Opryszczka w ciąży – czy jest groźna dla dziecka? Przyczyny, objawy i leczenie

31. 12. 2019 · 5 minut czytania

Opryszczka w ciąży nie powinna być bagatelizowana, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań. Jak sobie z nią radzić? Co zrobić, by pozbyć się dolegliwości? Sprawdź!

Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Opryszczka w ciąży – czy jest groźna dla dziecka? Przyczyny, objawy i leczenie

Opryszczka w ciąży w niektórych wypadkach może być bardzo niebezpieczna dla prawidłowego rozwoju płodu. Zależy to jednak od jej rodzaju. Sprawdź, jak objawia się zakażenie wirusem opryszczki w ciąży i jak je leczyć!

Opryszczka w ciąży – co to jest?

Opryszczka to choroba zakaźna wywołana przez wirus opryszczki pospolitej (HSV). Po zarażeniu się wirusem HSV, zostaje on w organizmie na całe życie. Można wyróżnić 2 rodzaje tej choroby: opryszczkę wargową i genitalną.

Rodzaje opryszczki w ciąży ze względu na postać zakażenia

Ponadto, warto rozróżnić 3 postaci zakażeń opryszczką:

Opryszczka pierwotna w ciąży

do pierwszego kontaktu z wirusem dochodzi w ciąży.

Nawracająca opryszczka w ciążykolejne zakażenie, które objawia się w podobny sposób co zakażenie pierwotną,nawroty pojawiają się głównie w czasie osłabienia organizmu.
Utajona opryszczka w ciążyosoba zarażona wirusem HSV nie wie o nim, gdyż zakażenie przechodzi w sposób bezobjawowy.

Czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka?

To, czy opryszczka w ciąży może zagrażać płodowi, zależy od rodzaju wirusa i lokalizacji zakażenia.

Opryszczka – co to jest?

Rodzaje opryszczek w ciąży ze względu na miejsce występowania

Jak już wspomnieliśmy, można wyróżnić 2 rodzaje opryszczkiek ze względu na miejsce występowania –- wargową i genitalną.

Opryszczka wargowa w ciąży

Opryszczka genitalna w ciąży

Opryszczka wargowa w ciąży – czy jest niebezpieczna dla płodu?

Sprawdź popularne kategorie

Opryszczka na ustach w ciąży i na narządach intymnych – objawy i diagnostyka

Najbardziej charakterystycznym objawem opryszczki jest tzw. osutka pęcherzykowa: owrzodzenia na wargach, narządach intymnych, rzadziej w okolicach odbytu czy na udach.

Warto wiedzieć
Zmianom towarzyszą swędzenie, pieczenie oraz mrowienie. W przypadku zakażenia pierwotnego mogą występować objawy ogólne (gorączka, zmęczenie, bóle mięśniowe).

Opryszczkę rozpoznaje się na podstawie typowych objawów. Potwierdzeniem diagnozy jest wykrycie obecności wirusa w próbkach pobranych ze zmian skórnych. W badaniach z krwi stwierdza się również obecność przeciwciał antyHSV-1 i antyHSV-2

Co na opryszczkę w ciąży? Leczenie

Farmakologiczne leczenie opryszczki w ciąży zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. W terapii opryszczki pierwotnej wykorzystuje się leki przeciwwirusowe – zarówno doustne, jak i do stosowania zewnętrznego. Najczęściej zaleca się tabletki z acyklowirem. Nawracająca opryszczka na ustach czy narządach intymnych nie zawsze wymaga leczenia ogólnego, jeśli jednak nawroty są częste, lekarz może zaproponować leczenie profilaktyczne w ostatnim trymestrze ciąży. Preparaty miejscowe (w postaci maści czy plastrów) mają niższą skuteczność, niemniej mogą stanowić uzupełnienie leczenia.

Opryszczka w ciąży – domowe sposoby

Czy naturalne sposoby na opryszczkę w ciąży istnieją? Wiele domowych metod może łagodzić objawy, niemniej ze względu na potencjalne zagrożenie dla płodu w ciąży zawsze wymagana jest konsultacja lekarza i, jeśli jest to konieczne, stosowanie leków przeciwwirusowych. Z pewnością warto włączyć do diety składniki wspierające odporność (witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3). Ból i obrzęk zmniejszą również zimne okłady.

Opryszczka w ciąży – skutki i powikłania

Największe ryzyko powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka niesie opryszczka pierwotna. U matki pierwotne zakażenie może mieć cięższy przebieg niż późniejsza reaktywacja wirusa.  Zwiększa się również ryzyko poronienia oraz rozwoju wad wrodzonych u dziecka.

  • Opryszczka narządów intymnych jest również niebezpieczna, jeśli nawrót wystąpi w okresie porodu. Zwiększa to ryzyko przeniesienia zakażenia na dziecko, dlatego zaleca się poród drogą cięcia cesarskiego. 
  • Opryszczka u noworodkaczęsto ogranicza się do skóry i błon śluzowych, może jednak zaatakować również układ nerwowy i narządy wewnętrzne. Zakażenie może prowadzić do trwałych uszkodzeń, a w skrajnych wypadkach nawet do zgonu.
  • W przypadku nosicielstwa opryszczki wargowej należy bezwzględnie unikać całowania noworodka, aby ograniczyć ryzyko zakażenia.

Dowiedz się więcej o opryszczce u dzieci.

Opryszczka – co to jest?

Opryszczka w ciąży – czy jest możliwa profilaktyka?

Lekarze podkreślają, że w ciąży lepiej unikać (o ile to możliwe) kontaktu z wirusem opryszczki. Warto również jeszcze przed ciążą lub na jej początku sprawdzić, czy jest się nosicielem wirusa HSV. Jeżeli okaże się, że Twój organizm już wyprodukował przeciwciała, wtedy nie musisz się szczególnie martwić. Szacuje się, że nawet 90% społeczeństwa może być zarażonych tym wirusem. Dlatego, warto „dla świętego spokoju” wykonać te badania. Wtedy w razie uaktywnienia się wirusa, nie będziesz musiała dodatkowo się stresować. Jeżeli okaże się, że nie jesteś nosicielką wirusa HSV1, wtedy w czasie ciąży powinnaś zachować szczególną ostrożność.

Opryszczka w ciąży – co robić? Przede wszystkim udać się do lekarza!

Opryszczka w ciąży może być niebezpieczna. Nie należy się nią jednak martwić na zapas. Wykonaj badania kontrolne, jeśli nie wiesz, czy jesteś nosicielką wirusa. A w przypadku każdego nawrotu choroby skontaktuj się z lekarzem, aby dobrać skuteczną i bezpieczną terapię.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jestem farmaceutką i biofizykiem. Pracowałam w aptece, na uczelni i w firmie farmaceutycznej – znam świat medycyny z wielu różnych stron. Dzielę się swoją wiedzą, pisząc branżowe teksty dla pacjentów i ekspertów. Interesują mnie szczególnie tematy związane ze zdrowiem rodziny oraz nowoczesną farmakoterapią. Uwielbiam literaturę medyczną (kryminały, reportaże, pozycje popularnonaukowe).
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jestem farmaceutką i biofizykiem. Pracowałam w aptece, na uczelni i w firmie farmaceutycznej – znam świat medycyny z wielu różnych stron. Dzielę się swoją wiedzą, pisząc branżowe teksty dla pacjentów...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice