Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny i leczenie
Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana nieprawidłowym poziomem hormonu tarczycy. Czym się objawia? Jak ją leczyć? Kto jest na nią szczególnie narażony? Sprawdź!
Data aktualizacji: 17.12.2024
Spis treści
- Niedoczynność tarczycy − czym jest i jakie są jej przyczyny?
- Niedoczynność tarczycy − objawy
- Niedoczynność tarczycy – badania i diagnostyka
- Subkliniczna (utajona) niedoczynność tarczycy
- Niedoczynność tarczycy – grupa ryzyka
- Niedoczynność tarczycy w trakcie ciąży
- Nieleczona niedoczynność tarczycy – skutki
- Niedoczynność tarczycy – podsumowanie
Niedoczynność tarczycy (łac. hypothyreosis) to zespół objawów spowodowanych przez niedobór hormonów tarczycy. Dotyczy około 4−10% populacji (przy czym ok. 5 razy częściej występuje u kobiet) i jest jedną z najczęstszych chorób tarczycy. Symptomy mogą być zróżnicowane i pochodzić z różnych układów. Po czym poznać niedoczynność tarczycy?
Niedoczynność tarczycy − czym jest i jakie są jej przyczyny?
Tarczyca to gruczoł usytuowany w przednio-dolnej części szyi. Produkuje hormony, które mają kluczowy wpływ na procesy metaboliczne w organizmie. Zespół objawów, które wywołuje niedobór tych hormonów to właśnie niedoczynność tarczycy. Przyczyny niedoczynności tarczycy mogą być różne.
Niedoczynność tarczycy można podzielić na:
- Pierwotną − gdy uszkodzony jest sam gruczoł tarczycy,
- Wtórną i trzeciorzędową − gdy uszkodzone są wyższe ośrodki układu hormonalnego, czyli przysadka lub podwzgórze, co powoduje niedobór hormonów, które regulują pracę tarczycy.
Rzadziej występujące przyczyny niedoczynności tarczycy to np.: stany po leczeniu radioaktywnym jodem czy wycięciu tarczycy, nadmierna podaż jodków, przyjmowanie związków litu i niektórych leków, niedobór jodu w środowisku lub inne niż Hashimoto zapalenia tarczycy.
Wtórna i trzeciorzędowa niedoczynność tarczycy mogą pojawić się na skutek guza nowotworowego okolic przysadki lub podwzgórza, chorób zapalnych, naciekowych czy też urazów mechanicznych.
Sprawdź popularne kategorie
Niedoczynność tarczycy − objawy
Jako że hormony tarczycy wywierają wpływ na większość komórek i tkanek organizmu, objawy choroby tarczycy są bardzo różnorodne i mogą dotyczyć wielu układów. Z tego powodu, pacjenci szukają pomocy u lekarzy różnych specjalizacji.
Objawy niedoczynności tarczycy rzeczywiście są niespecyficzne. Każdy cierpi czasem z powodu nadmiernego zmęczenia, sucha skóra może być spowodowana problemem dermatologicznym, a zaburzenia miesiączki warto w pierwszej kolejności skonsultować z ginekologiem. Dlatego jeśli zaobserwujesz u siebie wymienione niżej symptomy, niekoniecznie na pewno cierpisz na niedoczynność tarczycy.
Objawy niedoczynności tarczycy:
- Przyrost masy ciała,
- Ciągłe zmęczenie, osłabienie, ospałość, mniejsza tolerancja wysiłku,
- Bóle mięśniowe, obrzęki stawów (szczególnie kolanowych),
- Problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, depresja, wahania nastroju,
- Łatwe marznięcie, uczucie zimna,
- Chłodna, blada i sucha skóra, zmniejszona potliwość,
- Tzw. obrzęk śluzowaty, który powoduje pogrubienie rysów twarzy,
- Obrzęki wokół oczu, obrzęki rąk,
- Szorstkie, łamliwe włosy, wypadanie włosów,
- Przewlekłe zaparcia,
- Zespół cieśni nadgarstka, drętwienie, mrowienie kończyn,
- Niskie ciśnienie tętnicze (rzadziej nadciśnienie), powiększenie sylwetki serca, wolniejsze, osłabione tętno,
- Ochrypły głos, objawy nieżytu dróg oddechowych,
- Zaburzenia cyklu miesiączkowego, u kobiet − obfite krwawienia, niepłodność, poronienia, u mężczyzn zaburzenia libido i wzwodu,
- U dzieci opóźnienie wzrostu i zaburzenia dojrzewania płciowego.
Sprawdź też, jak leczyć nadczynność tarczycy.
Nie u każdego chorego występują wszystkie te objawy. Różne może być też ich nasilenie. Symptomy warto skonsultować z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego zdecyduje, czy wykonać dalszą diagnostykę.
Niedoczynność tarczycy – badania i diagnostyka
W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów warto udać się do lekarza, żeby zdiagnozować lub wykluczyć niedoczynność tarczycy. Objawy, które u siebie zaobserwujesz, są ważną wskazówką i nie warto ich bagatelizować.
Podstawowe badania, które ułatwiają rozpoznanie choroby to:
Badania hormonalne: | stężenie TSH, czyli hormonu przysadki, w surowicy (zwiększone w pierwotnej niedoczynności tarczycy, zmniejszone we wtórnej niedoczynności), stężenia FT4 i FT3 w surowicy (zwykle zmniejszone, choć FT3 może być prawidłowe). |
Inne badania laboratoryjne: | poziom przeciwciał anty-TPO i anty-TG (zwiększone w chorobach autoimmunologicznych tarczycy), zwiększony poziom cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów, anemia. |
Badania obrazowe: | głównie USG tarczycy, szczególnie przydatne w rozpoznaniu choroby Hashimoto. |
W przypadku wątpliwości lekarz może oczywiście poszerzyć panel standardowych badań i dostosować go indywidualnie, np. wykonać EKG, scyntygrafię tarczycy czy rezonans magnetyczny przysadki mózgowej.
Sprawdź też dietę przy Hashimoto – co jeść? Zalecenia dietetyczne i przykładowy jadłospis.
Subkliniczna (utajona) niedoczynność tarczycy
Subkliniczna (utajona) niedoczynność tarczycy to sytuacja, w której poziom hormonów tarczycy pozostaje jeszcze w normie, ale stężenie TSH jest już podwyższone (czyli próbuje pobudzić tarczycę do zwiększonej produkcji hormonów). W tym stanie zazwyczaj nie obserwuje się typowych objawów choroby, ale może występować depresja i zwiększony poziom cholesterolu. W tym przypadku nie zawsze podejmuje się leczenie − zależy to od wartości TSH, wieku chorego, objawów i chorób współistniejących.
Niedoczynność tarczycy – grupa ryzyka
Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, chociaż osoby młode i dzieci również mogą cierpieć na choroby tarczycy (objawy niedoczynności u dzieci to także opóźnienie wzrastania i opóźnione, lub rzadziej, przedwczesne dojrzewanie płciowe). Autoimmunologiczne choroby tarczycy (takie jak choroba Hashimoto) są schorzeniami uwarunkowanymi genetycznie, a więc członkowie rodzin, w których występuje choroba, mogą mieć większe predyspozycje do zachorowania.
Niedoczynność tarczycy w trakcie ciąży
Oznaczenie poziomu TSH to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych wykonywanych w początkowych okresach ciąży. Wdrożenie odpowiedniego leczenia w przypadku zdiagnozowania niedoczynności tarczycy u ciężarnej jest niezwykle ważne. Nieleczenie (lub nieprawidłowe leczenie) niedoczynności w ciąży wiąże się z ryzykiem:
- Poronienia i porodu przedwczesnego,
- Nadciśnienia tętniczego u matki,
- Zaburzeń rozwoju intelektualnego oraz ADHD u dziecka,
- Uzyskania niższej punktacji w skali Apgar po porodzie.
W pierwszych tygodniach życia płodowego dziecko nie produkuje własnych hormonów tarczycy, jego rozwój jest więc uzależniony od poziomu hormonów w organizmie matki.
Nieleczona niedoczynność tarczycy – skutki
Nieleczona niedoczynność tarczycy jest groźna nie tylko dla kobiet ciężarnych. Niedobór hormonów tarczycy zaburza wiele procesów metabolicznych w całym organizmie, dlatego u pacjentów z niewyrównaną niedoczynnością występuje większe ryzyko:
- Zaburzeń układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca i zaburzenia rytmu serca, w szczególności bradykardia),
- Nadwagi i otyłości związanych ze spowolnieniem metabolizmu,
- Depresji i zaburzeń lękowych,
- Problemów z płodnością,
- Zaburzeń funkcjonowania mięśni (osłabienie siły mięśniowej i bóle mięśniowe ograniczające codzienne funkcjonowanie).
Niedoczynność tarczycy – podsumowanie
Z niedoczynnością tarczycy można normalnie żyć. Leczenie polega zwykle na uzupełnianiu niedoboru hormonów tarczycy – jest to leczenie substytucyjne. Okresowo należy wykonywać badania kontrolne, aby ocenić, czy leczenie nie wymaga modyfikacji dawkowania. W okresie planowania ciąży utrzymywanie prawidłowych wartości hormonów tarczycy jest szczególnie istotne. Warto więc poinformować lekarza prowadzącego o wcześniejszych chorobach tarczycy, a także o przypadkach tarczycy występujących w rodzinie. Ważna jest również informacja o współwystępujących chorobach autoimmunologicznych, których obecność zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę Hashimoto.