Krew z nosa w ciąży – jakie są przyczyny i jak temu zaradzić?

5. 8. 2024 · 5 minut czytania

Krwawienie z nosa w ciąży, choć zwykle nieszkodliwe, może pojawiać się często i stanowić dokuczliwy problem. Dlaczego w ciąży leci krew z nosa? Czy można temu zapobiegać? Sprawdź!

Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Krew z nosa w ciąży – jakie są przyczyny i jak temu zaradzić?

Krwawienie z nosa w ciąży, zwłaszcza jeśli pojawia się często i w niespodziewanych momentach, jest nieprzyjemne i irytujące. Dolegliwość ta zwykle nie stanowi jednak powodu do niepokoju. Większości przypadków można szybko zaradzić w warunkach domowych. Dowiedz się, dlaczego w ciąży leci krew z nosa i jak temu zaradzić. 

Krew z nosa w ciąży – przyczyny 

W przebiegu ciąży dochodzi do zmian w układzie krzepnięcia, który zyskuje zwiększoną skłonność do tworzenia zakrzepów. Dlaczego więc w ciąży krwawienie z nosa występuje częściej niż u kobiet nieciężarnych? Przyczyną tego może być wzrost poziomu hormonów, takich jak progesteron i estrogeny, które w ciąży odpowiadają m.in. za zwiększenie objętości krwi nawet o 40-45%. Dodatkowym problemem jest też rozszerzenie części naczyń krwionośnych w organizmie, w tym drobnych i delikatnych naczynek krwionośnych w nosie, które łatwiej pękają pod zwiększonym ciśnieniem. 

Jama nosowa jest bogato unaczyniona, a drobne sploty naczyń krwionośnych położone są w niej bardzo powierzchownie. Krwawienie z nich może mieć przyczyny miejscowe albo ogólnoustrojowe. 

Miejscowe przyczyny krwawienia z nosa w ciąży: 

  • Mikrourazy splotu naczyniowego spowodowane np. wkładaniem palców do nosa lub trymowaniem włosów w nosie. 
  • Nadmierne przesuszenie błony śluzowej nosa spowodowane przez długie przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych, narażenie na suche powietrze lub nadużywanie kropli do nosa. Pojawia się niewielkie krwawienie, plamki krwi w wydzielinie z nosa, uczucie suchości w nosie i strupy w nosie. 
  • Urazy nosa, takie jak złamanie przegrody nosa lub kości nosa skutkują zwykle obwitym krwawieniem. 
  • Ciało obce w nosie, krwawienie z polipów nosa, guzy. 

Ogólnoustrojowe przyczyny krwawienia z nosa w ciąży: 

  • Choroby zakaźne – m.in. przeziębienie, grypa i odra mogą wywołać krótkie epizody krwawienia objawiające się jako katar z krwią
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi oraz choroby układu krzepnięcia i krwi występujące jeszcze przed ciążą mogą powodować samoistne częste krwawienie z nosa
  • Choroby naczyń i krążenia, np. nadciśnienie tętnicze z bardzo dużym wzrostem ciśnienia krwi może spowodować bóle głowy i tętniące krwawienie z nosa. 
  • Mocznica i niewydolność wątroby. 

Częste samoistne krwawienia z nosa w ciąży mogą stanowić dla lekarzy pewną wskazówkę o zwiększonym ryzyku krwotoku poporodowego, dlatego powinnaś poinformować swojego ginekologa o nawracających epizodach krwawień podczas ciąży

Samoistnie pojawiająca się krew z nosa w połączeniu z innymi objawami, takimi jak bóle głowy, nadciśnienie tętnicze i zawroty głowy w ciąży mogą być wykładnikiem rozwijającego się stanu przedrzucawkowego, który stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ciężarnej oraz dziecka

Krew z nosa w ciąży – co robić? 

Sprawdź powiązane kategorie

Jak długo trwa krwawienie z nosa w ciąży? 

Czas trwania krwawienia z nosa w ciąży może się znacznie różnić u różnych kobiet, co jest spowodowane przede wszystkim stanem zdrowia ciężarnej i przyczyną krwawienia. 

Krwawienie z nosa trwa zwykle od kilku sekund do kilku minut, jeśli przyczyna jest niegroźna i szybko podejmiesz kroki w celu zatamowania krwawienia. Będzie to miało miejsce np. w przypadku chorób zakaźnych czy w mikrourazach błony śluzowej jamy nosowej. 

Częste i długotrwałe krwawienia, zwłaszcza połączone z dodatkowymi objawami, takimi jak bóle głowy, złe samopoczucie, łatwe siniaczenie się czy skoki ciśnienia tętniczego mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, które trzeba przedyskutować z ginekologiem i lekarzami innych specjalności. 

Krew z nosa w ciąży – co robić? 

Przede wszystkim opanuj krwawienie. Jak zatamować krwotok z nosa?  

  1. Zachowaj spokój. Dodatkowy stres może jedynie nasilić dolegliwości, doprowadzając np. do wzrostu ciśnienia krwi. 
  2. Usiądź z górną częścią ciała pochyloną ku przodowi i z otwartymi ustami, żeby wypluwać krew i jej nie połykać. Połknięta krew może być przyczyną późniejszych nudności i wymiotów. 
  3. Lekko uciskaj skrzydełka nosa przez kilka minut, zazwyczaj wystarczy około 10 min. 
  4. Zastosuj okłady chłodzące na kark i grzbiet nosa. 

Materiały opatrunkowe wkładane do nosa, choć mogłyby dość szybko zatamować krew z nosa podczas ciąży, nie są zalecane. Zakładanie i usuwanie tamponów przez niedoświadczoną osobę może powodować urazy błony śluzowej oraz ból i doprowadzać do nawracających krwawień. 

Jeśli przyczyną krwawienia jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi, postaraj się je obniżyć według wskazówek, które wcześniej uzyskałaś od lekarza. Wszelkie urazowe krwotoki wymagają pilnego zaopatrzenia w warunkach szpitalnych. 

Jeśli pomimo podjętych działań krwotok z nosa nie ustanie, powinnaś skontaktować się z placówką medyczną, a najlepiej z otolaryngologiem. Lekarz założy tamponadę nosa, która uciśnie naczynia krwionośne. Jeśli to nie zatrzyma obfitego krwotoku, konieczne mogą być inne metody postępowania. 

Pamiętaj
Po ustaniu krwotoku warto nawilżyć błonę śluzową nosa, stosując preparaty miejscowe zawierające sól fizjologiczną lub sole kwasu hialuronowego. 
Krwawienie z nosa w ciąży

Krwawienie z nosa w ciąży – jak zapobiegać? 

Czasem nie można uniknąć krwawienia z nosa, ale można podjąć pewne kroki, które zminimalizują prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Co możesz robić? 

  • Dobrze monitoruj leczenie swoich chorób przewlekłych. Regularnie przyjmuj lekarstwa. Zapytaj lekarza o witaminy dla kobiet w ciąży
  • Kiedy z powodu infekcji będzie doskwierał Ci katar w ciąży, delikatnie wydmuchuj nos. 
  • Pij dużo wody. Utrzymując odpowiednie nawodnienie organizmu zapobiegasz nadmiernemu wysuszaniu tkanek. 
  • W razie uczucia suchości w nosie sięgnij po preparaty nawilżające błonę śluzową nosa
  • Unikaj dłubania w nosie. 
  • Z dużą ostrożnością trymuj włosy w nosie. 

Podsumowanie 

Niezależnie od tego, czy będzie Ci doskwierać krew z nosa pod koniec ciąży, czy krwawienie z nosa na początku ciąży, może to stanowić źródło stresu. Próby opanowania krwawienia podejmuj ze spokojem. Jeśli nie przyniosą one oczekiwanego skutku, krwawienia powtarzają się, chorujesz na schorzenia przewlekłe lub oprócz krwawienia zauważasz inne niepokojące Cię symptomy – skontaktuj się pilnie z lekarzem. 

Źródła:

  1. Bręborowicz G.H. (red.), Położnictwo, wyd. III, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2020
  2. Behrbohm H., Kaschke O., Nawka T., Swift A., Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, red. wyd. II polskiego Gołąbek W., Stankiewicz Cz., Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2011
  3. Connell S., Dugan-Kim M., Gossett D. R., Stika C., Wong C. A., Epistaxis of pregnancy and association with postpartum hemorrhage”, Obstetrics & Gynecology, 12.2009
  4. Cebula G., Ciećkiewicz J., Krwawienie z nosa, https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.III.23.23., [dostęp 13.05.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji zabiegowej. Interesują mnie w szczególności otolaryngologia, chirurgia ogólna oraz chirurgia dziecięca. W wolnym czasie uprawiam jogę i z dużym zapałem powiększam swoją kolekcję roślin doniczkowych.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji...
Przeczytaj więcej od tego autora