Odciski na stopach u dzieci – jak je rozpoznać oraz jak im zaradzić?
Leczenie odcisków opiera się na zachowaniu zasad higieny osobistej i stosowaniu preparatów na bazie kwasu salicylowego. W aptekach można znaleźć ich różne rodzaje, więc jak wybrać najlepszą metodę? Sprawdź.
Spis treści
Odciski na stopach u dzieci to dość powszechny problem. Najczęściej powstają w wyniku źle dobranego obuwia, jednak nie jest to jedyna przyczyna ich powstawania. W ich leczeniu duże znaczenie ma prawidłowe rozpoznanie zmiany i włączenie środków złuszczających zrogowaciały naskórek. Sprawdź, jak rozpoznać odcisk i co zastosować, aby się go pozbyć!
Najczęstsze przyczyny odcisków u dzieci
Odcisk to miejsce na stopie, gdzie dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka. Jego przyczyną najczęściej jest niewygodne lub źle dopasowane obuwie. Ich powstawaniu sprzyjają również:
- aktywność fizyczna (np. gra w piłkę nożną, bieganie),
- częste chodzenie w tej samej parze butów,
- bieganie boso na zewnątrz, zwłaszcza po szorstkiej powierzchni, która prowadzi do rogowacenia naskórka,
- noszenie butów bez skarpetek.
Podczas ruchu skóra stara się chronić przed uszkodzeniem, produkując więcej keratyny (białka, z którego zbudowane są włosy, paznokcie i skóra). Konsekwencją tego działania jest odcisk. Zgrubiała zmiana na stopie wywołuje dolegliwości bólowe, powodując dyskomfort podczas chodzenia.
Sprawdź powiązane kategorie:
Co na odciski u dziecka?
Pozbycie się odcisku u dziecka pozwala na powrót do codziennego funkcjonowania bez dyskomfortu. Warto jednak ustalić, czy jest to na pewno odcisk. Pomocna może być zatem konsultacja u dermatologa, podczas której specjalista rozpozna rodzaj zmiany i włączy odpowiednie leczenie.
Zanim to nastąpi, należy wyeliminować przyczynę, która doprowadziła do powstania odcisku. Jeśli było to niedopasowane obuwie, należy je zamienić na bardziej komfortowe dla dziecka.
W aptece dostępnych jest wiele różnych preparatów na odciski. Zazwyczaj mają one właściwości keratolityczne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Są ostępne pod różnymi postaciami, takimi jak maści, spraye czy plastry na odciski. W swoim składzie zawierają głównie kwas salicylowy umieszczony na opatrunku hydrokoloidowym. Dzięki temu odciski na stopach u dzieci są zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych, a także szybciej się goją. Opatrunek rozmiękcza skórę, pobudzając jej naturalne procesy naprawcze. Plastry są wygodne w stosowaniu, zmniejszają dolegliwości bólowe i poprawiają komfort chodzenia. Produkty dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach.
Domowe sposoby na odciski u dzieci
Podczas leczenia odcisków na stopach dziecka bardzo ważna jest higiena, a szczególnie codzienne mycie i dokładne osuszanie miejsc. Sprawdzają się do tego produkty o delikatnym działaniu.
Jak zapobiegać odciskom na stopach u dzieci?
Działania prewencyjne powinny opierać się na prawidłowej higienie stóp, jednak u dzieci bywa z tym różnie.
- Bardzo ważne jest dokładne wycieranie skóry, wraz z miejscami pomiędzy palcami, zwłaszcza po kąpieli czy zajęciach na basenie. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów, ponadto noszenie obuwia na mokrą stopę prowadzi do uszkodzenia naskórka i wtedy nawet najlepsze plastry na odciski mogą nie być wystarczające.
- Warto zwrócić uwagę na skarpetki, jakie nosi dziecko. Najlepiej, aby były wykonane z naturalnych tkanin, takich jak len, bawełna czy wełna. Pozwalają one skórze oddychać, zmniejszając ryzyko przegrzewania stóp.
- Wiedząc, że odciski u dziecka na stopie tworzą się najczęściej w wyniku źle dobranego obuwia, należy mocniej przyjrzeć się butom, w jakich chodzi maluch. Kluczowa jest podeszwa oraz materiał, z jakiej jest wykonany but. Odpowiedni model powinien być dopasowany do stopy. Zbyt małe obuwie będzie niewygodne i może doprowadzić do deformacji stóp, z kolei zbyt duże buty często powodują otarcia. Dziecko nie powinno także nosić niestabilnych butów, takich jak japonki. Odpowiednie modele są wykonane z naturalnych, oddychających tkanin lub skóry.
Podsumowanie
Odciski na stopach u dziecka najczęściej nie są dużym problemem, jednak nie należy go lekceważyć. Skuteczne preparaty można znaleźć w aptece. Bazują one zazwyczaj na kwasie salicylowym, który wykazuje działanie keratolityczne. Należy jednak pamiętać, że ich nieumiejętne stosowanie może nasilić problem lub uszkodzić skórę wokół odcisku. Rozwiązaniem mogą być plastry, które są łatwe w aplikacji i mają wysoką skuteczność leczenia.
Źródła:
- Adamski Z, Kaszuba W., Dermatologia dla kosmetologów. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.
- Sokołowska-Wojdyło M, Woś-Wasilewska E (red.)., Podologia w praktyce. Nails and style house, Gdańsk 2015.
- Becker B.A., Childress, Common Foot Problems: Over-the-Counter Treatments and Home Care. „Am Fam Physician" 2018, 98(5).
- Langer P., Zdrowe stopy. Leczenie, pielęgnacja, kosmetyki, wkładki, buty, Wydawnictwo Bauer-Weltbild Media, Warszawa 2009.