Bieganie w ciąży – czy jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Bieganie w ciąży jest sportem dozwolonym, o ile nie występują ku temu przeciwwskazania medyczne. Zobacz, o czym warto pamiętać, trenując bieganie w trakcie ciąży.
W ostatnich latach ginekolodzy i fizjoterapeuci zaczęli promować uprawianie aktywności fizycznej przez kobiety w ciąży. Regularny wysiłek wpływa pozytywnie zarówno na stan zdrowia matki, jak i dziecka, choć jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że w tym okresie należy zrezygnować z większości ćwiczeń i form ruchowych. Obecnie, jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych, kobiety w ciąży mogą wykonywać umiarkowane treningi dostosowane do swoich indywidualnych możliwości. Czy bieganie w ciąży jest dobrym pomysłem? Na to pytanie odpowiemy poniżej!
Czy można biegać w ciąży?
Ciąża to wyjątkowy okres, w którym kobieta powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Jednym z ważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej matki i dziecka jest regularna aktywność fizyczna. Dlatego, jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie występują komplikacje, Twoje samopoczucie jest dobre, a przed ciążą byłaś aktywna fizycznie warto, abyś w ciągu tygodnia zaplanowała kilka sesji ćwiczeń ogólnorozwojowych.
Korzyści z regularnych ćwiczeń dla przyszłych mam:
- Skracają czasu porodu,
- Poprawiają samopoczucie,
- Zmniejszają ból pleców w ciąży,
- Usprawniają przepływ krwi do łożyska,
- Pomagają utrzymać prawidłową masę ciała,
- Wspierają pracę układu krążenia i oddechowego,
- Wzmacniają układ odpornościowy matki i dziecka,
- Ułatwiają zasypianie i łagodzą problemy ze snem w ciąży,
- Zmniejszają ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego,
- Wpływają korzystnie na wzrost i masę urodzeniową dziecka.
Basen w ciąży, joga, stretching, tai-chi czy spacery to ćwiczenia o niskiej intensywności. Polecane są kobietom, które nie były aktywne fizycznie przed ciążą lub mają problemy zdrowotne. W przypadku braku przeciwwskazań medycznych dozwoloną aktywnością jest także m.in. fitness, bieganie, jazda na rowerze, umiarkowane ćwiczenia siłowe.
Jeżeli chcesz biegać w czasie ciąży, pamiętaj, o kilku ważnych kwestiach:
- Unikaj biegania w upale lub zimnie,
- Zawsze miej pod ręką butelkę wody,
- Słuchaj swojego ciała i odpoczywaj, gdy jest to konieczne,
- Nie trenuj zbyt intensywnie. Zalecane jest bieganie w umiarkowanym tempie,
- Po ćwiczeniach zjedz pożywną przekąskę np. owoce lub batonika zbożowego,
- Zadbaj o wygodny strój do ćwiczeń, który nie uciska brzucha i nie krępuje ruchów.
W ciąży niedozwolone są natomiast sporty zespołowe i wodne, jazda konna, nurkowanie, intensywne ćwiczenia siłowe czy wspinaczka wysokogórska. Zrezygnować należy także z niektórych form rekreacji. Niewskazane jest m.in. jacuzzi w ciąży czy sauna, a także część zabiegów kosmetycznych.
Sprawdź popularne kategorie
Bieganie w ciąży: 1. trymestr
Bieganie w ciąży: 2. trymestr
Bieganie w 3. trymestrze ciąży
Bieganie w ciąży – podsumowanie
Bieganie to aktywność, która jest uważana za bezpieczną w czasie ciąży, o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich oraz gdy sport ten był wcześniej regularnie uprawiany. Warto przy tym pamiętać, że ćwiczenia w tym czasie mają za zadanie podtrzymywać kondycję, którą udało się wypracować kobiecie przed ciążą. Nie jest to natomiast dobry czas na jej budowanie bądź dążenie do zwiększania swoich możliwości sportowych. Pamiętaj, że zanim rozpoczniesz wykonywać jakąkolwiek aktywność fizyczną w ciąży, powinnaś skonsultować się ze swoim ginekologiem, który wskaże, jaka forma aktywności będzie dla Ciebie odpowiednia.