Jak zatamować krwotok z nosa – pierwsza pomoc!
Krwotok z nosa to stosunkowo częste zjawisko nasilające się szczególnie w okresie infekcji? Jak z nim walczyć? Jak zadbać o śluzówkę nosa? Szczegóły poznasz w naszym artykule!
Spis treści
Każdy przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z krwotokiem z nosa u siebie lub był jego świadkiem. Jama nosowa jest bardzo dobrze unaczyniona, co powoduje, że o krwotok z nosa nie trudno. Jak zatamować krwotok z nosa i jak prawidłowo zareagować w takiej sytuacji? Oto parę wskazówek, jak zatamować krwawienie z nosa.
Krwotok z nosa − skąd się bierze?
Dlaczego krwotoki z nosa występują tak często? Odpowiedź jest prosta: wynika to przede wszystkim z niezmiernie bogatego ukrwienia jamy nosowej. Szeroka sieć naczyń w nosie wynika z funkcji, jakie pełni jama nosowa w Twoim organizmie. Powierzchnia jamy odpowiada zarówno za oczyszczanie, ogrzewanie, jak i nawilżanie wdychanego powietrza. Żeby dobrze wypełniać swoje zadanie, nos musi być dobrze unaczyniony. Z kolei mocne ukrwienie powoduje, że jest to okolica, z której bardzo często dochodzi do krwawień, zarówno w wyniku urazów, jak i w konsekwencji różnych chorób.
Sprawdź też krople, żele i spraye do nosa.
Sieć naczyń występująca w jamie nosowej tworzy 2 sploty naczyniowe. Jeden ulokowany jest w przedniej części nosa, a drugi w tylnej. Krwawienia z nosa dotyczą w zdecydowanej większości przedniego splotu naczyń. Przednia część jamy nosowej jest bowiem dużo bardziej narażona na wysychanie i rożnego rodzaju urazy.
Krwotok z nosa może wynikać z przyczyn miejscowych lub ogólnoustrojowych. Miejscowe przyczyny to np. drobne urazy, stany zapalne zatok przynosowych, nadmierne przesuszenie błony śluzowej czy problemy z przegrodą. Jeśli chodzi o przyczyny ogólne to do krwotoku może prowadzić m. in. nadciśnienie tętnicze czy choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi (jeśli chory cierpi na zaburzenia krzepnięcia, krwawienie może być dużo trudniejsze do zatamowania).
Sprawdź też leki na przeziębienie i grypę.
Jak zatamować krwotok z nosa? Pierwsza pomoc
Jak widzisz, bardzo łatwo o krwotok z nosa. Co robić kiedy przydarzy się on Tobie lub osobie w Twoim otoczeniu?
Przede wszystkim, jeśli pojawi się krwotok, warto w pierwszej kolejności uspokoić chorego. Dodatkowy stres i wzrost ciśnienia krwi mogą wzmocnić krwawienie z nosa. Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa, jak i przy jakimkolwiek innym kontakcie z krwią, zawsze powinna być udzielana w rękawiczkach jednorazowych, żeby zminimalizować szanse bezpośredniego kontaktu z krwią.
Osobę z krwotokiem z nosa najlepiej poprosić, żeby usiadła. Poproś ją też, żeby lekko pochyliła się do przodu. Ułożenie to nazywa się pozycją wąchania. Ustawienie w ten sposób głowy spowoduje mniejszy napływ krwi do nosa i powinno pomóc w zatamowaniu krwawienia. Żeby całkiem zatamować krwotok, zaleć uciskanie skrzydełek nosa przez kilka, a nawet kilkanaście minut.
Sprawdź też preparaty na gorączkę.
Dodatkowo, dobrze jest położyć zimny okład na karku i grzbiecie nosa chorego. Jeśli poszkodowany czuje krew, która spływa po tylnej ścianie gardła, lepiej ją w miarę możliwości wypluć niż połykać.
Jak zatamować krew z nosa, która nie chce przestać płynąć?
Jeśli krwawienie się trwa długo i nie możesz zatamować jej przez więcej niż 20 minut, konieczna jest interwencja lekarza. Ten, po zbadaniu pacjenta i obejrzeniu miejsca krwotoku, podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Krwawiące naczynie można zamknąć zarówno w sposób nieinwazyjny, jak i inwazyjny. Wszystko zależy od stanu pacjenta, umiejscowienie i rodzaj krwotoku. Z lekarzem lepiej skonsultować tak jednorazowy epizod krwawienia z nosa, który nie przechodzi samoistnie, jak i krwawienia, które wprawdzie udaje się zatamować, ale zdarzają się często. Mogą one wprawdzie wynikać jedynie z osłabienia naczyń krwionośnych w jamie nosowej czy jej przesuszenia przez zbyt suche powietrze lub nadużywanie kropli na katar. Jednak pamiętaj, że krwawienia takie mogą świadczyć również o występowaniu chorób ogólnoustrojowych. Zobacz, co mogą oznaczać częste krwotoki z nosa: Czy częste krwawienie z nosa może oznaczać ciężką chorobę?
Jak zadbać o śluzówkę nosa po krwotoku z nosa?
Kiedy krwotok ustanie, warto przez jakiś czas stosować preparaty nawilżające błonę śluzową nosa. Pomoże to na przyszłość zapobiec kolejnym krwawieniom. Możesz do tego użyć zwykłej soli fizjologicznej, jak i aerozoli z dodatkiem składników typowo nawilżających (takich jak np. sole kwasu hialuronowego). Odpowiednio nawilżona błona śluzowa nosa zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych krwawień.