Pajączki na nogach: jak pielęgnować ciało ze skórą naczynkową?

24. 10. 2019 · 5 minut czytania

Na Twojej skórze pojawiły się pajączki? Sprawdź, jak temu zapobiec. Dowiedz się, co zrobić, by wzmocnić naczynka krwionośne. Przeczytaj, czy kosmetyki mogą poprawić stan skóry!
 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Pajączki na nogach: jak pielęgnować ciało ze skórą naczynkową?

Pajączki na nogach mogą być oznaką problemów z krążeniem żylnym. W takiej sytuacji bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja i uszczelnianie naczyń krwionośnych na całym ciele. Pożegnaj się z gruboziarnistymi peelingami, gorącymi kąpielami i dużymi zmianami temperatury. Zobacz, co na pajączki na nogach pomoże najbardziej.

Pajączki na nogach - przyczyny

Pajączki na nogach to inaczej tzw. wenektazje. Są to sieci naczyń krwionośnych, płytko umiejscowione są pod skórą. Najczęściej wskazują one na problemy z krążeniem żylnym w nogach. Wenektazje pojawiają się na udach, łydkach, pod kolanami czy w okolicy kostek. Są to najczęściej sieci niebieskich lub zielonkawych gałęzi na skórze. Mogą one przybierać różne formy zarówno pojedynczych linii, jak i całych gałęzi.

Choć pajączki na nogach mogą pojawić się na Twoich nogach w każdym wieku i u każdego, częściej obserwuje się je u kobiet niż u mężczyzn. Związane jest to m.in. żeńskimi hormonami płciowymi, czyli estrogenem.

Sprawdź też kosmetyki i kremy do skóry naczynkowej.

pajączki na nogach

 

A jakie są przyczyny pajączków na nogach? Najczęściej związane jest to z rozkurczaniem się i kurczeniem naczyń krwionośnych. Może być to także spowodowane z nieprawidłową pracą zastawek żylnych czy małą elastycznością ścian naczyń. Problemy z zastawkami i krążeniem żylnym sprawiają, że krew, która normalnie prowadzona jest w stronę serca, zaczyna się cofać w naczyniach. W tym wypadku naczynia zaczynają się poszerzać i odkształcać. Przez to są właśnie bardziej widoczne pod skórą.

Lekarze najczęściej wyróżniają 2 typy przyczyn pajączków na nogach: pierwotne (genetyka, ciąża, wrodzone wady budowy naczyń) i wtórne (nabyte: najczęściej wynikające z niskiej aktywności fizycznej i częstego siedzenia). Do przyczyn nabytych zalicza się także stosowanie antykoncepcji hormonalnej, częste chodzenie w obcasach czy nawet długotrwałe opalanie się. Pajączki na nogach częściej wstępują też u osób, które nadużywają alkoholu czy palą papierosy. Do wykształcenia się pajączków na nogach przyczyniać mogą się też choroby skóry takie jak łojotokowe zapalnie skóry. Nie bez znacznie jest też tu Twój ogólny stan zdrowia, np. pajączki na nogach częściej występują przy osobach z nadciśnieniem.

Weź pod uwagę, że pajączki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim może być to objaw choroby, np. przewlekłej niewydolności żylnej. Dlatego kiedy je u siebie zauważysz, lepiej udaj się do lekarza.

Sprawdź też, czy zabieg teleangiektazji pomaga w pobyciu się "pajączków" ze skóry.

 

Zabiegi i krem na pajączki na nogach, czyli jak pielęgnować skórę naczynkową?

Pielęgnacja skóry z pajączkami na nogach i skóry naczynkowej wymaga pewnego poświęcenia. Lepiej pożegnaj się z peelingami gruboziarnistymi, częstymi zamianami temperatury czy intensywnym opalaniem się. Skóra naczynkowa nie lubi gorących i bardzo zimnych kąpieli. Zwracaj też szczególną uwagę na sekcję przeciwwskazań przy każdym zabiegu kosmetycznym czy nowym kosmetyku pajączki na nogach czy skóra naczynkowa często znajdują się na tego typu listach.

Kiedy Twoje pajączki na nogach nie są jeszcze zaawansowane, możesz spróbować usunąć je zabiegami kosmetologicznymi czy medycyny estetycznej. Bardzo dobry efekt przynosi drenaż limfatyczny (więcej na temat drenażu limfatycznego przeczytasz w moim artykule: Drenaż limfatyczny czy pomoże na cellulit?) Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie zabiegi jak galwanizacja, sonoforeza, termoliza, elektroliza czy lampa Solux. Dobrze może też wpłynąć na Ciebie kąpiel borowinowa (najlepiej zimna). Więcej o borowinie dowiesz się z mojego artykułu: Sposoby na gładką cerę: kąpiel borowinowa.

Do pielęgnacji pajączków na nogach możesz stosować także kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry twarzy z naczynkami. Dobre efekty przyniosą kosmetyki z ruszczykiem kolczastym, kasztanowcem, retinolem (witamina A), rutyną, kwasem laktobionowym (więcej o tym składniku kosmetyków przeczytasz w artykule Natalii: Kwas laktobionowy na naczynka i trądzik różowaty najlepszy!) czy witaminą C.

maść na pajączki na nogach

 

Najsilniejsze działanie mają kosmetyki najbardziej skoncentrowane, czyli maski i sera. Możesz też wybrać się do apteki po maść na pajączki na nogach. Składnikiem aktywnym takich maści jest np. wyciąg z kasztanowca. Tak, jak w przypadku żelu Venomax. Czasem maść na pajączki na nogi może być wzbogacona dodatkowo o rutynę tak, jak żel z rutyną na przemęczone i obolałe nogi GorVita.

Domowe sposoby na pajączki na nogach

To przede wszystkim okłady z naparów z kasztanowca czy oczaru wirginijskiego. Jednak do najlepszych domowych sposobów na rozszerzone naczynia na nogach należy profilaktyka. Ruch, sport, unoszenie nóg do góry po ciążki dniu pracy czy też powstrzymywanie się od używek takich jak picie kawy, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu może mieć bardzo korzystny wpływ na Twoje pajączki na nogach.

domowe sposoby na pajączki na nogach

Jak pozbyć się pajączków na nogach - leczenie

Jak wspominałam, jeżeli zauważysz u siebie pajączki na nogach, najlepiej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Być może on skieruje Cię dalej na badanie USG Doppler, które określi stan drożności Twoich żył i to, jak przepływa przez nie krew.

W niektórych przypadkach lekarz może polecić Ci stosowanie suplementów diety, które pomogą Ci usprawnić krążenie żylne w nogach. Takie działanie ma diosmina.

jak pozbyć się pajączków na nogach

 

Obecnie istnieje wiele różnych metod leczenia wenektazji. Np. skleroterapia kompresyjna, która polega na podaniu do problematycznego naczynia leku, który go uszczelnia i poprawia krążenie. Lekarz może także uznać, że dobrym sposobem leczenia Twoich pajączków na nogach jest laseroterapia czy kriochirurgia. O tym, jak najlepiej leczyć Twój przypadek powie Ci lekarz.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice