Czy to złamany nos? [OBJAWY]
Wbrew pozorom złamany nos to poważna dolegliwość. Może objawiać się bólem, opuchlizną twarzy, a nawet krwiakami pod oczami. Sprawdź, na czym polega leczenie?
Spis treści
Nos to bardzo delikatna część ciała i łatwo ją uszkodzić. Nie należy lekceważyć żadnego urazu, ponieważ to, wydawałoby się, nic nie znaczące obrażenie wcale nie jest takie błahe. Uszkodzenia mogą dotyczyć nie tylko nosa, ale objąć także oczodół, gałkę oczną, jamę ustną, ucho, a nawet mózg! Jak rozpoznać złamanie nosa i jak się je leczy?
Jak można złamać nos?
W tym przypadku mamy cały wachlarz możliwości. Do urazu może dojść przy najzwyklejszym upadku na ulicy, podczas bójki czy silnym uderzeniu o jakiś przedmiot. Najczęściej powstaje w trakcie trenowania sportów, szczególnie sportów walki (np. boksu).
Złamanie nosa: rodzaje
Istnieją dwa rodzaje złamania nosa:
- złamanie zamknięte – na nosie nie ma rany, a przemieszczenie kości jest widoczne lub tylko wyczuwalne,
- złamanie otwarte – występują widoczne przemieszczenia części chrzęstnych i kostnych, rana jest widoczna.
Złamany nos: objawy
Jak rozpoznać złamanie nosa? W zależności od tego, czy jest to złamanie zamknięte czy otwarte, objawy mogą się różnić.
Zwykle jednak pojawiają się:
- ból nosa i jego okolic – nasilony w zależności od stopnia urazu,
- ból głowy,
- krwawienie z nosa – wynik uszkodzenia naczyń krwionośnych,
- opuchlizna – która może nawet ograniczać oddychanie,
- łzawienie oczu,
- krwiaki pod oczami – te mogą być objawem uszkodzenia podstawy czaszki!
Sprawdź tabletki na migrenę i ból głowy.
Złamanie zamknięte: objawy
W przypadku, kiedy mamy do czynienia z zamkniętym złamaniem i uraz jest niewielki, objawem jest praktycznie wyłącznie lekkie krwawienie i opuchnięcie.
Bardzo często pojawiają się siniaki pod oczami.Nie bagatelizuj ich, nawet kiedy uraz wydaje się być błahy, ponieważ mogą być one informacją, że doszło do uszkodzenia podstawy czaszki.
Złamanie otwarte: objawy
Przy złamaniu otwartym objawy są nasilone i występuje ich szersza gama. Przede wszystkim bardzo widoczne jest przemieszczenie nosa w jedną ze stron lub powstanie tzw. siodełka, widocznego wgłębienia w górnej jego części. Ból w tym przypadku jest znacznie nasilony.
Złamany nos a uszkodzenie mózgu
Jeśli masz złamany nos, istnieje możliwość uszkodzenia mózgu.
Objawami, jakie sugerują, że mogło do niego dojść, i na które warto być wyczulonym to:
- wysięk jasnego płynu z nosa,
- nudności i wymioty,
- zaburzenia świadomości i pamięci,
- zaburzenie widzenia,
- zawroty i bóle głowy.
Sprawdź leki na nudności i wymioty.
Te objawy mogą się pojawić nawet do 10 dni po wystąpieniu urazu. Jeśli je zaobserwujesz, szybko skonsultuj się z lekarzem!
Złamany nos: co robić?
Jeżeli uraz jest niegroźny i nie pojawił się krwotok, wystarczy przyłożyć lód, by zmniejszyć opuchliznę, i udać się do lekarza. Natomiast gdy uszkodzenie jest połączone z krwawieniem, musisz je jak najszybciej zatamować, żeby nie doszło do wstrząsu krwotocznego. Ten może pojawić się w przypadku bardzo obfitych krwawień.
- Usiądź na krześle i pochyl głowę do przodu. Nigdy do tyłu! Może wtedy dojść do zachłyśnięcia się krwią, która spływa z nosa po tylnej stronie gardła.
- Następnie uciskaj nos przez około 10 minut.
- Wskazany jest również zimny okład - obkurczy naczynia i zmniejszy krwawienie.
Jak leczyć złamany nos?
Po odpowiednim rozpoznaniu, jakie dokonuje się na podstawie wykonanego zdjęcia rentgenowskiego, lekarz wdraża odpowiednie leczenie. W przypadku złamania bez przemieszczenia wystarczy nastawienie kości nosa i wykonanie tamponady, która unieruchomi uszkodzone struktury.
Natomiast przy złamaniu z przemieszczeniem należy poczekać do ustąpienia obrzęku. Nos nastawia się podczas zabiegu, zazwyczaj 7-14 dni po urazie u dorosłych oraz po 7 dniach u dzieci. Nie należy czekać dłużej, ponieważ po tym czasie tworzą się już zrosty kostne i później jedynym sposobem na ustawienie i korektę będzie operacja plastyczna lub septoplastyka, czyli zabieg laryngologiczny, którego celem jest korekta skrzywionej przegrody nosowej.
Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne, to lekarz zaleci Ci przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz preparatów zmniejszające obrzęk i krwawienie. Bardzo często przepisywany jest także antybiotyk, który chroni przed zakażeniem. Jeśli złamałaś nos, unikaj infekcji układu oddechowego i staraj się nie stykać z osobami chorymi.