Nie daj się zwariować! Kiedy możesz zacząć odchudzanie po ciąży?
Twoja waga po ciąży przysparza Ci wielu zmartwień? Chcesz szybko odzyskać smukłą sylwetkę? Dowiedz się, kiedy możesz zacząć ćwiczyć po porodzie. Sprawdź nasze wskazówki!
Spis treści
Okres połogu trwa 6 tygodni, ale organizm kobiety potrzebuje aż roku, żeby wrócić do pełnej sprawności sprzed ciąży. Warto o tym pamiętać, zanim zabierzesz się za forsujące ćwiczenia. Mamo! Spokojnie − odchudzanie po ciąży naprawdę może poczekać! A Ty nie daj się zwariować, w końcu wykonałaś kawał dobrej roboty − stworzyłaś człowieka!
W temacie powrotu do formy po ciąży, a w szczególności ćwiczeń na mięśnie brzucha, pisałam już w artykule: Ćwiczenia na brzuch po porodzie – kiedy i jak zacząć?.Dlatego tym razem chciałabym zwrócić Twoją uwagę na aspekty zdrowotne, które warto wziąć pod uwagę, zanim wystartujesz z odchudzaniem po ciąży. Pamiętaj więc o rozejściu mięśnia prostego brzucha, ewentualnych niedoborach witamin w ciąży, przebiegu porodu i problemów z kręgosłupem.
Spis treści:
„Jakie ciało nosi się w tym sezonie?”
Prof. Zbyszko Melosik, badacz kultury popularnej, w jednej ze swoich książek pyta przewrotnie: „Jakie ciało nosi się w tym sezonie?”
No i właśnie. Jak to się stało, że dbałość o rozum i serce zastąpiła nagonka na piękną sylwetkę? Rozmiar ubrania i obwód w pasie stały się wyznacznikiem tego, czy dajemy sobie radę w roli mamy, czyli czy ogarniamy nie tylko dziecko i dom, ale też czy mamy pełną kontrolę nad swoim ciałem.
Pomijam fakt, że część tych atletycznych sylwetek, tak chętnie pokazywanych w sieci, to nie tyle zasługa ciężkich ćwiczeń, co Photoshopa! Ale nawet podziwiając te piękne i ciężko wypracowane figury, zadaj sobie pytanie: czy warto? Tym bardziej, że moda się zmienia i popularne w tym sezonie „sześciopaki” i „pupy na J.Lo” mogą wkrótce stać się passé.
Sprawdź też pasy poporodowe.
Wydaje mi się, że duże znaczenie ma tu Twoja motywacja. Zapytaj więc siebie, co jest dla Ciebie ważne: zdrowe ciało czy wygląd i wyrzeźbione mięśnie? Idealnie jeśli można połączyć te dwie rzeczy. Natomiast presja, żeby mieć idealne ciało niesie ze sobą ryzyko frustracji. Szczególnie, kiedy mimo morderczych treningów, daleko Ci do płaskiego brzucha na miarę popularnych trenerek fitness czy aktorek.
Częściej obserwuje się też efekt jojo, kiedy Twoje wybory żywieniowe nie wynikają z potrzeby zbilansowanej diety, a z odmawiania sobie konkretnych produktów w obawie przed dodatkowymi kilogramami.
Czyli raz jeszcze: zanim ruszysz na bieżnię, zadbaj o swoje nastawienie – zamiast krótkookresowego projektu „plaża”, zachęcam Cię do dożywotniego projektu „zdrowe ciało”.
Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta po porodzie.
Jak schudnąć po ciąży? Przede wszystkim z głową!
Wizyta u ginekologa
Twój ginekolog powinien ocenić, czy wszystko się ładnie zagoiło po porodzie. W przypadku cesarskiego cięcia dochodzi ocena blizny, nie tylko tej widocznej na brzuchu, a przede wszystkim na mięśniu miednicy. Uzyskanie zielonego światła od lekarza jest w zasadzie najważniejsze przed rozpoczęciem ćwiczeń.
Konsultacja u fizjoterapeuty
Płaski brzuch po ciąży jest marzeniem wszystkich świeżo upieczonych mam. Często popełnianym błędem jest rzucanie się w robienie dziesiątek „brzuszków” znanych z czasów szkolnych. Te ćwiczenia tylko pogorszą sprawę.
Ciążowy brzuch powoduje rozejście się mięśni poprzecznych brzucha (dwa płaty wzdłuż pępka). U jednych kobiet praktycznie nie ma rozejścia, inne muszą zmierzyć się nawet kilkucentymetrowym rozejściem. W takim przypadku zwykłe brzuszki tylko je pogłębią.
Sprawdź, jak ćwiczyć po porodzie.
Jeśli nie miałaś konsultacji z fizjoterapeutą w szpitalu, zawsze możesz spróbować sama ocenić rozejście albo umówić się na profesjonalną wizytę. Na takim spotkaniu uzyskasz zestaw ćwiczeń dostosowanych do Ciebie, aktywizujących mięśnie głębokie i mięśnie dna miednicy.
Sposób na płaski brzuch po ciąży? Zajęcia dedykowane dla mam
Obecnie oferty klubów fitness wzbogacone są w zajęcia przygotowane specjalnie dla mam, które chcą wrócić do formy po porodzie. Na takie zajęcia zwykle można zabrać ze sobą dziecko!
Jeśli będzie to dla Ciebie zbyt duża przeprawa logistyczna, postaraj się wygospodarować czas lub opiekę nad maluszkiem na długość jednych zajęć i zapamiętaj jak najwięcej. Większość ćwiczeń będziesz mogła wykonać potem w domu.
Również w Internecie znajdziesz masę zestawów treningowych dla mam, ale w tym przypadku radziłabym poszukać informacji na temat danego trenera (czy jest prawdziwym specjalistą), zanim obdarzysz go zaufaniem.
Sprawdź też ćwiczenia na brzuch po porodzie.
Odchudzanie po ciąży a bóle kręgosłupa
Ciążowy brzuch mocno obciąża kręgosłup, jeśli dochodzą do tego częste karmienia lub spanie z dzieckiem (i całonocne karmienie), można nabawić się napięć mięśni i bólu kręgosłupa. Zwykle codzienne rozciąganie powinno wystarczyć. W wersji wypasionej, ulgę przyniosą zabiegi u fizjoterapeuty. W każdym razie, zanim zaczniesz ćwiczyć, lepiej zadbaj wcześniej o swój kręgosłup, bo i tu możesz sobie zaszkodzić. Szczególnie, jeśli myślisz o ćwiczeniach z obciążeniami (hantle, sztanga, zajęcia body pump).
Sprawdź maści na ból pleców.
Zbilansowana dieta
Jeżeli przygotowujesz się do zwalczania nadprogramowych kilogramów po ciąży, dobrze jeżeli wykonasz odpowiednie badania krwi. Sprawdzisz w ten sposób, czy po ciąży nie masz niedoboru witamin. Jest to bardzo ważne, jeśli z problemem tym borykałaś się w trakcie ciąży.
Być może warto w Twoim przypadku rozszerzyć dietę o konkretne produkty lub suplementować witaminy – o tym zdecyduje lekarz. Pamiętaj, że zdrowe ciało lepiej zniesie trudy ćwiczeń.