Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?

25. 7. 2017 · 5 minut czytania

Jesteś po zabiegu cesarskiego cięcia? Jeśli tak, dowiedz się, co zrobić, aby przyspieszyć regenerację organizmu. Sprawdź, czy wolno Ci przystawiać maleństwo do piersi!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Połóg po cesarce – inny niż po porodzie naturalnym. Co powinnaś wiedzieć?

Każdy poród to niezwykłe wyzwanie dla organizmu kobiety. W zależności od tego, w jaki sposób będziesz rodzić, Twój organizm w nieco inny sposób będzie do siebie dochodził. Jeśli to doświadczenie jeszcze przed Tobą, odpowiadam na kilka pytań, które z pewnością Cię nurtują: ile trwa połóg, czy coś w tym czasie będzie Cię bolało oraz kiedy będziesz znowu mogła uprawiać seks. 

Połóg to niezwykle emocjonalny okres: mieszanka radości, bólu, zmęczenia i wzruszenia. Na świecie jest już długo wyczekiwany maluszek, podczas gdy Ty zdajesz się nie mieć kontroli ani nad swoim ciałem, ani nad emocjami.

Samopoczucie oraz to, jak długo dochodzisz do siebie, w dużym stopniu zależy od rodzaju porodu, jaki przeszłaś (drogami natury czy przez cesarskie cięcie, z komplikacjami lub bez), oraz jaki tryb życia prowadziłaś przed ciążą, jak i w jej trakcie.

Poza tym każdy organizm regeneruje się w innym tempie. Jednak, z tego całego gąszczu zależności, można wyodrębnić pewne cechy wspólne, które dotyczą każdej mamy. W tym – wspólne dla porodu poprzez cesarskie cięcie.

Połóg po cesarce – ile trwa?

Książkowo połóg trwa 6 tygodni. Pierwszy tydzień jest najtrudniejszy. Osłabieniu i zmęczeniu towarzyszą: intensywne krwawienie (organizm pozbywa się tzw. odchodów połogowych – w tym czasie zamień wannę na prysznic) oraz nabrzmiałe i obolałe piersi (tzw. nawał pokarmu).

Jednak czas odczuwania bólu może być nieco dłuższy w przypadku cesarskiego cięcia niż w przypadku porodu siłami natury, ponieważ oprócz naturalnych dolegliwości poporodowych dochodzą następstwa operacji chirurgicznej.

Cesarskie cięcie – czego się spodziewać po?

Kiedy znieczulenie przestanie działać, przy każdym ruchu będziesz czuła ból. Dlatego podczas całego pobytu w szpitalu będziesz otrzymywać środki przeciwbólowe. Dla własnego komfortu, warto, żebyś je brała. Ja pożałowałam próby opuszczenia jednej dawki, myśląc, że poradzę sobie z bólem. Czego jeszcze się spodziewać? Możesz czuć pieczenie w okolicach cewki moczowej, ale nie przejmuj się, to tylko skutek cewnikowania.

Kiedy po cesarce można wstać z łóżka?

Zaleca się, aby pierwsze kroki próbować wykonać już po 6-8 godzinach od operacji. Zanim przejdziesz do spaceru po szpitalnych korytarzach, zacznij poruszać stopami już w łóżku. Kreśl nimi kółka w powietrzu, aby pobudzić krążenie.

Istotny jest sposób wstawania: najpierw przekręć się na bok, opierając się na dłoni i łokciu, a potem podnieś tułów. Następnie przejdź do siadu z opuszczonymi nogami. W ten sposób eliminujesz pracę mięśni brzucha.

Tę zasadę warto zapamiętać i stosować już zawsze. Jest szczególnie ważna przy powracaniu organizmu do formy sprzed ciąży.

Dopiero wówczas, jeśli nie kręci Ci się w głowie, spróbuj przejść kilka kroków. To pomoże uniknąć zakrzepów i zatorów naczyniowych. Na wypadek zawrotów głowy, poproś kogoś o towarzystwo. Unikaj pochylonej postawy - nie uchroni przed ewentualnym bólem, a jednie obciąży kręgosłup.

 

    Kiedy po cesarce można iść do toalety?

    Z toalety możesz skorzystać, jak tylko usuną Ci cewnik moczowy. Nie powinnaś mieć problemów z siusianiem. Większym wyzwaniem może okazać się wypróżnianie. Dlatego dobrze jest wzbogacić szpitalną dietę o produkty bogate w błonnik, np. desery z kaszy jaglanej lub z nasionami chia. Dodatkowo, żeby zmniejszyć parcie na ranę po cięciu, można skorzystać ze stopnia lub podestu dla dzieci, trzymając na nim stopy podczas korzystania z toalety.

    Karmienie piersią po cesarskim cięciu

    Połóg po cesarce mama karmiąca piersią

     

    Nie daj sobie wmówić, że karmienie po cesarce będzie trudniejsze albo wręcz niemożliwe. Jeśli do cięcia cesarskiego doszło po naturalnym rozpoczęciu porodu, odpowiednie hormony zadbały o rozbujanie produkcji mlecznej.

    W przypadku planowanego cięcia dzieje się to nieco później, ale wystarczająco szybko, by Twoje dziecko otrzymało pokarm na czas. Pamiętaj, że na początku maluch potrzebuje jedynie tyle mleka, jaką można by zmieścić w naparstku, a zapotrzebowanie rośnie stopniowo z każdym dniem, podobnie jak ilość mleka w Twoich piersiach.

    Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

    Jak tylko będziesz czuć się na siłach, możesz wziąć prysznic. Rana będzie zabezpieczona opatrunkiem. Nie przejmuj się, jeśli trochę się zamoczy. Osusz ją ręcznikiem. Po zdjęciu opatrunku, co następuje zazwyczaj po trzech dniach od porodu, przemywaj ją szarym mydłem i przecieraj ręcznikiem papierowym.

    Warto dezynfekować ranę Octeniseptem. W miarę możliwości wietrz ją i noś luźną bieliznę. Jeśli nie wystąpią żadne przeciwwskazania, szwy zostaną zdjęte po około tygodniu. Potem wystarczy odczekać, aż odpadnie strup i można zacząć masować świeżą bliznę i nawilżać ją specjalnymi preparatami z kolagenem (np. maściami sylikonowymi). Masowanie rany będzie nieprzyjemne, a nawet bolesne, jednakże jest to niezbędne, aby uniknąć powstania bliznowca.

    Połóg po cesarce a współżycie 

    Seks po cesarskim cięciu paradoksalnie można zacząć wcześniej niż po porodzie drogami natury. Twoje krocze nie ucierpiało podczas porodu, dlatego powrót do aktywności seksualnej zazwyczaj jest szybszy.

    Inaczej wygląda sytuacja, gdy do cięcia doszło po wielogodzinnej próbie urodzenia w sposób naturalny. Wówczas ból w okolicach krocza może być odczuwalny, jak po normalnym porodzie. Jednak same możliwości to za mało, potrzebna jest jeszcze ochota, a o tę trudniej przy wciąż stabilizujących się hormonach, ogólnym przemęczeniu i oswajaniu się z rolą mamy.

     Fakt, że ciało jest gotowe, nie oznacza, że trzeba cokolwiek przyspieszać. Warto, abyście oboje czuli się komfortowo.

    W czasie połogu nie należy zapominać o antykoncepcji. Wprawdzie w czasie karmienia piersią wydzielany jest hormon zwany prolaktyną, którego wysokie stężenie powoduje brak miesiączki i owulacji, lecz w żadnym przypadku nie należy polegać na tej formie zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Antykoncepcja powinna być dobrana indywidualnie, a jej odpowiedni wybór powinna poprzedzić rozmowa z ginekologiem oraz badanie ginekologiczne

    - mówi dr Magdalena Stoczyńska.

    Kiedy wrócisz do formy po połogu?

    Przez całe sześć tygodni połogu wskazany jest odpoczynek (Ha! Niezły żart), unikanie forsownych ćwiczeń i prac fizycznych. Twoje ciało zmieniało się przez 40 tygodni, a w Twoim brzuchu kształtowało się nowe życie, więc nie oczekuj, że wrócisz do formy sprzed ciąży w miesiąc. Ocenia się, że ciało kobiety dochodzi do siebie po porodzie około roku. I tego się trzymajmy, potem można pomyśleć o odstawieniu tych codziennych porcji ciasteczek.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice