Kasztanowiec − naturalny sposób na naczynka!

17. 4. 2019 · 4 minuty czytania

Kasztanowiec naturalny stosuje się przede wszystkim w kosmetykach przeznaczonych do cery naczynkowej. Roślina wykazuje również inne właściwości. Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Kasztanowiec − naturalny sposób na naczynka!

Kolejny raz natura przychodzi z pomocą problematycznej cerze! Wyjątkowe właściwości kasztanowca wykorzystuje się w kosmetykach do cery z problemami naczynkowymi. Ale to nie jedyna zaleta bogatego w substancje odżywcze kasztanowca. Zobacz, jakie ma właściwości kasztanowiec w kosmetyce.

Kasztanowiec w kosmetyce

Powszechnie znany kasztanowiec zwyczajny uprawia się prawie we wszystkich miejscach o klimacie umiarkowanym na całym świecie: Bałkany, Indie Północne, Kaukaz i Himalaje. W kosmetyce używa się go w kremach do skóry z problemami naczynkowi, produktach pod oczy, żelach do nóg i w szamponach.

kasztanowiec jak rośnie

Najcenniejsze substancje występujące w kasztanach to:

  • Saponiny (escyna) − działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne, łagodzą ból, zmniejszają obrzęki
  • Flawonoidy – zwiększają elastyczność i uszczelniają ścianki naczynek krwionośnych (co daje efekt przeciwwysiękowy i przeciwobrzękowy)
  • Garbniki – likwidują stany zapalne, mają działanie ściągające, pomagają likwidować obrzęki
  • Tłuszcze – wzmacniają warstwę ochronną (lipidową) skóry
  • Karotenoidy − stymulują fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, wspomagają regenerację zerwanych włókien kolagenowych (zniszczonych promieniowaniem UV), osłabiają działanie enzymów, które przyspieszają starzenie się skóry
  • Alantoina – ma silne właściwości nawilżające, kojące, ściągające, przeciwzapalne i regenerujące, zmniejsza zaczerwienienia, pieczenie czy świąd skóry, przyspiesza gojenie się ran

Sprawdź też kremy do twarzy.

 

Kasztanowiec – które części wykorzystuje się w kosmetyce?

Nasiona

Bogate w saponiny (znane jako escyna), flawonoidy, a także skrobie, białka i cukry. Otrzymuje się z nich również olej tłuszczowy zawierający kwasy: oleinowy, linolowy, linolenowy, stearynowy i palmitynowy. Escyna hamuje rozkład kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest jednym z głównych składników skóry i bierze udział w naprawie tkanek. Kiedy wystawiasz skórę na działanie słońca, komórki przestają produkować odpowiednią ilość hialuronianu.

jak kwitnie kasztanowiec

Kora

Również bogata w saponiny, zawiera szereg substancji chemicznych, których nie ma w nasionach, takie jak skopolina, fraxina i eskulina. W korze kasztanowca znaleziono dodatkowe związki, takie jak alantoina i taniny katecholowe.

kora kasztanowca

Liście

Są bogate w podobne związki jak kora. Pochodne kwercetyny i kempferolu (czyli flawonoidów) występują również w liściach. Saponiny znaleziono tylko w śladowych ilościach.

liście kasztanowca

Kasztanowiec na naczynka

Jak kasztanowiec może przysłużyć się urodzie? Jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych cech jest działanie pomocnicze w przypadku problemow z naczynkami krwionośnymi. Kasztanowiec poprawia krążenie i wzmacnia naczynia włosowate. Dodatkowo sprawia, że skóra staje się grubsza, bardziej jędrna i żywa. Znajdziesz go w składzie kremów do twarzy: Ziaja Phytoactiv (krem rozjaśniający do cery naczynkowej na dzień) czy RedBlocker (krem do skóry naczynkowej na dzień).

co na pękające naczynka

 

Zdolność kasztanowca do likwidacji obrzęków w połączeniu z działaniem ściagającym i wzmacnającym naczynka z powodzeniem wykorzystuje się w kremach pod oczy.

    Kasztanowiec na włosy

    Kasztanowiec dodaje się do szamponów przeznaczonych do wszystkich rodzajów włosów. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

    Bogactwo saponin, flawonoidów, aminokwasów i innych substancji odżywczych sprawia, że włosy są żywe, błyszczące i mocne. Efekt osiąga się przy regularnym użyciu szamponu.

    piękne włosy kasztanowiec

    Kasztanowiec na skórę

    Oprócz korzystnego działania na cerę naczynkową, kasztanowiec zwalcza inne problemy skórne, w tym łojotok. Przy okazji tonuje skórę i utrzymuje szczelność porów, więc dodaje się go do kosmetyków tonizujących, np. toniku bezalkoholowego do cery z problemami naczyniowymi Flos-Lek.

    Kasztanowiec zatrzymuje oznaki przedwczesnego starzenia. Obecne w roślinie karotenoidy pochłaniają część promieniowania UV, co podnosi skuteczność syntetycznych filtrów ochronnych o 2 SPF. Dzięki temu jest możliwe opóźnienie fotostarzenia się skóry.

    kasztanowiec na łojotok

    Kasztanowiec – działanie pro-zdrowotne     

    Działanie kasztanowca przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Kasztanowiec działa jako środek przeciwbólowy, leczy problemy z układem krążenia, oddychaniem, stawami. Oprócz tego łagodzi dolegliwości, uraz czy stany zapalne.

    Kasztanowiec przynosi ulgę mięśniom po intensywnym treningu. Często pojawia się w składzie żelów do obolałych, zmęczonych, nabrzmiałych nóg (np. EkaMedica, żel do nóg z kasztanowcem i miłorzębem i babką lancetowatą). Nie tylko dlatego, że zwęża żyły, ale też ze względu na zdolność do łagodzenia obrzęków.

    Kasztanowiec słodki i działanie przeciwutleniające

    Kasztanowiec słodki (ang. Sweet Chestnut) jest prawdopodobnie mniej znaną odmianą drzewa, zwłaszcza pod kątem potencjału pielęgnacyjnego. Badania wykazały, że kasztan słodki ma właściwości przeciwutleniające. W badaniach z 2005 roku przeprowadzonych we Francji starano się określić zdolność liścia kasztanowca do hamowania wolnych rodników i stwierdzono, że jego potencjał antyoksydacyjny był co najmniej równy potencjałowi kwercetyny i witaminy E (Calliste i in., 2005). Można to wytłumaczyć licznymi związkami organicznymi występującymi w liściach kasztanowca − w tym rutyną, kwercetyną, apigeniną, kaempferolem, itd.

    Wiele z tych związków przeciwutleniających znajduje się również w skorupie kasztanowca.

    kasztanowiec właściwości

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora