Olejowanie paznokci. Jakie oleje stosować, żeby wzmocnić kruche paznokcie?
Bardzo popularnym sposobem na wzmocnienie paznokci jest ich olejowanie. Pomaga nie tylko przy rozdwajających się paznokciach, ale także przy szorstkich i wystających skórkach. Jednak jaki olejek do paznokci wybrać? Olej arganowy, olej kokosowy, a może olejek rycynowy, który świetnie wpływa także na kondycję Twoich rzęs. Zobacz, jak olejować paznokcie krok po kroku i dlaczego warto to robić. Zwłaszcza po ściągnięciu hybrydy lub żeli.
Olejowanie paznokci − po co?
Kto powinien regularnie olejować paznokcie? Każdy, kto chce mieć mocną i zdrową płytkę i zadbane skórki przy wałach paznokcia. Twoje paznokcie i skórki, podobnie jak włosy i skóra, mogą wysychać. Kiedy nie są odpowiednio nawilżone, stają się kruche, łamliwe, trudniej je zapuścić. Mogą się nawet pojawić na nich przebarwienia.
Oleje zabezpieczają płytkę paznokcia przed wysychaniem, a przede wszystkim uelastyczniają paznokcie. Dzięki temu płytka jest mniej krucha i nawet w razie urazu, po prostu ugina się, a nie łamie. Nakładanie oleju na paznokcie codziennie, a według niektórych szkół nawet 2 razy dziennie, może poprawić kondycję paznokci i usuwać z nich przebarwienia.
Sprawdź też kosmetyki do rąk i paznokci.
Olejowanie sprawdza się zwłaszcza, kiedy przez dłuższy czas miałaś na paznokciach lakier hybrydowy, tipsy lub żel. Te metody przedłużania paznokcia niszczą płytkę paznokcia i jej macierz. Dlatego szczególnie po takim trwałym manicure potrzebna jest dobra regeneracja. Możesz wtedy nakładać na paznokcie gotowe odżywki w formie lakieru, lub też sięgnąć po zwykłą oliwę z oliwek, która pewnie stoi w Twojej kuchni i wsmarować ją w paznokcie.
Sprawdź też olejki do rąk.
Moczenie paznokci w oleju na ciepło i na zimno
Są przynajmniej 2 szkoły olejowania paznokci. Możesz robić to na ciepło lub na zimo.
Olejowanie na ciepło to nic innego, jak moczenie paznokci w podgrzanym olejku. Wybierz odpowiedni preparat podgrzej go w garnku lub mikrofalówce, przelej do miseczki, a następnie włóż do niego paznokcie na 10 − 15 minut. Ciepły olejek szybciej wniknie w głąb paznokcia. Taki zabieg możesz wykonywać 2 razy w tygodniu, żeby zobaczyć pożądane efekty. Pamiętaj, żeby przed zabiegiem zmyć lakier z paznokci. Wtedy olej najlepiej będzie się wchłaniał. Poza tym, moczenie paznokci w olejku może sprawić, że lakier po prostu odpryśnie.
Olejowanie na zimno to natomiast codzienne wcieranie olejku w płytkę paznokcia i skórki. Najlepiej robić to 2 razy dziennie − rano i wieczorem − tak jak nakładasz krem do twarzy. Nie musisz do tego zmywać paznokci. Wystarczy zaledwie kropla olejku na paznokieć. A jakiego olejku do pielęgnacji paznokci użyć?
W czym moczyć paznokcie?
Pamiętaj, że woda działa niekorzystnie zarówno na skórę, jak i na płytkę paznokcia. Unikaj więc jej, a wszelkie domowe prace wykonuj najlepiej w rękawicach. Do olejowania i moczenia paznokci podczas tego zabiegu najlepiej sprawdzą się takie olejki jak:
- rycynowy,
- jojoba,
- migdałowy,
- oliwa z oliwek,
- arganowy,
- masło shea.
Olejek do paznokci i skórek − jaki wybrać?
Wybór jest dość spory. Sprawdź mój przepis na olejek do paznokci: By rosły zdrowe i mocne! Domowy przepis na wzmacniający olejek do paznokci. Jak już wspomniałam, do olejowania paznokci możesz wykorzystać nawet najprostszą oliwę z oliwek. To doskonałe źródło kwasów tłuszczowych: oleinowego, palmitynowego, linolowego i linolenowego. Oprócz tego oliwa z oliwek zawiera w sobie witaminę E, która pobudza komórki Twojego ciała do regeneracji. Oliwa z oliwek zawiera także witaminę A, która pomaga złuszczyć się martwym komórkom i zrobić miejsce dla nowych. Oliwa z oliwek może też wspomóc wzrost paznokci.
Ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych i witaminy E, do pielęgnacji paznokci polecany jest także olej ze słodkich migdałów. W nawilżeniu i zabezpieczeniu paznokci ważną rolę odgrywają kwasy Omega-3 i Omega-6. Bardzo dobre proporcje tych składników zawiera olej arganowy. Bardzo dobrze wpłynie on także na skórki wokół paznokci − zmiękczy je i wygładzi.
Jeżeli masz problem z przebarwieniami i infekcjami grzybiczymi na paznokciach bardzo dobrze sprawdzi się mieszanka olejów z olejkiem z drzewa herbacianego. Wystarczy, że do oliwy z oliwek czy oleju ze słodkich migdałów dodasz kilka kropli olejku eterycznego. Olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Na rozjaśnienie paznokci pomoże olejek z witaminą C, np. olejek cytrynowy lub olejek z malin. Możesz także sięgnąć po gotowe preparaty do nawilżania i natłuszczania paznokci. Serum do paznokci i skórek Regenerum to sposób na wzmocnienie płytki, zwiększenie jej elastyczności i lekko je rozjaśni. Jest to mieszanka oleju arganowego, oleju z pestek winogron i oleju cytrynowego. Paznokcie możesz także pielęgnować serum do paznokci Biovax Opti cure, która zawiera kompleks witamin: A, E, C i F, a także prowitaminę B5 (d-pantenol), który dobrze nawilża paznokcie.
Olejowanie paznokci − efekty
Kiedy możesz spodziewać się pierwszych efektów? Jeżeli stosujesz oleje do paznokci codziennie, a nawet 2 razy dziennie, efekty powinnaś zobaczyć bardzo szybko, nawet po 2 tygodniach zobaczysz szybszy wzrost paznokcia, lekki rozjaśnienie płytki i większą elastyczność.
Jeżeli z kolei wykonujesz moczenie paznokci w ciepłym oleju, to widoczne efekty zauważysz już po 2 zabiegach. Olejowanie paznokci to naturalny sposób na piękne i zadbane paznokcie. Regularna pielęgnacja sprawi, że Twoje naturalne paznokcie będą tak ładne, że zapomnisz o hybrydach i sztucznym przedłużeniu.