Olej z ogórecznika pomaga w walce z pękającymi naczynkami!

26. 2. 2019 · 5 minut czytania

Olej z ogórecznika wyróżnia się wieloma dobroczynnymi właściwościami. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Działa przeciwtrądzikowo. Czym jeszcze się odznacza? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Olej z ogórecznika pomaga w walce z pękającymi naczynkami!

Olej z ogórecznika zawiera w swoim składzie ponad 23% kwasu tłuszczowego GLA, który należy do rodziny kwasów omega-6. Ten kwas tłuszczowy na silne działanie przeciwzapalne, dlatego często stosowany jest przy skórze trądzikowej. Olej z ogórecznika dobrze wpływa także na poszerzone naczynka krwionośne. Zobacz, jakie tajemnicze właściwości kryje w sobie olej z ogórecznika.

W składzie oleju z ogórecznika znajdziesz wiele bardzo korzystnych dla organizmu substancji. Są to m.in. garbniki, flawonoidy czy kwasy tłuszczowe z rodziny omega-6. Olej ten słynie głównie ze sporej zawartości kwasu olejowego GLA, który ma właściwości przeciwzapalne.

olej z ogórecznika

 

Oprócz tego, w oleju z ogórecznika znajdziesz sole krzemu, potasu, żelaza, magnezu czy cynku. Nie brak w nim także witaminy C i karotenu, który jest formą witaminy A. Dzięki flawonoidom, garbnikom i witaminie C, olej z ogórecznika to świetny antyutleniacz, który pomaga zachować młodość Twojej skórze, a przede wszystkim pozytywnie wpływa na życie komórek. Istnieją nawet teorie, które mówią o tym, że olej z ogórecznika może zapobiegać rozwijaniu się komórek nowotworowych. Choć do takich rewelacji lepiej podchodzić z rezerwą, niewątpliwe jest, że jako antyoksydant olej z ogórecznika zwalcza wolne rodniki tlenowe. Więcej na temat antyoksydantów i tego, jak działają, możesz przeczytać w moim artykule: Antyoksydanty: ochrona skóry mieszczucha!

ogórecznik lekarski

 

No dobrze, a skąd pochodzi olej z ogórecznika? Nie ma on wiele wspólnego z ogórkami. Olej ten pozyskiwany jest z rośliny zwanej ogórecznikiem (łacińska nazwa to Borago officinalis). Nazwa ogórecznik odnosi się do rodzaju liści roślin − rośliny ogórecznikowate to rośliny o szorstkich liściach.

Właściwości oleju z ogórecznika porównywane są też często do innego polskiego skarbu, czyli oleju z wiesiołka. O oleju z wiesiołka więcej dowiesz się z tekstu: Polski skarb kosmetyczny – poznaj olej z wiesiołka!

     

    Olej z ogórecznika − zastosowanie w medycynie

    W środkach medycznych czy kosmetykach wyciąg z ogórecznika możesz znaleźć m.in. pod nazwą boragoglandyna.

    Dzięki swoim właściwością przeciwzapalnym, olej z ogórecznika możesz wykorzystywać przy zapaleniu stawów i kiedy na ciele pojawi się obrzęk. Wystarczy, że bolące miejsce posmarujesz odrobiną oleju. Wszystko to zasługa kwasy tłuszczowego GLA, który wycisza stan zapalny w Twoim organizmie. Dzięki temu może też uśmierzyć ból.

    boragoglandyna - ogórecznik lekarski

     

    Olej z ogórecznika ma także właściwości przeciwmiażdżycowe. Co to oznacza? Olej z ogórecznika zawiera w sobie kwasy z grupy omega-6 i kwasy linolenowe. Te mają zdolność do wymiatania z naczyń krwionośnych cholesterolu LDL, który przyczynia się do tworzenia się blaszki miażdżycowej. Olej z ogórecznika poprawia także krążenie krwi − sprawia, że płytki krwi nie sklejają się i lepiej przepływają przez Twoje naczynia krwionośne. Jest też bezpieczny dla osób z nadciśnieniem tętniczym.

    Olej z ogórecznika dobrze wpływa też na kobiecą gospodarkę hormonalną. Dlatego możesz stosować go przed miesiączką lub w okresie około menopauzy.

    W końcu działanie przeciwzapalne oleju z ogórecznika wzmacnia odporność organizmu i chroni organizm przed infekcjami dróg oddechowych. A te w okresie przedwiośnia lubią nas atakować. Pisała o tym ostatnio Irmina w swoim tekście: Wiosenne przeziębienie − nie daj mu się!

    Olej z ogórecznika na twarz i ciało

    Olej z ogórecznika, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, świetnie sprawdza się przy pielęgnacji skóry z problemami trądzikowymi.

    Flawonoidy i kwas GLA, bardzo dobrze wpływają na uszczelnienie naczynek krwionośnych. Jeżeli masz problem z teleangiektazjami, czyli popularnymi czerwonymi pajączkami na twarzy, czy na innych częściach ciała, pewnie wiesz, jak trudno dobrać odpowiedni krem, który wycisz zaczerwienienie naczynek. Przy cerze naczynkowej polecane są retinoidy (pochodne witaminy A). Olej z ogórecznika ma ją w swoim składzie. Ale to głównie kwas GLA uspokaja naczynka. Kosmetyki z olejem z ogórecznika zwężają naczynka, chronią je i zmniejszają zaczerwienienie. Olej z ogórecznika znajdziesz m.in. ochronnym kremie wzmacniającym naczynka Oillan balance.

    Działanie przeciwzapalne oleju z ogórecznika i jego zbawienny wpływ na naczynka, sprawia, że to jeden z niewielu preparatów, który zda egzamin przy cerze z trądzikiem różowatym.

    olej z ogórecznika na twarz i ciało

     

    Olej z ogórecznika stosuje się także w leczeniu chorób zapalnych skóry. Polecany jest przez dermatologów przy leczeniu egzemy. Dlatego właśnie znalazł się w składzie delikatnego olejku do kąpieli do wrażliwej skóry, Emolium Intensive, który posiada rekomendację Polskiego Twoarzystwa Pediatrycznego. Fosfolipidy z oleju z ogórecznika uzupełniają osłabiony płaszcz hydrolipidowy skóry. Dzięki temu skóra sucha jest wzmocniona i utrzymuje nawilżenie na dłużej. Kosmetyk ten jest na tyle bezpieczny, że można stosować go już od 1. dnia życia dziecka.

    Olej z ogórecznika ma także działanie wygładzające na skórę. Taką właśnie funkcję pełni w suchym olejku do ciała i włosów Nuxe Huile Prodigieuse. Olejek ten, w wersji z drobinkami, testowałam na własnej skórze. Zobacz, jak zadziałał: 5 sposobów na wykorzystanie złotego olejku w sylwestrową noc – czyli Ola testuje NUXE Huile Prodigieuse Or. Pielęgnacja olejkiem z ogórecznika sprawia, że skóra staje się bardziej nawilżona, mniej szorstka i nie swędzi.

    Olejek z ogórecznika dzięki działaniu antyoksydacyjnemu i regulującemu wzrost komórek Twojego organizmu może z powodzeniem być stosowany do skóry dojrzałej, w celu zmniejszenia oznak starzenia się skóry.

    Złota substancja z ogórecznika ma wiele ciekawych zastosowań. Jest na tyle delikatny, że może w odpowiednich dawkach, być stosowany do skóry najmłodszych. Sprawdza się jako olejek do cery naczynkowej, cery z problemami trądzikowymi czy egzemą. Sprawdź, jak zadziała na Ciebie!

      Przeczytaj także

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora