Napoje energetyczne − jak wpływają na Twój metabolizm?

31. 12. 2018 · 3 minuty czytania

Napoje energetyczne zyskują na popularności, a szczególnie wśród młodych ludzi. Czy faktycznie dodają energii? Czy są zdrowe? Czy istnieją przeciwwskazania do ich spożywania? Sprawdź!

Izabela Daniel
Izabela Daniel
Napoje energetyczne − jak wpływają na Twój metabolizm?

Praca, uczelnia, treningi i mało snu − to często powody przemęczenia. Żeby przetrwać kolejny dzień, sięgasz po puszkę z napojem energetycznym. Ale czy, jak naprawdę tego typu napoje wpływają na Twoje ciało? Czy faktycznie dodadzą Ci skrzydeł, a może są źródłem dodatkowe cukru? Zobacz, jak działają energetyki i czy są one dla Ciebie dobre.

Napoje energetyczne − działanie

Napoje energetyczne mają jedno podstawowe zadanie: zwiększyć Twoją efektywność i przyspieszyć czas reakcji na bodźce. Spożycie energetyków w ostatnich latach wzrasta w zaskakująco szybkim tempie, szczególnie wśród młodych ludzi i sportowców. Powód? Nadaktywny i stresujący trybem życia.

napoje energetyczne działanie

 

Głównymi składnikami tych napojów jest kofeina i tauryna. Ale w składzie też często możesz znaleźć: inozytol, karnityna, witaminy i minerały. A jak działają energetyki na Twój organizm? Aktywizują Twoje ciało i umysł. Energetyki pobudzają układ nerwowy, poprawiają funkcje poznawcze i mobilizują organizm do dłuższego wysiłku, tak fizycznego, jak i umysłowego.

Ważne jest jednak, żebyś zawsze stosował energetyki zgodnie z zaleceniami producenta. Bo można je przedawkować.

co jest w energetykach

 

    Wpływ napojów energetycznych na organizm − czy energetyki są szkodliwe?

    Czy energetyki szkodzą Twojemu organizmowi? W dużej mierze zależy to od stanu Twojego zdrowia. W skład energetyków, jak wcześniej wspomniałam, wchodzi kofeina. Jej wpływ na organizm jest dobrze znany i przebadany. Kofeina pobudza organizm w przeciągu 15 − 45 minut od jej spożycia. Jej działanie polega na blokowaniu pewnych receptorów, dzięki czemu odczuwasz pobudzenie. Kofeina podnosi także ciśnienie tętnicze krwi. Dlatego na energetyki warto uważać jeżeli cierpisz na nadciśnienie tętnicze, bo napoje takie mogą wywołać niepożądane reakcje.

    Sprawdź też preparaty wspierające serce i krążenie.

    energetyki - wpływ na zdrowie

     

    Innym składnikiem, który często znajduje się w napojach energetycznych jest tauryna. Ona także przyczynia się do zmian ciśnienia krwi. Ale w przeciwieństwie do kofeiny − je obniża! Odradzana jest w takim wypadku osobom, które borykają się z niedociśnieniem.

    Wciąż trwają badania nad wpływem energetyków na Twój organizm. Jednak, jeżeli masz problemy z układem krążenia, lepiej chuchaj na zimne i unikaj napojów energetycznych. Energetyki nie są też polecane kobietom w ciąży, dzieciom i młodzieży.

    Pozytywny wpływ energetyków − czy napoje energetyczne są zdrowe?

    Energetyki nie zawsze są całkowicie bezpieczne. Jak widzisz, istnieją pewne przeciwwskazania. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie: czy energetyki mogą być zdrowe? Napoje energetyzujące wzbogacane są w wysokie dawki witamin (głównie z grupy B) i składników mineralnych. Dla niektórych jest to jedyne źródło witamin i minerałów w dziennej diecie. W dzisiejszych czasach, nietrudno o niedobory witaminowe. Dlatego energetyki z witaminami mogą zapewnić dzienne zapotrzebowanie na potrzebne Twojemu organizmowi substancje. Oczywiście w żadnym wypadku nie zalecam uzupełniania witamin i minerałów w taki sposób! O wiele lepszym i zdrowszym źródłem witamin są owoce i warzywa. Szczególnie, że napoje energetyczne mają wysoką zawartość cukru, który może szkodzić osobom z cukrzycą, młodzieży, czy osobom z nadwagą.

    Sprawdź też krople i tabletki z witaminą B.

    napoje energetyczne wpływ na zdrowie

     

    Ciężko jednoznacznie określić, czy napoje energetyczne są szkodliwe dla Ciebie. Wiele zależy od jego składu i Twojego stanu zdrowia. Jednak jeżeli cieszysz się dobrym zdrowiem, masz czas na aktywność fizyczną, a picie po kilka litrów energetyków to nie Twój codzienny rytuał, to możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na energetyki. Lepiej jednak uznać tę formę zastrzyku energii, jako doraźną pomoc.  Na co dzień, o wiele lepiej sięgnąć po kawę.

    Przeczytaj także artykuł o uzależnieniu od kawy: Kawa na ławę: czym jest uzależnienie od kofeiny?

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice