Opryszczka w ciąży - czy jest groźna?

31. 12. 2019 · 4 minuty czytania

Opryszczka w ciąży nie powinna być bagatelizowana, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań. Jak sobie z nią radzić? Co zrobić, by pozbyć się dolegliwości? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Opryszczka w ciąży - czy jest groźna?

Opryszczka w ciąży w niektórych wypadkach może być bardzo niebezpieczna dla prawidłowego rozwoju płodu. Jednak zależy to od rodzaju opryszczki. Zobacz, co warto wiedzieć na temat opryszczki w ciąży.

Opryszczka – co to jest?

Opryszczka to choroba zakaźna wywołana przez wirus opryszczki pospolitej (HSV). Jeżeli raz zarazisz się wirusem HSV, wtedy zostaje on w Twoim organizmie na całe życie. Można wyróżnić 2 rodzaje tej choroby: opryszczkę wargową lub genitalną.

Ponadto, warto rozróżnić 3 postaci zakażeń opryszczką:

1. Pierwotne – dochodzi do niego wtedy, gdy pierwszy raz masz kontakt z wirusem.

2. Nawrotowe – objawia się w ten sam sposób co pierwotne, pojawia się głównie w czasie osłabienia organizmu .

3. Utajone – osoba zarażona wirusem HSV nie wie o tym, gdyż zakażenie przechodzi się w sposób bezobjawowy.

To, czy opryszczka w ciąży może zagrażać płodowi, zależy od rodzaju wirusa i tego, z jakim zakażeniem masz do czynienia.

Sprawdź też, jak leczyć zapalenie pęcherza w ciąży.

Opryszczka – co to jest?

Opryszczka wargowa w ciąży – czy jest niebezpieczna dla płodu?

To, czy opryszka w ciąży może być niebezpieczna dla płodu, zależy od jej rodzaju. Jakie rodzaje opryszczki możemy wyróżnić?

Opryszczka wargowa (wywoływana przez wirus HSV 1) − jest to choroba wirusowa, którą możesz się zarazić drogą kropelkową lub przez dotyk (np. poprzez pocałunek, używanie tych samych sztućców co osoba zakażona). Jeżeli raz „złapiesz” opryszczkę wargową, wirus ją wywołujący już na zawsze zagnieździ się w Twoim organizmie. Będzie się on uaktywniał szczególnie wtedy, gdy Twój organizm będzie osłabiony przez np. chorobę, zmęczenie czy stres.

Czy opryszczka wargowa w ciąży jest niebezpieczna dla płodu? To zależy od tego, czy do zakażenia się wirusem opryszczki doszło pierwszy raz w ciąży, czy wcześniej. Jeżeli jeszcze przed ciążą byłaś nosicielką wirusa HSV 1, opryszczka na ustach w ciąży w żaden sposób nie zagraża prawidłowemu rozwojowi Twojego dziecka.

Kwestia zarażenia dziecka wirusem HSV 1, całkiem inaczej wygląda po porodzie. Wtedy zarażenie się noworodka jest dużo bardziej prawdopodobne i niebezpieczne dla noworodka.

Niestety, pierwotne zarażenie wirusem HSV 1 może być już potencjalnie groźne dla płodu. Wynika o z tego, że organizm mamy nie zdążył jeszcze wyprodukować odpowiednich przeciwciał, które chroniłyby dziecko przed wirusem. Dlatego, pierwotna opryszczka wargowa w ciąży może spowodować wady rozwojowe płodu, a nawet poronienie.

Sprawdź też tabletki i maści na opryszczkę.

Opryszczka wargowa w ciąży – czy jest niebezpieczna dla płodu?

Sprawdź popularne kategorie

Opryszczka na ustach w ciąży – objawy i leczenie

Opryszczka wargowa objawia się występowaniem piekących pęcherzyków na ustach. Pęcherzyki te pękają i mogą rozprzestrzeniać się na skórę wokół ust. Niestety, aż w 90% przypadków pierwotnego zarażenia się wirusem HSV1 ma bezobjawowy charakter.

Jeżeli już wcześniej miałaś opryszczkę, nie musisz się martwić, że aktywowanie się tej choroby zaszkodzi Twojemu dziecku. Wtedy wystarczy, gdy sięgniesz po dostępne w aptekach środki przeznaczone do walki z objawami wirusa HSV 1 w postaci plastrów (np. Plaster na opryszczkę Dr. Max lub Compeed, niewidoczne plastry na opryszczkę) czy też maści lub żeli (np. Tonisan H, żel na opryszczkę). Najlepiej, jak przed zakupem upewnisz się u lekarza lub farmaceuty, czy dany produkt jest wskazany dla kobiet w ciąży.

W przypadku pierwotnego zakażenia się wirusem HSV 1, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie leczenie przeciwwirusowe, co jest w stanie w znaczący sposób obniżyć ryzyko zakażenia płodu.

Opryszczka genitalna – wszystko co musisz wiedzieć

Opryszczka genitalna wywoływana jest  przez wirus HSV 2, który może być przenoszony drogą płciową. Ma ona postać pęcherzyków pojawiających się na genitaliach, które następnie pękają i powodują bolesne owrzodzenia. Zakażeniu może towarzyszyć gorączka i silny ból.

Wirus HSV 2 może być niestety przeniesiony na dziecko podczas porodu. Zagrożenie zakażeniem wynosi około 10%, jednak może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla noworodka w postaci, np. ślepoty czy zapalenia opon mózgowych. Przy tym nie jest istotne, czy masz zarażenie pierwotne opryszczką, czy nie. Dlatego, zaleca się, żeby kobiety zarażone wirusem HSV 2, urodziły dziecko przez cesarskie cięcie, żeby całkowicie wyeliminować możliwość zakażenia.

Sprawdź też, jak rozpoznać i leczyć opryszczkę narządów płciowych.

Opryszczka – co to jest?

Jeżeli zauważyłaś objawy opryszczki genitalnej, lepiej jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, który zleci odpowiednie leczenie, a w razie konieczności podejmie decyzję o porodzie w wyniku cięcia cesarskiego.

Opryszczka w ciąży – czy jest możliwa profilaktyka?

Lekarze podkreślają, że w ciąży lepiej unikać (o ile to możliwe) kontaktu z wirusem opryszczki. Warto również jeszcze przed ciążą lub na jej początku sprawdzić, czy jest się nosicielem wirusa HSV. Jeżeli okaże się, że Twój organizm już wyprodukował przeciwciała, wtedy nie musisz się szczególnie martwić. Szacuje się, że nawet 90% społeczeństwa może być zarażonych tym wirusem. Dlatego, warto „dla świętego spokoju” wykonać te badania. Wtedy w razie uaktywnienia się wirusa, nie będziesz musiała dodatkowo się stresować. Jeżeli okaże się, że nie jesteś nosicielką wirusa HSV1, wtedy w czasie ciąży powinnaś zachować szczególną ostrożność.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice