Przychodzi nagle i w nocy – zapalenie tchawicy u dziecka

28. 4. 2018 · 4 minuty czytania

Zapalenie tchawicy wzbudza obawy rodziców. Nagłe i intensywne duszności, problemy z oddychaniem mogą wymagać hospitalizacji. Jak rozwija się choroba i na czym polega leczenie? Sprawdź!

 

Irmina Turek
Irmina Turek
Przychodzi nagle i w nocy – zapalenie tchawicy u dziecka

Objawy zapalenia tchawicy u dzieci i niemowląt mogą być niepokojące, zarówno dla dzieci, jak i rodziców. A to ze względu na intensywność, jak i częsty, nagły początek choroby. Trudności z oddychaniem i duszący kaszel mogą zagrażać zdrowiu dziecka. Zapalenie tchawicy u dzieci: ile trwa, jak przebiega i co możesz na nie poradzić?

Zapalenie tchawicy u dziecka

Zapalenie tchawicy może spotkać Cię w każdym wieku. Choć częściej choroba ta dotyczy dzieci. Pojawia się ona zwykle po przebytych infekcjach układu oddechowego. Zapalenie tchawicy częściej dotyka dzieci również ze względu na mniejszą średnicę dróg oddechowych i łatwiejsze rozprzestrzenianie się infekcji, stanu zapalnego i obrzęku.

Z wielkością światła górnych dróg oddechowych u dzieci wiąże się również większe ryzyko niewydolności oddechowej, która może pojawić się przy obrzęku krtani i tchawicy. Zapalenie krtani i tchawicy u dzieci bardzo często występuje razem. Obrzęk krtani wynikający z zapalenia krtani, to objaw, który często towarzyszy zapaleniu tchawicy.

Przeczytaj też, jak rozpoznać kaszel krtaniowy u dziecka w artykule: Czym jest kaszel krtaniowy, czyli szczekający kaszel u 3-latka?

Stan zapalny może wystąpić również oskrzelach. Wynika to z anatomicznego umiejscowienia tchawicy między krtanią a oskrzelami. W związku z tym zapalenie tchawicy bardzo rzadko funkcjonuje jako odrębna choroba.

Zapalenie tchawicy u dziecka

 

Podłoże stanu zapalnego tchawicy może być różne. Może być on wynikiem zarówno infekcji wirusowej (najczęściej), bakteryjnej, jak i urazów krtani czy tchawicy. Stan zapalny może powstać również w wyniku reakcji alergicznych, czy podrażnienia dróg oddechowych substancjami chemicznymi np. tymi występującymi w dymie tytoniowym. Dym tytoniowy silnie podrażnia drogi oddechowe i zwiększa ich podatność na łapanie infekcji.

 

Czy zapalenie tchawicy jest zaraźliwe?

Jeśli zastanawiasz się, czy zapalenie tchawicy jest zaraźliwe – odpowiedź brzmi: to zależy od przyczyny, która go wywołała. A to dlatego, że przyczyny zapalenia tchawicy mogą być różne, zarówno zakaźne, jak i nie zakaźne.

Jeśli powstaje w wyniku infekcji wirusowej (a tak jest przeważnie), czy też bakteryjnej, to infekcja ta może być zaraźliwa. Dziecko może złapać chorobę, gdy ma kontakt z innymi, chorymi dziećmi w szkole lub przedszkolu. Infekcja przenosi się drogą kropelkową, dlatego wystarczy kontakt z kichającym czy kaszlącym chorym, żeby mogło się zarazić.

Jeśli wynika z podrażnienia krtani i tchawicy, bądź alergii, sama przyczyna stanu zapalnego będzie dotyczyła tylko konkretnego dziecka. Jeśli natomiast w efekcie podrażnienia górnych dróg oddechowych dojdzie do wtórnej infekcji bakteryjnej, to również można się nią zarazić. Najczęściej zapalenie tchawicy u dzieci, jak i dorosłych występuje w okresie jesienno-zimowym.

Sprawdź też leki na alergię.

Zapalenie tchawicy daje objawy typowe dla infekcji górnych dróg oddechowych. Dlatego na początku zwykle pojawiają się symptomy typowe dla przeziębienia, często nawet na tyle mało intensywne, że niezwracające uwagi rodziców. Dlatego też tak niepokojący jest dla nich nagły, mocny kaszel dziecka, który pojawia się często w godzinach nocnych. W wyniku obrzęku tchawicy pojawia się duszący czy szczekający kaszel.

Sprawdź też leki i syropy na kaszel dla dzieci.

Czy zapalenie tchawicy u dziecka jest zaraźliwe

 

Często występuje również wysoka gorączka, ból w klatce piersiowej czy ból gardła. Dochodzić może również do zawrotów głowy, a także osłabienia, czy zmęczenia. Jeśli u dziecka pojawią się trudności w oddychaniu lub krótki urywany oddech mogą wskazywać one na niedrożność oddechową i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Zapalenie tchawicy: jak długo trwa?

Ostra postać choroby jest najbardziej powszechna, zwykle mija samodzielnie po kilku dniach i często jest skutkiem wirusowych infekcji sezonowych.

Postać przewlekła schorzenia ma charakter nawracający i współtowarzyszy chorobom krtani lub oskrzeli, może być również efektem spływania wydzieliny z zatok.

Leczenie zapalenia tchawicy wiąże się z łagodzeniem objawów i eliminacją czynników podrażniających. Ma na celu również zapobieganie powstaniu potencjalnych powikłań. Pomocne mogą okazać się inhalacje dziecka solą fizjologiczną, czy stosowanie leków przeciwzapalnych oraz hamujących kaszel.

Dziecko może otrzymać również po wizycie u lekarza glikokortykosteroidy wziewne. Ważne jest unikanie zapylonych przestrzeni czy dymu tytoniowego oraz odpowiednie nawadnianie dziecka.

Sprawdź też leki na odporność dla dzieci.

Jak długo trwa zapalenie tchawicy

 

W zależności od towarzyszących objawów można stosować również preparaty przeciwgorączkowe czy leki i tabletki na ból gardła u dzieci łagodzące oraz upłynniające wydzielinę, jeśli występuje mokry kaszel. Zwykle choroba ta może być leczona w domu, natomiast przy ciężkich objawach i problemach z oddychaniem u dziecka, może konieczna okazać się hospitalizacja.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice