Kwas bursztynowy (ekstrakt z bursztynu) – czym jest i jakie ma zastosowanie?

27. 12. 2022 · 7 minut czytania

Kwas bursztynowy znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, a od niedawna również w branży kosmetycznej. Czym jest ekstrakt z bursztynu i jak działa na organizm?

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Kwas bursztynowy (ekstrakt z bursztynu) – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Kwas bursztynowy to surowiec, którego naturalnym i najlepszym źródłem jest bursztyn – jedyny kamień szlachetny o naturalnym pochodzeniu. Wykorzystuje się go na szeroką skalę nie tylko w medycynie, ale też w branży kosmetycznej. Odkryj właściwości ekstraktu z bursztynu. Zobacz, gdzie możesz go znaleźć i jakie korzyści wynikają z jego przyjmowania.

Co to jest kwas bursztynowy?

Kwas bursztynowy(łac. Succinic Acid) jest surowcem pochodzącym z bursztynu, czyli kopalnej, skamieniałej żywicy drzew. Bursztyn to naturalny kamień szlachetny o pięknej złocisto-brązowej barwie, którego skład chemiczny tworzą węgiel, tlen, wodór i siarka. Największe jego złoża zlokalizowane są na terenie rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. W Polsce z kolei prym wiedzie Pomorze, choć zasobne pokłady odkryto na Lubelszczyźnie oraz na terenie Mierzei Wiślanej. Jak dużo kwasu bursztynowego znajduje się w bursztynie? Szacuje się, że ok. 8% i to właśnie bursztyn jest jego najlepszym źródłem, choć kwas bursztynowy można również znaleźć w takich produktach jak ocet jabłkowy, miód czy białe wino wytrawne.

Kwas bursztynowy jest kwasem dikarboksylowym wykorzystywanym głównie w medycynie i branży kosmetycznej. Włączenie surowca do receptur preparatów pielęgnacyjnych było dość innowacyjnym krokiem, aczkolwiek prozdrowotne właściwości bursztynu znane są już od czasów starożytnych. W medycynie ludowej stosowano go jako remedium na szereg dolegliwości, łącznie z chorobami układu krążenia. Ponieważ nie ma możliwości na lecznicze wykorzystanie bursztynu w formie kamienia, chętnie stosuje się go w postaci nalewek, wyciągów, ekstraktów, oleju, proszku, a także w omawianej dziś formie kwasu.

Co to jest kwas bursztynowy

Kwas bursztynowy – właściwości

Omawiając właściwości bursztynu, nie sposób pominąć jego pozytywnego wpływu na organizm. W końcu nie bez powodu był tak chętnie używany przez naszych przodków do różnego rodzaju terapii. Co ważne, współczesna medycyna potwierdziła jego potencjał! Szczególnie zasługi należą się właśnie kwasowi bursztynowemu, bo to on, w połączeniu z cennymi pierwiastkami występującymi w kamieniu, odpowiada za skuteczność procesu leczenia. Przeglądając materiały naukowe, można wysnuć wniosek, że bursztyn stosowano niemal na wszystko, począwszy od schorzeń układu pokarmowego, przeziębienie i kaszel, aż po choroby układu krążenia, reumatyzm czy niedoczynność tarczycy

Jakie właściwości ma kwas bursztynowy?

  • Antynowotworowe – sole kwasu bursztynowego wykazują zdolność do gromadzenia się w chorej tkance i wskutek tłumienia oddychania komórek nowotworowych dochodzi do zahamowania wzrostu guza, a w konsekwencji do obumarcia komórek nowotworowych,
  • Pomaga w leczeniu chorób układu krążenia i żylaków,
  • Leczy marskość wątroby i inne schorzenia układu pokarmowego,
  • Wspomaga procesy metaboliczne,
  • Pobudza pracę nerek i wątroby, dzięki czemu organizm szybciej wydala szkodliwe toksyny,
  • Powstrzymuje procesy zapalne,
  • Za pomocą kwasu bursztynowego leczona jest również astma oskrzelowa oraz inne choroby układu oddechowego.

Kwas bursztynowy – zastosowanie

Trudno wymienić wszystkie właściwości kwasu bursztynowego. Warto natomiast wspomnieć, że można go stosować na różne sposoby. 

  • Nalewka przygotowana na bazie bursztynu łagodzi dolegliwości żołądkowe, np. wymioty i zatrucia, objawy przeziębienia czy uporczywy kaszel. 
  • Z kolei olejek bursztynowy będzie dobrym uzupełnieniem relaksującego masażu. Ciekawostką jest, że nasi przodkowie w celach zdrowotnych wykorzystywali również dym z tlącego się kamienia, który miał pomagać w bólach serca, zawrotach głowy i łagodzić dolegliwości reumatyczne.
  • Kwas bursztynowy wykorzystywany jest w celu złagodzenia kaca. Aby preparat zawierający wyciąg z bursztynu prawidłowo zadziałał i przyniósł oczekiwane rezultaty, najlepiej przyjmować go w trakcie picia alkoholu oraz wspomagająco następnego dnia.
  • Ponadto dostarczanie kwasu bursztynowego z zewnątrz, w formie suplementacji, pomaga podkręcić przemiany energetyczne, wskutek czego metabolizm jest sprawniejszy, a detoksykacja intensywniejsza. 
  • Kwas bursztynowy może stanowić element nutrikosmetyków łagodzących nieprzyjemne objawy menopauzy
  • Z kolei w postaci maści lub kremów pomaga rozprawić się z bolącymi stawami, kośćmi i mięśniami.
Kwas bursztynowy zastosowanie

Kwas bursztynowy w kosmetyce

Kwas bursztynowy wkroczył również do branży beauty, a producenci coraz chętniej włączają go do receptur swoich kosmetyków. Jak widać, właściwości surowca znajdują zastosowanie nie tylko w preparatach leczniczych, ale też wzbogacają produkty do pielęgnacji włosów, twarzy i ciała. Skąd to zainteresowanie ekstraktem z bursztynu? Okazało się, że może mieć nieprzeciętny wpływ między innymi na kondycję skóry, a grupą, która baczniej powinna przyjrzeć się kosmetykom z tym składnikiem, są osoby dojrzałe, z widocznymi zmarszczkami, plamami pigmentacyjnymi, przebarwieniami, odczuwalną suchością i brakiem nawilżenia skóry.

  • Udowodniono, że kwas bursztynowy to nieocenione źródło witaminy E, wspomagającej odnowę komórek skóry i procesy naprawcze. 
  • Oprócz tego surowiec jest silnym antyoksydantem, neutralizującym wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się skóry. Skóra, której dostarczamy antyoksydanty, jest bardziej elastyczna, wzmocniona i odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
  • Kwas bursztynowy łagodzi podrażnienia skóry, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
  • Redukuje przebarwienia, wyrównuje koloryt, zmniejsza plamy pigmentacyjne. Właściwości kwasu bursztynowego porównywane jest często z kwasami AHA (alfa-hydroksykwasy rozpuszczalne w wodzie, działające na powierzchni skóry) i kwasami BHA (beta-hydroksykwasy rozpuszczalne w tłuszczach, działające na powierzchni skóry i zdolne penetrować głębsze jej warstwy). Kosmetyki z kwasem bursztynowym delikatnie złuszczają martwy naskórek, stopniowo odsłaniając jędrniejszą, bardziej elastyczną i promienną skórę pełną młodzieńczego blasku.

Systematyczne stosowanie wybranego produktu z kwasem bursztynowym, np. serum do twarzy, pomaga zniwelować przebarwienia, plamy pigmentacyjne, spowalniane są procesy starzenia się, zmniejsza się widoczność zmarszczek. Skóra lepiej utrzymuje nawilżenie, poprawia się jej struktura i odporność na czynniki środowiskowe. Przykładem kosmetyku wykorzystującego właściwości bursztynu jest bursztynowe serum przeciwzmarszczkowe Soraya, zawierające ekocertyfikowany wyciąg z bursztynu, złoto oraz silnie nawilżający kwas hialuronowy. Produkt jest przeznaczony do skóry, która potrzebuje poprawy jędrności oraz wygładzenia zmarszczek. 

Kwas bursztynowy można również znaleźć w produktach do pielęgnacji włosów i skóry głowy. O ten składnik wzbogacane są między innymi szampony do włosów czy lotiony do włosów. Preparaty z kwasem bursztynowym działają wielopłaszczyznowo – regenerują, wygładzają i nawilżają kosmyki, a także ułatwiają ich rozczesywanie. Co więcej, kwas bursztynowy pobudza cebulki do wzrostu, w efekcie czego szybciej rosną, co szczególnie docenią osoby z problemem wypadania włosów. Właściwość ta została wykorzystana w preparatach na porost włosów.

W jakich kosmetykach do włosów znajdziesz wyciąg z bursztynu? Mam dla Ciebie 4 propozycje:

Przeczytaj także: Kwasy BHA w kosmetyce – jakie mają właściwości i kiedy warto stosować?

    Kwas bursztynowy – przeciwwskazania

    Pomimo licznych korzyści z przyjmowania kwasu bursztynowego wskazuje się na pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczyć suplementację. Ponadto preparaty z zawartością kwasu bursztynowego należy przyjmować według zaleceń. Jeśli wahasz się, czy możesz używać lub suplementować kwas bursztynowy, zalecam konsultację z lekarzem. Co do zasady, zaleca się ostrożność w następujących przypadkach:

    • Uczulenie na bursztyn,
    • Nadciśnienie,
    • Kamica nerkowa,
    • Wrzody żołądka lub dwunastnicy.

    Czy ciąża i laktacja są przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów zawierających kwas bursztynowy? Dotychczasowe badania nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi. Ponieważ przebieg ciąży oraz okres karmienia piersią, a co za tym idzie – również zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze, są kwestiami osobniczymi, należy zachować zdrowy rozsądek i koniecznie skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym.

    Kwas bursztynowy przeciwwskazania

    Kwas bursztynowy – skutki uboczne

    W przypadku przedawkowania kwasu bursztynowego mogą wystąpić skutki uboczne. Na szczęście nie są one wyjątkowo niebezpieczne. Wśród niepożądanych reakcji wymienia się między innymi:

    • Drażliwość, 
    • Bezsenność (zaleca się przyjmowanie wybranego preparatu nie później niż 2-3 godziny przed snem), 
    • Nadprodukcja soków żołądkowych
    • Bóle brzucha i nudności

    Przyjmowanie kwasu na pusty żołądek może skutkować podrażnieniem błony śluzowej żołądka, a w bardziej nasilonych stadiach – zapaleniem. Dodatkowo roztwór kwasu bursztynowego może mieć negatywny wpływ na szkliwo zębów.

    Podsumowanie

    Kwas bursztynowy to wciąż mało znany surowiec. Pomimo swoich wszechstronnych właściwości zdrowotnych wykorzystywanych od dziesiątek lat do przemysłu kosmetycznego wkroczył stosunkowo niedawno. Choć decyzję o suplementacji należy podjąć według wskazań i po uprzedniej konsultacji lekarskiej, a zewnętrzne przyjmowanie preparatów z kwasem bursztynowym nie zawsze jest uzasadnione, to produkty pielęgnacyjne, zarówno te do pielęgnacji twarzy, ciała, jak i włosów, możesz bez obaw włączyć do swojej rutyny. Regularnie stosowane szybko przyniosą oczekiwane, pozytywne rezultaty.

    Źródła:

    1. Badanie struktury i właściwości kosmetycznych bursztynu bałtyckiego, Baza Wiedzy Politechniki Warszawskiej, https://repo.pw.edu.pl/info/master/WUT0b8be15e78a748b9b4b395d7d1481f92/ [dostęp 16.12.2022]
    2. Możliwości wykorzystania przetworzonych odpadów bursztynu bałtyckiego do wytwarzania surowców kosmetycznych, Baza Wiedzy Politechniki Warszawskiej, https://repo.pw.edu.pl/info/master/WUT6a4e407d69414b1e9176d049541f250b/ [dostęp 16.12.2022]
    3. M. Kucia, Surowce kosmetyczne pochodzenia morskiego w talasoterapii, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.6-2.pdf [dostęp 16.12.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora