Kwas fosfatydowy − suplement diety dla sportowców

30. 4. 2020 · 3 minuty czytania

Kwas fosfatydowy należy do grupy lipidów i pełni istotną rolę w wielu procesach biologicznych organizmu. Jakie ma właściwości i dlaczego poleca się go osobom aktywnym fizycznie? Sprawdź!

Izabela Daniel
Izabela Daniel
Kwas fosfatydowy − suplement diety dla sportowców

Kwas fosfatydowy nazywany bywa rewolucyjnym suplementem diety dla sportowców. Bardzo często porównuje się go do kreatyny − czyli królowej suplementów diety. Sprawdź, czy kwas fosfatydowy poprawi siłę i wydolność mięśniową.

Kwas fosfatydowy to fosfolipidy, czyli cząsteczka organiczna, która należy do grupy lipidów. Kwas fosfatydowy zbudowany jest z cząsteczki diglicerydu połączonego z grupą fosforanową i cząsteczką gliceryny.

Fosfolipidy (inne nazwy to fosfatydy czy fosfotłuszczowce) spełniają bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka, bo wchodzą w skład błony komórkowej komórek Twojego organizmu. Fosfatydy występują w największych ilościach w tkance nerwowej, krwi i wątrobie. Fosfatydy chronią komórkę przed różnymi uszkodzeniami, bo budują błonę komórkową.

Sprawdź też, jaką rolę u sportowców pełni kolagen.

Kwas fosfatydowy w tabletkach

 

Kwas fosfatydowy − wpływ na organizm sportowca i białko mTOR

Kwas fosfatydowy uważany jest za suplement, który może usprawnić budowę tkanki mięśniowej sportowca i poprawić jego siłę i wydolność mięśniową. Wszystko to jest możliwe dzięki wpływowi na białko mTOR.

Białko mTOR odpowiada za regulację wzrostu tkanki mięśniowej w organizmie człowieka. Uważa się, że kwas fosfatydowy należy do jednych z najsilniejszych związków, które mogą pobudzać białko mTOR. Dzięki temu możliwa jest szybsza budowa tkanki mięśniowej.

Badania naukowe potwierdzają skuteczność kwasu fosfatydowego w pobudzaniu kinazy mTOR. Uważa się, że rzeczywiście suplementacja tym kwasem nasila jej działanie. Nic dziwnego, że coraz więcej adeptów siłowni i producentów suplementów diety zaleca stosowanie tego suplementu.

Sprawdź też, czy sportowcy potrzebują dodatkowej suplementacji witamin i minerałów.

fosfatydy

Kwas fosfatydowy a keratyna

Kwas fosfatydowy porównuje się z keratyną. Kreatyna jest białkiem zbudowanym z 3 aminokwasów: argininy, glicyny i metioniny. Występuje ona naturalnie w organizmie człowieka, ale można dostarczyć ją również z pożywieniem, bo wchodzi w skład mięsa zwierząt i ryb.

Przypomnę, jakie działanie ma kreatyna:

  • Po połączeniu się kreatyny z fosforem powstaje fosfokreatyna, czyli związek wysokoenergetyczny, dzięki czemu pobudza mięśnie podczas intensywnej aktywności, np. podczas podnoszenia ciężarów lub biegu sprinterskiego.
  • Może przyspieszyć regenerację organizmu pomiędzy ćwiczeniami.
  • A co najważniejsze pod względem kwasu fosfatydowego, kreatyna może pobudzać produkcję białka i powodować rozrost tkanki mięśniowej, zwiększać beztłuszczową masę ciała, ograniczać produkcję kwasu mlekowego i zmniejszać rozpad białek mięśniowych po intensywnych treningach, co powoduje wzrost wytrzymałości i poprawę zdolność do wykonywania ćwiczeń.

Keratyna nie spełnia jednak w organizmie takich samych funkcji jak kwas fosfatydowy. kreatyna jest jednym z nielicznych suplementów diety, którym można śmiało zaufać. Kwas fosfatydowy nie powinien być zatem aż tak porównywany z kreatyną. Nie stanowi on alternatywy dla niej, a jedynie produkt, który może wspomóc pracę organizmu w budowie tkanki mięśniowej.

Sprawdź też kreatynę w tabletkach, proszku i kapsułkach.

Kwas fosfatydowy − suplementacja

Kwas fosfatydowy (KF) jest jedną z substancji, która może pobudzać białko mTOR. Poza KF można stosować suplementację kwasami omega-3, które spełniają również inne ważne funkcje w organizmie człowieka.

kwas fosfatydowy

Kwas fosfatydowy − czy warto?

Ze względu na to, że kwas fosfatydowy jest raczej nowym suplementem na rynku w porównaniu do np. kreatyny, to ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto go suplementować. Opinie na jego temat są zazwyczaj pochlebne, więc jeżeli zależy Ci na zwiększeniu efektywności diety i treningów to możesz sprawdzić, jak działa suplementacja kwasem fosfatydowym na Ciebie. Mimo wszystko pamiętaj, że suplementacja stanowi dodatek, który bez odpowiedniego treningu i zdrowego, dobranego sposobu odżywiania nie będzie działać odpowiednio zadowalająco.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Izabela Daniel
Izabela Daniel
Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Izabela Daniel
Izabela Daniel
Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice