Twarde paznokcie u nóg – jak je zmiękczyć i obciąć?

11. 8. 2022 · 7 minut czytania

Twarde paznokcie u nóg to problem natury estetycznej, ale może mieć również podłoże chorobowe. Sprawdź, w jaki sposób dbać o twarde paznokcie u nóg, by były jak najmniej kłopotliwe.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Twarde paznokcie u nóg – jak je zmiękczyć i obciąć?

Co myślisz, gdy słyszysz, że ktoś ma twarde paznokcie? Najczęściej pierwszą reakcją jest zazdrość, ponieważ twarde paznokcie wykazują mniejszą podatność na uszkodzenia, pęknięcia czy złamania. Ale czy na pewno? Zdarza się, że twarde paznokcie u nóg są niestety problematyczne w pielęgnacji. Mogą być również objawem choroby prowadzącej do bolesnych konsekwencji. Dowiedz się, o czym warto pamiętać w ich codziennej pielęgnacji!

Twarde paznokcie – przyczyny

Twardniejące paznokcie u nóg mogą mieć różnorodne przyczyny, począwszy od uwarunkowań genetycznych, wrodzonych zaburzeń, aż po wiek, uszkodzenia mechaniczne czy niewłaściwą pielęgnację. Co ważne, twarda płytka paznokciowa występuje nierzadko w następstwie różnych chorób, dlatego tak ważna jest regularna obserwacja zarówno samych stóp, jak i całego ciała.

Jakie są najczęstsze przyczyny twardych paznokci u nóg?

  • Grzybica paznokci,
  • Onycholiza,
  • Problemy z ukrwieniem kończyn dolnych,
  • Cukrzyca, łuszczyca,
  • Uszkodzenia mechaniczne, np. wskutek tarcia w zbyt ciasnym obuwiu lub niewłaściwie wykonanego pedikiuru,
  • Zbyt rzadkie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci,
  • Podeszły wiek,
  • Przyjmowanie niektórych leków.

Jak widzisz, powodów twardniejących i grubiejących paznokci u stóp może być wiele. Jeśli masz wątpliwości, czy samodzielnie poradzisz sobie z problematyczną płytką, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z dermatologiem lub wizyta w gabinecie podologicznym, zwłaszcza jeśli pojawiają się dodatkowe, niepokojące objawy, takie jak:

  • Odbarwianie się płytki paznokciowej, 
  • Utrata połysku, deformacja,
  • Bolesność obszaru wokół paznokci. 

Mnóstwo osób krępuje się i czuje dyskomfort przed wizytą u lekarza. Zupełnie niepotrzebnie! Specjalista najlepiej oceni, czym spowodowane są problemy, wybierze właściwą metodę leczenia oraz szczegółowo opowie, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja paznokci u nóg. Im wcześniej, tym lepiej, dlatego nie odkładaj wizyty i jak najszybciej udaj się po pomoc.

Twarde paznokcie u nóg przyczyny

Jak zmiękczyć twarde paznokcie u nóg?

Niezależnie od podłoża problemu niezbędna jest systematyczna dbałość o paznokcie i zachowanie właściwej higieny. Kluczowe znaczenie mają przede wszystkim właściwe działania profilaktyczne. W przypadku kłopotów z paznokciami należy definitywnie wyleczyć choroby współistniejące oraz raz na zawsze pożegnać za ciasne, źle dopasowane obuwie wykonane z nieprzewiewnych, sztucznych materiałów. Ponadto trzeba unikać wilgoci i brudu, a te, jak wiadomo, są częstym problemem w chętnie odwiedzanych miejscach publicznych, takich jak baseny, sauny czy siłownie. Aby uniknąć kontaktu bosych stóp z podłożem, a tym samym zapobiec przenoszeniu się chorobotwórczych mikroorganizmów, wystarczy zaopatrzyć się w najzwyklejsze klapki z plastiku lub pianki.

Nie można również zapominać o odpowiedniej pielęgnacji paznokci. Stopy bardzo często traktowane są nieco po macoszemu i zdarza się, że na co dzień zapominamy o regularnych czynnościach pielęgnacyjnych. Dotyczy to zwłaszcza chłodniejszych miesięcy, kiedy stopy nie są widoczne w pełnym obuwiu. Niestety takie zaniedbania bardzo szybko odbijają się nie tylko na ich wyglądzie i estetyce, ale przede wszystkim na kondycji skóry i paznokci, dlatego pamiętaj o tym, żeby dbać o nie przez cały rok. Wśród drogeryjnego i aptecznego asortymentu znajdziesz przede wszystkim mnóstwo preparatów przeznaczonych do paznokci kruchych i słabych. 

Oprócz wymienionych wyżej sposobów, niebagatelne znaczenie dla stanu kruchych, łamiących się paznokci ma zróżnicowana, odpowiednio zbilansowana dieta. Jadłospis powinien obfitować w takie produkty jak:

  • Nabiał, 
  • Ryby, 
  • Orzechy ziemne, 
  • Soczewicę, 
  • Wątróbkę, 
  • Świeże warzywa i owoce.
Jak zmiękczyć twarde paznokcie

Bardzo ważne dla kondycji paznokci są między innymi wapń, żelazo, krzem, cynk oraz witamina B. Jeśli obawiasz się, że Twoje menu jest zbyt ubogie, rozważ suplementację. Polecam np. suplement diety MyVita, zawierający skrzyp polny, pokrzywę, kolagen, witaminy A, C, a także witaminy z grupy B, biotynę czy kolagen, które przywracają witalność oraz piękny wygląd włosów, skóry i paznokci.

A co zastosować na twarde paznokcie? Czy w sklepach można znaleźć produkty zmiękczające twarde paznokcie u nóg? Oczywiście!

  • Warto zerknąć na płyn do zmiękczania paznokci i skórek Gehwol, który doskonale radzi sobie z uelastycznianiem skóry wokół wału paznokciowego, dzięki czemu zapobiega bolesnemu wrastaniu paznokci i rogowaceniu skóry. Płyn działa szybko, więc już po pierwszym użyciu może przynieść ulgę.
  • Pomocny może być także lakier Nailner, redukujący objawy grzybicy, która jest główną przyczyną problemów z paznokciami.
  • W przypadku problemów z twardymi paznokciami, nie można zapomnieć o ich regularnym natłuszczaniu. Jeśli nie masz w swoich zbiorach specjalistycznych preparatów, wystarczą olejki do rąk, które odpowiednio zmiękczą problematyczną płytkę.

Jak obciąć bardzo twarde paznokcie u nóg?

Regularne obcinanie paznokci to podstawa. Nawet jeśli są to paznokcie twarde, których skracanie jest kłopotliwe. Zaniedbanie tej kwestii dość szybko przełoży się na wygląd paznokci, ale także może doprowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak ich wrastanie. Wrastający paznokieć to częsty powód rozwijania się stanu zapalnego oraz infekcji, dlatego nie należy go bagatelizować. W jednym z naszych artykułów opisywaliśmy skuteczne sposoby na wrastające paznokcie, dlatego koniecznie zapoznaj się z jego treścią, jeśli borykasz się z tym bolesnym problemem.

Jak obciąć twarde paznokcie u nóg

Jak obcinać twarde paznokcie u nóg? Pamiętaj o kilku zasadach.

  • Do obcinania wybierz odpowiednie akcesoria. W zależności od swoich preferencji, w drogeriach znajdziesz szeroki wybór cążek, nożyczek i specjalnych obcinaczy. Najważniejsze, by były to produkty przeznaczone do paznokci. Muszą być także wystarczająco ostre. Skracanie paznokci stępionymi akcesoriami może przyczynić się do połamania płytki, co tylko pogorszy jej kondycję. Zapomnij również o nożyczkach, których na co dzień używasz np. do cięcia papieru. Z pewnością nie dadzą rady twardym paznokciom.
  • Przed zabiegiem zadbaj o wystarczające zmiękczenie twardej płytki. Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, dedykowanych soli lub oliwki. Dodatkowym bonusem tego zabiegu będzie relaks i odprężenie, zwłaszcza po ciężkim dniu.
  • Pamiętaj, by nie skracać paznokci zbyt mocno. Może to skutkować bolesnością palców, a to z kolei prowadzi do problemów z chodzeniem i codzienną aktywnością. Ważne jest również, by nie obcinać paznokci po bokach, ponieważ jest to najkrótsza droga do problemu wrastających paznokci, czyli wbijania się krawędzi odrastającej płytki w skórę. Jak zatem wygląda prawidłowa technika skracania paznokci? Zawsze „na prosto”, bez zaokrąglania brzegów paznokci.
  • Jeśli boisz się, że obetniesz paznokcie zbyt krótko, zostaw dłuższy fragment, a resztę skróć za pomocą pilniczka, zyskując większą kontrolę nad długością płytki. To również świetny sposób, aby nadać płytce paznokciowej pożądany kształt. Warto jednak mieć na uwadze, że twarde paznokcie wymagają odpowiednio mocnego narzędzia. Popularne i łatwo dostępne pilniczki papierowe lub metalowe mogą być w tym przypadku niewystarczające, głównie ze względu na ich słabsze właściwości ścieralne. Przy twardych paznokciach trzeba wyciągnąć cięższą broń. I tu z pomocą przychodzą pilniki szklane oraz szafirowe.

Podsumowanie

Twarde paznokcie u stóp sprawiają wiele kłopotu. Problematyczne jest na przykład obcinanie stwardniałej płytki, dlatego warto dbać o zmiękczanie paznokci i stosowanie preparatów, które nawilżą, natłuszczą i uelastycznią. Zalecana jest również wizyta u specjalisty w celu wykluczenia przyczyn chorobowych. Jeśli borykasz się z problemem nadmiernie twardej płytki, pamiętaj o właściwej pielęgnacji, systematycznym skracaniu paznokci oraz racjonalnej diecie. Czasem nie trzeba wiele, by uporać się z problemem i cieszyć się zdrowymi i estetycznie wyglądającymi paznokciami u stóp.

Źródła:

  1. M. Klamczyńska, M. Ciupińska, Podologia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
  2. K. Kłosińska, E. Jaworska, A. Pawelczyk-Klimaszewska, Wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp Influence of selected deformations on the condition of feet skin and nailshttp://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.2-6.pdf, [dostęp 09.08.2022].
  3. S. Grzyb, J. Grzyb, J. Klonowska, Nutrikosmetyki jako suplementy diety i ich działaniehttps://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/nowe_trendy_w_dietetyce.pdf#page=80, [dostęp 09.08.2022].
  4. Leslie S. Baumann, red. wyd. pol. Kamila Padlewska, Dermatologia estetyczna, Wyd. PZWL, Warszawa 2013.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice