Waga w ciąży pod kontrolą − kalkulator i wskazówki przyrostu wagi w ciąży

20. 1. 2018 · 5 minut czytania

Jak jeść, będąc w ciąży? O czym pamiętać, przygotowując codzienne menu? Ile kilogramów można przytyć w oczekiwaniu na dziecko? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Karol Olejnik
Karol Olejnik
Waga w ciąży pod kontrolą − kalkulator i wskazówki przyrostu wagi w ciąży

Ile powinno się przytyć w ciąży? Jak zmienia się przyrost wagi w każdym trymestrze? Co składa się na te ciążowe kilogramy? Choć trudno znaleźć uniwersalną odpowiedź na te pytania, ponieważ każda z nas jest inna, istnieją pewne normy i wskaźniki, które pomogą Ci się zorientować, czy Twoja waga w ciąży rozwija się prawidłowo. Pamiętaj także, że wagę w ciąży trzeba kontrolować, bo zbyt niska, ale i zbyt wysoka waga, może być niezdrowa dla Twojego dziecka.

Kalkulator wagi. Ile powinno się przytyć w ciąży?

Przede wszystkim zapomnij o pytaniu „ile powinnam się przytyć w ciąży?”. Nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi. Każda kobieta zaczyna ciążę z inną wagą, różni nas przebieg ciąży, a także predyspozycje do tycia. Oczywiście, istnieją pewne normy wagowe na każdy trymestr, ale raczej możesz traktować je informacyjnie, żeby mieć ogólne pojęcie, jak kształtuje się dynamika przyrostu wagi w ciąży w poszczególnych tygodniach. Pewnym jest natomiast, że waga w ciąży powinna być kontrolowana, bo zarówno zbyt wolne, jak i szybkie przybieranie na wadze może zagrażać zdrowiu Twojego dziecka.

Warto wiedzieć
W dokładniejszym określeniu optymalnej wagi dla Ciebie pomoże Ci wskaźnik BMI (Body Mass Index), który określa najkorzystniejszy stosunek masy ciała do wzrostu. Wynik uzyskuje się dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia prawidłowy wynik powinien znaleźć się w przedziale 18,6 – 24,9. Wartości poniżej wskazują na niedowagę.

Gdy przyszła mama ma niedowagę dobrze będzie jeżeli przybierze na wadze 13 − 17 kg. Natomiast osoby z nadwagą powinny przytyć 8 − 10 kg. Waga w ciąży bliźniaczej może wzrosnąć o 16–21 kg.

Sprawdź, czego unikać w ciąży.

Kalkulator wagi. Ile powinno się przytyć w ciąży?

Co składa się na dodatkowe kilogramy?

W idealnym świecie jedyne dodatkowe kilogramy w ciąży to te, które przypadają na rozwijającego się w brzuchu dzidziusia. Jednak nawet ta zbędna fałdka tłuszczyku ma swoje uzasadnienie w naturze − w ten sposób organizm magazynuje energię na czas karmienia.

Średni przyrost wagi w ciąży wynosi 12 kg – 14 kg, na które składają się:

  • 3 − 4 kg − masa dziecka,
  • 0,7 − 1 kg − waga łożyska,
  • 1 kg – waga wód płodowych,
  • 1 kg − waga macicy pod koniec ciąży,
  • 3,7 kg − waga krwi i innych płynów ustrojowych, która zapewnia przyszłej mamie utrzymanie ciąży,
  • 3,5 kg − maksymalny „zapas tłuszczyku” − mniej więcej tyle przyszła mama potrzebuje dla utrzymania ciąży (łącznie z masą rosnących piersi).

Sprawdź popularne kategorie

Waga w poszczególnych trymestrach ciąży. Jak to wygląda?

Przyrost wagi podczas ciąży nie jest jednostajny i znaczące różnice można zaobserwować już na przestrzeni poszczególnych tygodni ciąży.

W pierwszym trymestrze prawdopodobnie przybierzesz na wadze najmniej. Część z przyszłych mam męczy się w tym czasie z mdłościami lub awersją do niektórych potraw.

Przypływ energii, a co za tym idzie większa ochota na jedzenie przychodzi w drugim trymestrze. To z kolei przekłada się na szybsze tycie i największy przyrost wagi w ciąży.

W trzecim trymestrze rozwijający się maluszek ma już wykształconą większość narządów i skupia się na obrastaniu w tłuszczyk. Nie zdziw się więc, że brzuch nagle nabierze pokaźnych kształtów.

Prawidłowy przyrost wagi w ciąży

Niedowaga w ciąży - zbyt niski przyrost wagi w ciąży

Nadwaga w ciąży - konsekwencje zbyt dużego przyrostu wagi w ciąży

Waga w poszczególnych trymestrach ciąży. Jak to wygląda?

Jak kontrolować wagę w ciąży? Rola odpowiedniej diety w ciąży

Zarządzanie wagą w ciąży to kluczowy element dbania o zdrowie mamy i dziecka. Mimo popularnego powiedzenia „jedz dla dwojga”, nie chodzi o ilość, lecz o jakość spożywanych produktów. Zbilansowana dieta dostarcza niezbędnych składników odżywczych, wspierając rozwój dziecka i dobre samopoczucie mamy. Skup się na pełnowartościowych posiłkach bogatych w białko, witaminy i minerały, które zapewnią Ci energię i zdrowie.

Zbyt niski przyrost masy ciała może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej dziecka, natomiast nadmierny przyrost może prowadzić do cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia. Niedobory składników odżywczych mogą także skutkować problemami po porodzie, takimi jak wypadanie włosów czy osłabienie paznokci. Dbając o dietę i ruch, troszczysz się zarówno o siebie, jak i o swoje dziecko. Dowiedz się więcej na temat jogi w ciąży.

Prawidłowy przyrost wagi w ciąży - podsumowanie

Zdrowy przyrost wagi w ciąży to kwestia, o której warto pamiętać przez cały okres oczekiwania na dziecko. Ile dokładnie powinnaś przytyć? To zależy od Twojej wagi sprzed ciąży. Kluczowe jest, aby przyrost masy ciała był stopniowy i kontrolowany, co wpływa na komfort i zdrowie matki oraz dziecka. Pomaga w tym zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna, np. joga.

 

Źródła

  1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/ile-powinna-wynosic-waga-kobiety-w-ciazy-i-od-czego-zalezy-przyrost-masy
  2. https://porody.medicover.pl/kalkulator-wagi-w-ciazy/
  3. https://hipp.pl/ciaza/poradnik/zdrowe-odzywianie/przybieranie-na-wadze
  4. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/119755,jak-powinna-sie-odzywiac-kobieta-w-ciazy

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Karol Olejnik
Karol Olejnik
Jestem studentem 6. roku na kierunku lekarskim, specjalizuję się w medycznym copywritingu i badaniach naukowych. Przygotowuję teksty dla branży zdrowotnej, w tym dla aptek oraz portali medycznych. Jestem pasjonatem popularyzacji wiedzy medycznej w przystępny i rzetelny sposób.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Karol Olejnik
Karol Olejnik
Jestem studentem 6. roku na kierunku lekarskim, specjalizuję się w medycznym copywritingu i badaniach naukowych. Przygotowuję teksty dla branży zdrowotnej, w tym dla aptek oraz portali medycznych. Jestem pasjonatem popularyzacji...
Przeczytaj więcej od tego autora

Uwaga