Kiedy wraca miesiączka po porodzie?
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Czy u każdej kobiety po porodzie okres pojawia w tym samym czasie? Od czego zależy termin powrotu miesiączki po porodzie? Wszystko o okresie po porodzie.
Spis treści
Moment wystąpienia miesiączki po porodzie to kwestia uwarunkowana tak wieloma zmiennymi, że nie da się wskazać terminu uniwersalnego dla każdej kobiety. Jeśli więc zastanawiasz się, kiedy wraca miesiączka po porodzie oraz jak wygląda pierwszy okres po porodzie, odpowiedź może być tylko jedna – to zależy. Od czego? O tym w dzisiejszym artykule.
Kiedy okres po porodzie powinien wrócić?
Wokół miesiączkowania po porodzie narosło wiele sprzecznych informacji. Pierwsza z nich dotyczy terminu powrotu miesiączki. Źródła wskazują różne terminy, a prawda jest taka, że pierwszy okres po porodzie to kwestia indywidualna i u każdej kobiety może pojawić się, kiedy indziej. Można więc powiedzieć, że nie wiadomo, kiedy wróci miesiączka po porodzie w Twoim przypadku, ale wiadomo, jakie czynniki mogą, choć nie muszą, mieć wpływ na ten moment.
Podstawową wskazówką jest częstotliwość i długość karmienia piersią. Dlaczego tak się dzieje? Karmienie piersią powoduje podwyższony poziom prolaktyny – hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową. Jej wysoki poziom obniża produkcję estrogenów przez jajniki. Estrogeny z kolei są niezbędne do wzrostu śluzówki macicy, czyli tkanki wydalanej w postaci krwi miesiączkowej. Tak więc regularne karmienie piersią, tzw. karmienie na żądanie, minimum 8 razy na dobę, utrzymuje na tyle wysoki poziom prolaktyny, że zazwyczaj miesiączka pojawia się w późniejszym terminie. Co ważne, kluczowe są również takie kwestie jak używanie smoczka, butelki, a nawet czas rozdzielenia z maluszkiem.
Dodatkowo wskazuje się, że podczas połogu, a więc do 6 tygodni po porodzie, miesiączka nie powinna wrócić, nawet jeśli karmisz wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Warto również wspomnieć, że sposób urodzenia dziecka nie ma wpływu na termin powrotu miesiączki. Tak więc nie jest ważne, czy dziecko przyszło na świat wskutek porodu naturalnego, czy cesarskiego cięcia. Tyle w teorii, bo w praktyce okres może wrócić wbrew założeniom zarówno u kobiet karmiących piersią nawet 10 razy dziennie, jak i u kobiet w połogu.
Zobacz, jak wygląda połóg po porodzie naturalnym i jak poradzić sobie z trudnymi emocjami po porodzie, czyli zjawiskiem zwanym baby blues. A jeśli zastanawiasz się, kiedy po porodzie możesz wrócić do aktywności seksualnej, podrzucam jeden z naszych artykułów – seks po porodzie.
Podsumowując, co do zasady przyjmuje się, że:
- U kobiet, które nie karmią piersią, miesiączka nie powinna wrócić do zakończenia połogu,
- U kobiety karmiącej w sposób mieszany – mleko naturalne + mleko modyfikowane – okres zazwyczaj wraca po ok. 2-3 miesiącach od porodu,
- Kobiety karmiące wyłącznie piersią mogą spodziewać się pierwszej miesiączki najczęściej kilka miesięcy po urodzeniu dziecka (gdy zaczynają rozszerzać maluszkowi dietę) lub dopiero po całkowitym zaprzestaniu karmienia piersią.
Połóg to czas, w którym ciało kobiety regeneruje się po wyczerpujących 9 miesiącach, podczas których organizm przechodzi totalną metamorfozę. Dla szybszej rekonwalescencji znaczenie mają między innymi dieta po porodzie oraz właściwa aktywność fizyczna, dlatego sprawdź, kiedy możesz zacząć ćwiczenia po porodzie. Można również wspomóc swój organizm poprzez suplementację. Kobieta spodziewająca się dziecka dba o siebie, przyjmując witaminy dla kobiet w ciąży, np. suplement diety PrenaFolin II + DHA Dr. Max czy, jeżeli zachodzi taka potrzeba, żelazo w tabletkach, dlatego w uzasadnionych przypadkach o suplementacji warto pamiętać również po rozwiązaniu.
Pierwszy okres po porodzie – jak wygląda?
Na początek muszę wspomnieć, że naturalnym zjawiskiem są odchody poporodowe, utrzymujące się do kilku tygodni po rozwiązaniu i nie jest to standardowe krwawienie miesiączkowe. Ma to związek z oczyszczaniem się macicy. Krwawienie poporodowe zmniejsza się wraz z upływem czasu i po kilku tygodniach zupełnie ustępuje. Zazwyczaj po porodzie naturalnym proces oczyszczania trwa nieco dłużej, ok. 3-4 tygodnie, natomiast po cięciu cesarskim do 2 tygodni. Ze względu na niedokończony proces obkurczania ujścia macicy i zwiększone ryzyko infekcji ważne jest, by jako zabezpieczenie przed odchodami poporodowymi służyły wyłącznie podpaski lub inne metody zewnątrzpochwowe.
Jak wygląda pierwszy okres po porodzie? Podobnie jak termin jego wystąpienia jest to kwestia indywidualna. Podczas gdy część kobiet wskazuje, że pierwsza miesiączka była bardziej obfita niż te, do których przywykła przed zajściem w ciążę, druga grupa zauważyła, że krwawienie jest zdecydowanie mniejsze. Różnice mogą wystąpić również w bolesności. Niektóre kobiety uskarżają się na bolesne menstruacje, z kolei inne nie dostrzegają żadnych dolegliwości.
Pierwszy okres po porodzie – ile trwa?
Nie można jednoznacznie wskazać, ile trwa pierwszy okres po porodzie. Warto zaznaczyć, że miesiączka może być dokładnie taka sama jak przed ciążą, może być również zupełnie inna. Wiadomo natomiast, że już podczas pierwszego krwawienia miesiączkowego można wrócić do ulubionych metod zabezpieczania się przed plamami. W przeciwieństwie do połogu możesz wprowadzić jako ochronę zarówno tampony, jak i kubeczki menstruacyjne, których rozmiary dostosowujesz do długości oraz obfitości krwawienia. Dobrze sprawdzą się również podpaski o zróżnicowanym stopniu wchłanialności, np. podpaski ze skrzydełkami Vuokkoset Bio Long lub podpaski ultracienkie na dzień Masmi. Nie można również zapominać o właściwej higienie osobistej. Sprawdzi się między innymi żel do mycia ciała i higieny intymnej MOMME.
Czy okres po porodzie jest regularny?
Okres po porodzie może być nieregularny i jest to zupełnie naturalny objaw. Duży wpływ na tę kwestię ma karmienie piersią – podczas karmienia naturalnego ryzyko nieregularnych miesiączek jest większe, o czym decydują przede wszystkim hormony. Zazwyczaj wszystko wraca do normy w ciągu kilku miesięcy od zaprzestania karmienia. Jeśli natomiast dziecko je mleko modyfikowane – w ciągu maksymalnie 6 miesięcy od powrotu krwawienia miesiączkowego.
Brak miesiączki po porodzie – kiedy udać się do lekarza?
O ile sam termin powrotu miesiączki po porodzie, jej długość i obfitość są trudne do określenia, tak niektóre sytuacje powinny wzbudzić niepokój. Kiedy udać się do lekarza? Zaalarmować powinny Cię takie objawy jak:
- Obfite i nagłe krwawienia z dróg rodnych, silny ból brzucha, gorączka,
- Pojawienie się krwawienia po zaniknięciu odchodów poporodowych, a przed zakończeniem połogu,
- Brak miesiączki u kobiety niekarmiącej piersią po upływie 2 miesięcy od porodu,
- Brak krwawienia po upływie ok. 8 tygodni po pełnym odstawieniu dziecka od piersi,
- Nieregularne i częste plamienia podczas laktacji.
Wszystkie powyższe czynniki wymagają konsultacji lekarskiej. Specjalista pomoże określić podłoże problemu oraz wskaże najlepszą metodę leczenia, np. przepisze odpowiednie leki na problemy z miesiączką.
Podsumowanie
Okres po porodzie jest bardzo indywidualną kwestią. Zarówno moment powrotu regularnego krwawienia, jak i jego wygląd uzależnione są między innymi od osobistych uwarunkowań. Niemały wpływ na tę kwestię ma również laktacja, dlatego u kobiet, które karmią piersią, okres pojawia się później, niż u mam stosujących mleko modyfikowane. Ważne jest, by kobieta obserwowała swój organizm, a w momencie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości – jak najszybciej zdecydowała się na wizytę u lekarza.
- https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/81539,kiedy-po-porodzie-u-kobiety-pojawia-sie-miesiaczka [dostęp 21.10.2022]
- E. Otrębska-Bochenek, Rola prolaktyny w żeńskim układzie rozrodczym, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/185842 [dostęp 21.10.2022]
- A. Sharman, Menstruation after chilbirth, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12255260/ [dostęp 21.10.2022]