Masaż głowy krok po kroku – jak i czym masować skórę głowy?

15. 11. 2022 · 6 minut czytania

Szukasz sprawdzonych metod na poprawę kondycji włosów? Sprawdź, jakie efekty przynosi masaż skóry głowy! Wystarczy kilka minut dziennie, by wzmocnić kosmyki, a także usunąć zmęczenie i stres.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Masaż głowy krok po kroku – jak i czym masować skórę głowy?

Regularny masaż skóry głowy ma szereg korzyści. Wpływa na kondycję włosów, pozwala zredukować napięcie mięśniowe karku i szyi, odpręża i relaksuje. Jak masować skórę głowy, by osiągnąć najlepsze efekty? Czy do zabiegu potrzebujesz specjalnych akcesoriów? Z artykułu dowiesz się więcej o sprawdzonej technice masowania skóry głowy i przydatnych kosmetykach. Sprawdź, jak wykonać masaż skóry głowy krok po kroku.

Jak masować głowę?

Regularnie i delikatnie. Aby masaż głowy przynosił zadowalające efekty, powinien być wykonywany systematycznie. Czynność nie musi trwać dłużej niż kilka minut, na przykład podczas wieczornej kąpieli. Zabieg możesz wykonywać samymi dłońmi i włączyć ulubione preparaty na porost włosów, naturalne olejki lub odżywcze, skoncentrowane ampułki do włosów i skóry głowy, które dodatkowo wzmocnią kosmyki i dostarczą skórze cennych substancji pielęgnujących. Podczas masażu składniki zawarte w kosmetykach zadziałają na skórę z większą skutecznością, dzięki czemu odrastające włosy będą błyszczące, sprężyste i pięknie odbite od nasady. Sprawdź również inne sposoby na oklapnięte włosy

Ponieważ skóra głowy jest bardzo mocno unerwiona, jej głaskanie, masowanie i niezbyt intensywne uciskanie doskonale stymuluje mikrokrążenie, pobudza ukrwienie tkanek, dotlenia skórę i mieszki włosowe. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że masaż głowy powstrzymuje łysienie. Niestety, nie jest to tak jednoznaczne, ponieważ łysienie ma różnorodne podłoże i sam masaż nie sprawi, że włosy magicznie przestaną wypadać. Pewne jest natomiast, że wpłynie na kondycję skóry, odżywi mieszki włosowe i zadziała wspomagająco, stwarzając lepsze środowisko dla wzrostu kosmyków. 

W stymulowaniu porostu włosów pomocna będzie także domowa wcierka na porost włosów w podlinkowanym artykule znajdziesz przepis, profesjonalne zabiegi kosmetologiczne. Warto także udać się do trychologa, który określi podłoże problemu. Jeśli planujesz zapuszczanie włosów przed ślubem, zerknij na nasz ultraporadnik, z którego dowiesz się, jak przyspieszyć porost włosów.

Jak masować głowę

Masaż głowy techniki

Techniki masażu skóry głowy są różne. Najbardziej praktyczna i jednocześnie najszybsza to ta wykonywana samymi dłońmi, w trakcie kąpieli lub pod prysznicem. Do zabiegu wystarczą ulubione szampony do włosów, jednak masaż można też wykonać podczas aplikacji odżywki do włosów. Jak masować skórę głowy? 

  • Masaż skóry głowy zawsze zaczynaj od czoła, stopniowo przesuwając dłonie w kierunku karku.
  • Delikatnie uciskaj głowę opuszkami palców, kolistymi ruchami, nie odrywając ich od powierzchni skalpu. Zwróć uwagę, by nacisk nie był zbyt mocny i nie wywoływał bólu.
  • Następnie wymasuj głowę całą dłonią dużymi kulistymi ruchami, dzięki czemu pobudzisz skalp.
  • Masaż zakończ głaskaniem głowy.

Inną, coraz częściej wykorzystywaną techniką masażu jest tzw. masaż ajurwedyjski, podczas którego, oprócz skalpu, uciska się punkty energetyczne na twarzy, szyi, barkach i ramionach. Masaż ten to zaawansowana technika przywracająca równowagę organizmu, redukująca bóle głowy, stres, złość i negatywne emocje, pozwalająca się wyciszyć i zrelaksować. Do masażu ajurwedyjskiego wykorzystywane są oleje bogate w składniki pielęgnujące o działaniu przeciwłojotokowym, kojącym lub regenerującym, np. ajurwedyjski olejek do włosów Orientana. Sprawdź również inne naturalne sposoby na ból głowy.

Czym masować głowę?

Jak wspomniałam wyżej, masaż skóry głowy możesz wykonać palcami. Nie potrzeba do tego specjalistycznych akcesoriów, drogich masażerów lub kosmetyków. Jeśli chcesz, możesz wykorzystać do masażu szczotkę z naturalnego włosia, która fantastycznie usunie z kosmyków resztki produktów do stylizacji, a ze skalpu martwe komórki naskórka i nadmiaru sebum. W sklepach dostępne są również pomocne masażery z wypustkami, które działaniem przypominają uciskanie palcami. Tu jednak zalecałabym ostrożność, ponieważ używając masażera, zmniejsza się stopień wyczucia siły nacisku, przez co łatwiej o podrażnienie skóry. Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę z masażem głowy, sugeruję masaż opuszkami palców.

Choć wygodnym sposobem na masaż jest wykonanie go podczas mycia włosów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by podarować sobie odrobinę relaksu również w innych okolicznościach, np. w trakcie wieczornego seansu z ulubionym filmem. W celu lepszego pobudzenia skóry i wzmocnienia efektów możesz wykorzystać naturalne olejki i preparaty pielęgnujące. Polecam między innymi:

  • Olej migdałowy Botanicapharma zawierający białka, minerały i witaminy A, B i E. Pozostawia skórę nawilżoną, miękką i doskonale zregenerowaną,
  • Olejek przeciw wypadaniu włosów Bioxine o delikatnej, naturalnej formule, bez zawartości silikonów, barwników, konserwantów. Dzięki obecności flawonoidów, kwasów omega-6 i omega-9, minerałów, oliwy z oliwek i witamin poprawia kondycję włosów i skóry, przyspiesza regenerację naskórka oraz zapewnia zdrowy wygląd włosów,
  • Olejek arganowy Equalan Glyskincare Argan Oil to preparat, który świetnie sprawdzi się jako wcierka w skórę głowy, ale też ochrona końcówek włosów oraz wzmocnienie kruchych paznokci. Zapewnia nawilżenie, elastyczność oraz odżywienie,
  • Lotion energetyzujący do skóry głowy TricoBotanica w wygodnej butelce z pipetą do precyzyjnej aplikacji. Skład preparatu to bogactwo cennych składników. Mamy tu między innymi ekstrakt z żeń-szenia, z nagietka lekarskiego, olejek z szałwii lekarskiej, witaminy E, B3, B5, wyciąg z drożdży oraz olejek rozmarynowy. Pobudza mikrokrążenie, odbudowuje osłabione włosy, tonizuje, rewitalizuje, głęboko nawilża, działa przeciwzapalnie i reguluje wydzielanie łoju.
Czym masować głowę

Ile powinien trwać masaż skóry głowy?

Masaż skóry głowy nie musi być długi, ponieważ w tym przypadku liczy się przede wszystkim systematyczność. Masaż warto wykonywać codziennie, przez kilka minut. By uniknąć podrażnienia mogącego doprowadzić do stanu zapalnego lub infekcji skalpu, należy uważać, by nie drapać go paznokciami. Podczas masażu możesz również zauważyć zwiększoną liczbę wypadających włosów. Jest to zupełnie naturalne i nie powinno budzić niepokoju. Nawet prawidłowo i delikatnie wykonany masaż skutkuje pozbywaniem się martwych włosów, które i tak by wypadły, dlatego nie musisz przerywać zabiegu.

Masaż skóry głowy efekt

Z pewnością interesuje Cię, na jakie efekty masażu możesz liczyć. Pozytywnych skutków regularnego masowania skóry głowy jest naprawdę całkiem sporo począwszy od wzmocnienia włosów, aż po spowolnienie procesu wypadania kosmyków. Wymieńmy zatem wszystkie!

Jakie rezultaty przynosi masowanie skóry głowy?

  • Stymuluje mikrokrążenie i pobudza ukrwienie tkanek,
  • Dotlenia skórę głowy i mieszki włosowe,
  • Oczyszcza skórę z nadmiaru sebum,
  • Usuwa warstwę rogową,
  • Odpręża i relaksuje,
  • Wzmacnia włosy, które zyskują blask, sprężystość i zdrowy wygląd,
  • Przyspiesza porost włosów.

Jednak to nie wszystkie efekty masażu. Kilkuminutowy zabieg sprawia, że składniki odżywcze zawarte w kosmetykach i produktach pielęgnacyjnych lepiej wnikają w głąb skóry, co przekłada się na wzmocnienie zarówno korzeni, jak i łodygi włosów, a także samej skóry. Co więcej, dotykanie, głaskanie i masowanie głowy to cudowny zabieg relaksujący i odprężający organizm. Uważa się również, że może redukować napięcie mięśniowe, ból głowy, migrenę, a nawet szumy uszne. Regularny masaż z użyciem olejków przywraca równowagę organizmu, wycisza, niweluje napięcie. Wydaje się więc idealnym zabiegiem po męczącym, zabieganym dniu, obfitującym w sytuacje stresogenne. Wspomnę również, że masażu nie musisz wykonywać samodzielnie, ponieważ nie mniej przyjemne jest masowanie przez bliską osobę.

Masaż skóry głowy efekty

Podsumowanie

Masowanie skóry głowy to nieskomplikowany zabieg, który przynosi szereg korzyści. Nie tylko wpływa na poprawę samopoczucia, ale też poprawia kondycję skalpu i włosów. Dla najlepszych i najbardziej widocznych efektów warto masować głowę codziennie przez kilka minut. Jeśli włączysz do zabiegu odpowiednie produkty odżywcze i wzmacniające, skutki pielęgnacyjne będą jeszcze bardziej spektakularne. Nie masz czasu na dodatkowe czynności? Masaż skóry głowy możesz wykonywać nawet pod prysznicem lub podczas kąpieli!

Źródła:

  1. A. Palejko, A. M. Pogorzała, W. Stryła, Medyczne aspekty masażu relaksacyjnego na podstawie doświadczeń własnych, http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Medyczne-Aspekty-Masażu-Relaksacyjnego-na-podstawie-doświadczeń-własnych.pdf [dostęp 18.11.2022]
  2. Matysek-Nawrocka, M. Bernat, M. Koziarski, Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, http://bc.wydawnictwo-tygiel.pl/public/assets/266/Medyczne%20aspekty%20kosmetologii%20i%20dietetyki.pdf#page=7 [dostęp 18.11.2022]
  3. A. Skalska-Stochaj, Zapach natury w kosmetyce, https://wydawnictwo.ans.pila.pl/files/zapachy-natury-w-kosmetyce.pdf [dostęp 18.11.2022]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice