostu błony maziowej oraz gromadzenia się płynu wewnątrzstawowego,

5. Naderwanie mięśni ramienia – dochodzi do nich najczęściej na skutek nagłych urazów mechanicznych podczas uprawiania sportu (gry w tenisa) lub z powodu ciągłych, powtarzalnych ruchów kończyny górnej. W obrębie barku z reguły mamy do czynienia z uszkodzeniem mięśnia dwugłowego ramienia. Objawy manifestują się stanem zapalnym, któremu towarzyszy wyraźne, lokalne ocieplenie skóry, zasinieniem, oraz kłującym bólem, nasilającym się przy każdej próbie poruszania.

Ból barku przy podnoszeniu ręki przyczyny

Sprawdź popularne kategorie!

Sprawdzone i skuteczne ćwiczenia na bolący bark

Jednym z istotnych czynników mających wpływ na złagodzenie dolegliwości bólowych barku są odpowiednio ukierunkowane ćwiczenia, których celem jest odzyskanie utraconego zakresu ruchomości, przywrócenie równowagi mięśniowej oraz prewencja przed dalszym rozwojem uszkodzeń. Warto o nich pamiętać, aby uniknąć długotrwałej rehabilitacji i problemów wynikających z urazu stawu.

Ćwiczenie nr 1
Połóż się na zdrowym boku i umieść zwinięty ręcznik pod zmienionym chorobowo ramieniem. Następnie zegnij łokieć pod kątem 90 stopni i ułóż przedramię w poprzek tułowia. Powoli przesuwaj ramię na zewnątrz. Możesz do tego ćwiczenia użyć niewielkiego obciążenia w postaci małej butelki z wodą lub hantelki.
Ćwiczenie nr 2
Stań przy ścianie, opierając o nią zewnętrzną część ręki, łokieć powinien pozostać zgięty. Staraj się przesuwać ramię ku górze wyłącznie w tym zakresie, na który pozwalają Ci dolegliwości bólowe.
Ćwiczenie nr 3
Unieś ramię w bok i ku górze, podążając w wykonywanym ruchu za kciukiem. Następnie opuszczaj kończynę w dół.
Ćwiczenie nr 4
Stań przy ścianie, połóż na niej dłonie z palcami skierowanymi ku górze na wysokości barków, łokcie pozostają wyprostowane. Następnie ugnij ręce i zbliż klatkę piersiową ku ścianie. Wytrzymaj w tej pozycji około 10 sekund. Wyprostuj ręce i oddal tułów od ściany.

Wykonuj po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia 3 razy dziennie. Tempo i zakres ruchów dostosuj do swoich możliwości.

Ćwiczenia na ból barku

Domowe sposoby na ból barku

Sprawdzone domowe sposoby na ból barku przynoszą ulgę i warto nimi uzupełniać specjalistyczne leczenie. Oto kilka skutecznych wskazówek, z których możesz skorzystać w domowym zaciszu.

1. Na ból barku doskonale działają maści przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Ich regularne stosowanie zgodnie z ulotką producenta efektywnie zmniejsza stan zapalny i pomaga złagodzić uciążliwe symptomy. Warto je mieć w domowej apteczce.

2. Okłady chłodzące i rozgrzewające na ból barku – terapia ciepłem i zimnem przynosi wyraźną ulgę, pod warunkiem, że zastosujemy ją odpowiednio do stanu pourazowego. Na stan zapalny znakomicie działa zimno, natomiast ciepłe okłady warto zastosować w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych, gdy nie występuje stan zapalny.

3. Regularna aktywność fizyczna – ćwiczenia rozciągające to recepta na lepsze samopoczucie i pozbycie się bólów barków związanych z przykurczami mięśni. Ruch to gwarancja odżywienia tkanek, dzięki czemu zminimalizujemy powstawanie zmian zwyrodnieniowych.

4. Kinesiotaping – specjalne plastry na bark możemy zakładać samodzielnie, jednak bardzo ważna jest ich prawidłowa aplikacja, dlatego najpierw powinniśmy zostać poinstruowani przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Ból barku przy podnoszeniu ręki leczenie

Ból barku przy podnoszeniu ręki – o czym musisz pamiętać?

Ból barku przy podnoszeniu ręki może mieć wieloczynnikowy charakter. Pamiętaj, że najważniejsza w leczeniu bólu barku jest odpowiednia diagnoza. Jeśli objawy z każdym dniem się nasilają i wyraźnie utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, skonsultuj się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą.

Źródła:

  1. Fizjoterapia w ortopedii, dr hab. n. med. Dariusz Białoszewski, Warszawa 2014.
  2. Lesiak A.: Zespół bolesnego barku – patogeneza, obraz kliniczny i leczenie. Rehab. Med., 2002, 6, 26-44.
  3. A. Pfeil, P. Oelzner, J. Böttcher, C. Jung, G. Wolf., REUMATOLOGIA., 2019.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije w stronę ginekologii i położnictwa, a także endokrynologii. W szczególności interesuje mnie wpływ zdrowej diety na gospodarkę hormonalną człowieka. W wolnych chwilach lubię gotować i testować nowości kosmetyczne. Uwielbiam podróże, dobre jedzonko oraz jogę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Ewelina Zygmunt
Ewelina Zygmunt
Jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Choć jeszcze nie podjęłam ostatecznej decyzji co do wyboru specjalizacji, to moje serduszko bije...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice