Katar z krwią – co oznacza? Przyczyny i leczenie
Krew w katarze może być oznaką różnych chorób i dolegliwości. Poznaj jego główne przyczyny i dowiedz się, kiedy należy udać się do lekarza!

Spis treści
Katar z krwią zdarza się bardzo często. Przyczyną jego występowania są m.in. infekcje, urazy, zbyt długie stosowanie leków na katar lub polipy nosa. Może być także oznaką wielu poważnych chorób, dlatego nie należy go bagatelizować. Sprawdź, co oznacza katar z krwią i jak go leczyć!
Katar z krwią – co oznacza ten objaw?
Krew pojawiająca się podczas dmuchania nosa to objaw, który często budzi niepokój. Zanim jednak wpadniesz w panikę, obserwuj, kiedy i jak często się pojawia oraz jak wygląda. Zwykle okazuje się, że to tylko niewielkie zabarwienie krwią wydzieliny z nosa, które może być wynikiem podrażnienia lub uszkodzenia błony śluzowej. Objawy te zwykle szybko ustępują.
Warto więc zwrócić uwagę na technikę czyszczenia nosa.
Katar z krwią bywa skutkiem zbyt gwałtownego i nadmiernie częstego dmuchania nosa, które powoduje mechaniczne uszkodzenie delikatnych naczyń powierzchniowych, ich pękanie i występowanie specyficznych nitek krwi w katarze.
Zdarzają się również ciężkie, samoistne krwotoki, które nie są łatwe do zatrzymania. Towarzyszy im obecność skrzeplin, uczucie zatkanego nosa, a także czasowa utrata węchu. Jeżeli krwotoki zdarzają się bardzo często oraz ciężko je zatamować, warto udać się do lekarza w celu wykonania dokładniejszych badań i ustalenia przyczyny.
Sprawdź, jakie są rodzaje kataru.
Zielony katar z krwią
Zdarza się, że zielony katar bywa podbarwiony krwią.
- Objaw może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym zatok, w przebiegu którego, z powodu podrażnienia śluzówki, dochodzi do niewielkich krwawień.
- Infekcjom bakteryjnym zwykle towarzyszą dodatkowe objawy: gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśniowo-stawowe. W przypadku zaobserwowania takich symptomów, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ konieczne może być wdrożenie antybiotyku.
Ropny katar z krwią
Podobnie jak zielony katar, ropna wydzielina, nierzadko podbarwiona krwią, również może świadczyć o zakażeniach bakteryjnych. Po czym poznać ropny katar?
- Jest żółto-brunatny, gęsty, często o nieprzyjemnym zapachu. Towarzyszy mu uczucie zatkanego nosa.
- Objaw może wskazywać nie tylko na infekcje, ale również obecność polipów w nosie. W tym przypadku może występować nie tylko katar, ale także problemy z oddychaniem, uczucie zatkania uszu, ból i dyskomfort w obrębie jamy nosowej.

Sprawdź popularne kategorie
Katar z krwią – przyczyny
Przyczyn krwawienia z nosa jest bardzo wiele, dzielimy je na miejscowe i wtórne.
- Miejscowe dotyczą dysfunkcji oraz dolegliwości w obrębie jamy nosowej. Należą do nich m.in.: oddychanie suchym powietrzem, urazy, zbyt długo stosowane leki na katar, nieżyt nosa oraz inne infekcje w obrębie jamy nosowej. Przyczyną pierwotnego krwawienia są też polipy oraz guzy nowotworowe.
- Natomiast wtórne krwawienia są objawem chorób ogólnoustrojowych. Wydzielina z nosa z krwią może być także związana ze stresem, niewysypianiem się oraz ogólnym przemęczeniem organizmu.
Katar z krwią przy przeziębieniu
Katar z krwią może pojawiać się w przebiegu różnych infekcji, w tym popularnych przeziębień. Niewielkie krwawienia wynikają zwykle z podrażnienia błony śluzowej – zarówno zbyt częstym i gwałtownym dmuchaniem nosa, jak również stanem zapalnym.
Wtórną przyczyną krwawień z nosa w przebiegu przeziębienia może być nieprawidłowe stosowanie kropli do nosa zawierających ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Używanie ich zbyt często lub w za dużej dawce może prowadzić do zaniku błony śluzowej nosa, co objawia się suchością i podrażnieniem śluzówki, uczuciem zatkanego nosa, niewielkimi krwawieniami bądź obecnością kataru, którego przyczyną nie jest infekcja.
Katar z krwią przy zapaleniu zatok
Katar z domieszką krwi może być objawem nie tylko wirusowych przeziębień, ale również zakażeń bakteryjnych, np. zapalenia zatok. Katar z krwią z zatok zwykle ma żółte lub zielone zabarwienie, jest gęsty, trudny do wydmuchania, a chorobie towarzyszą objawy ogólne: gorączka i osłabienie.
- Dlaczego przy zapaleniu zatok pojawia się krew w katarze? Odpowiadać za to mogą zarówno nieprawidłowa technika oczyszczania nosa, jak również gęstość wydzieliny - podczas jej wydmuchiwania rośnie ciśnienie w jamie nosowej, co może uszkadzać drobne naczynia krwionośne.
- Katar z krwią występujący w przebiegu infekcji ma łagodny charakter - nie są to ciężkie krwotoki, a obecność pojedynczych nitek krwi zabarwiających wydzielinę.

Suche powietrze a krew w katarze
Zanieczyszczone, suche powietrze oraz przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu prowadzi do suchości błony śluzowej w nosie, a co za tym idzie jej termicznego uszkodzenia i niewielkiego kataru zabarwionego krwią. Taka dysfunkcja występuje pod wpływem zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury i powinna ustąpić bardzo szybko.
Katar z krwią po nocy
Poranny katar z krwią wynika na ogół z wysuszenia błony śluzowej nosa, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy powietrze w sypialni jest suche. Inną, często występującą przyczyną kataru z krwią rano może być alergia na roztocza kurzu domowego. Pościel i materace są miejscem bytowania roztoczy, dlatego po przebudzeniu objawy uczulenia, w tym katar i kichanie, mogą być szczególnie nasilone.
Krew w katarze a uraz
Gęsty katar z krwią może pojawić się po urazie nosa, twarzy lub całej głowy, tak po złamanej przegrodzie oraz kości nosa, jak i po zabiegach w obrębie nosa i zatok. W każdym przypadku towarzyszy temu ból, zatkany nos oraz niekiedy upośledzenie węchu i smaku.
Katar z krwią z jednej dziurki
Katar z krwią z jednej dziurki można zaobserwować przy nieprawidłowej budowie przegrody nosowej, która uniemożliwia wydmuchanie kataru z obu dziurek. Niekiedy nieżyt nosa oraz inne infekcje górnych dróg oddechowych prowadzą do pękania naczyń i występowania nitek krwi w nosie. Krew w katarze przeważnie jest pozostałością wcześniejszego krwawienia z nosa. W czasie jego oczyszczania można zaobserwować katar z krwią z zatok, który świadczy o chorobach zatok przynosowych m.in. infekcjach lub guzach.
COVID-19 a krew w katarze
Upośledzenie węchu oraz smaku, bóle głowy, gęsty katar, w którym może występować również krew, mogą świadczyć także o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się na test wykrywający chorobę.
Długotrwałe stosowanie leków na katar a wydzielina z krwią
Kolejną miejscową przyczyną jest długotrwałe stosowanie leków na katar w trakcie przeziębienia lub alergii. Niektóre krople na katar zaleca się stosować maksymalnie 5–-7 dni. Przedłużenie terapii powoduje polekowy nieżyt nosa. Niewłaściwe stosowanie kropli może także doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej i wystąpienia krwawienia.

Polipy i guzy nowotworowe jako przyczyna kataru z krwią
Katar z krwią – przyczyny występowania u dzieci
Krew z katarem możemy dostrzec również u dzieci. Symptom ten jest samoistny i często nawraca. Przeważnie ustępuje wraz z wiekiem. Krwawienia mają charakter bardzo łagodny.
- Krew w katarze może być wynikiem długotrwałego dłubania w nosie.
- Żółty katar z krwią może świadczyć o zbyt mocnym dmuchaniu nosa.
- Gdy u dzieci występuje krwotok wydostający się z tylko jednej dziurki, może to oznaczać obecność ciała obcego w nosie.
Przyczyny wtórne krwotoków z nosa połączonych z katarem
Występują sporadycznie. Mogą świadczyć o poważniejszych chorobach m.in.:
- Chorobach naczyń krwionośnych (miażdżycy),
- Chorobach związanych z krzepnięciem krwi (małopłytkowość, hemofilia). Katar z krwią może występować w czasie przyjmowania leków rozrzedzających krew. W takim przypadku warto udać się do lekarza, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo źle dobranej dawki leku,
- Chorobach nerek, wątroby,
- Zaburzeniach hormonalnych u kobiet,
- Chorobach zakaźnych (np. odra, ospa, różyczka),
- Nadciśnieniu tętniczym. Przy zbyt wysokim ciśnieniu krwi dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych, większego przepływu krwi i ich pękania, a co za tym idzie – krwawienia. Objaw ten może się powtarzać, gdy choroba nie będzie prawidłowo leczona,
- Niedoborze witamin C i K,
- Anemii.

Katar z krwią – jak leczyć?
Obecność krwi w katarze może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej związana jest z przesuszeniem śluzówki związanym z infekcją lub niekorzystnymi warunkami w otoczeniu. Dlatego podstawą zarówno zapobiegania krwotokom z nosa, jak i ich leczeniu, jest dbanie o prawidłowe nawilżenie błon śluzowych:
- Wypijanie odpowiedniej ilości płynów,
- Stosowanie sprayów do nosa na bazie wody morskiej oraz inhalacji z soli fizjologicznej,
- Częste wietrzenie pomieszczeń,
- Stosowanie nawilżacza powietrza,
- Stosowanie preparatów regeneracyjnych do nosa, zawierających m.in. kwas hialuronowy czy alantoinę.
Równie ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowej higieny nosa i zapobieganie pękaniu drobnych naczyń krwionośnych:
- Unikanie zbyt gwałtownego dmuchania,
- Jeśli wydzielina jest gęsta, na kilka minut przed czyszczeniem nosa do każdej dziurki warto wkroplić sól fizjologiczną w celu jej rozrzedzenia,
- Powstrzymanie się od dłubania w nosie i mechanicznego uszkodzenia śluzówki,
- Przestrzeganie zaleceń odnośnie do stosowania kropli na bazie ksylometazoliny.
Katar z krwią - leczenie farmakologiczne
Jeśli objawy utrzymują się, niezbędna jest wizyta u lekarza. Zdiagnozowanie przyczyny kataru z krwią pozwoli na włączenie celowanego leczenia i usunięcie przyczyny objawów:
- W przypadku zakażeń bakteryjnych konieczne może być włączenie antybiotyku,
- U alergików stosuje się leki przeciwhistaminowe, dąży się również do maksymalnego ograniczenia ekspozycji na alergen,
- Chorzy z niewyrównanym nadciśnieniem wymagają wdrożenia zmian w stylu życia i odpowiedniej farmakoterapii,
- Pacjenci z polipami nosa mogą dostać zalecenie przyjmowania sterydów, stosuje się również leczenie biologiczne, a w niektórych przypadkach – chirurgiczne.

Podsumowanie
Obecność kataru z krwią nie jest powodem do paniki. Jeśli jednak krwawienie z nosa pojawia się często lub jest na tyle obfite, że trudno je zatamować, nie należy go bagatelizować, może bowiem świadczyć o poważnych chorobach. Konsultacja z lekarzem i wykonanie badań diagnostycznych pomogą w ustaleniu przyczyny i umożliwią wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Źródła:
- How to know if nose woes are flu, cold or allergies? https://www.bcm.edu/news/nose-flu-cold-allergies [dostęp: 06.02.2025 r.]
- Nosebleeds, https://www.nationwidechildrens.org/conditions/nosebleeds [dostęp: 06.02.2025 r.]
- Tunkel DE, Anne S, Payne SC, i in. Clinical Practice Guideline: Nosebleed (Epistaxis). Otolaryngol Head Neck Surg. 2020 Jan;162(1_suppl):S1-S38. doi: 10.1177/0194599819890327. PMID: 31910111.