Skąd bierze się chrapanie? Przyczyny i metody leczenia
Denerwuje Cię chrapiący partner? A może sam chrapiesz? Sprawdź, z czego wynika ten problem i jak sobie z nim poradzić!

Spis treści
Chrapaniem nazywa się dźwięk wytwarzany przez wibrację tkanek podniebienia miękkiego i gardła podczas snu. Może być objawem bezdechu sennego – przypadłości, która zwiększa ryzyko powikłań kardiologicznych. Wpływa również na jakość snu oraz funkcjonowania w ciągu dnia. Co powoduje chrapanie? Do jakiego lekarza należy się zgłosić z tym problemem? Wyjaśniamy w artykule!
Co to jest chrapanie?
Chrapanie to dźwięk powstający w wyniku przechodzenia wdychanego powietrza przez rozluźnione tkanki podniebienia miękkiego, języczka i gardła. Samo w sobie nie jest chorobą, jednak może wpływać na jakość życia, jak również być objawem poważniejszych schorzeń, dlatego nie należy go bagatelizować.
Zdarza się też, że sięgają po leki nasenne z nadzieją na lepszą jakość snu.
Kiedy pojawia się chrapanie?
Chrapanie najczęściej występuje w fazie snu głębokiego, gdy mięśnie gardła i podniebienia są szczególnie rozluźnione. U niektórych osób pojawia się stale, u innych okazjonalnie, na przykład podczas przeziębienia, po spożyciu alkoholu lub intensywnym wysiłku fizycznym. Tendencja do chrapania, podobnie jak do wielu innych zaburzeń snu, nasila się z wiekiem – częściej chrapią seniorzy niż osoby młode. W niektórych przypadkach szybkim sposobem na chrapanie jest zmiana pozycji – spanie na boku zwykle niweluje objawy.

Sprawdź popularne kategorie
Czy chrapanie jest szkodliwe?
Utrzymujące się chrapanie może znacząco pogorszyć jakość snu: powoduje chroniczne niewyspanie, zmęczenie, bóle głowy i trudności w koncentracji. Problem nie powinien być bagatelizowany.
- Wykazano, że u osób chrapiących występuje o ok. 75% wyższe ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę typu 2.
- Najgroźniejszym jednak zaburzeniem, które może objawiać się chrapaniem, jest bezdech senny, czyli zatrzymanie oddechu na dłużej niż 10 sekund. W wyniku zapadnięcia się górnych dróg oddechowych powietrze nie dostaje się do płuc. Bezdech senny stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia – zwiększa ryzyko powikłań kardiologicznych oraz depresji, a także prawdopodobieństwo spowodowania wypadku na drodze.
Chrapanie – przyczyny
Skąd bierze się chrapanie? Dolegliwość może wynikać z wielu przyczyn:
Nadwaga i otyłość | nadmiar tkanki tłuszczowej wokół szyi zwęża drogi oddechowe. |
Problemy laryngologiczne | skrzywiona przegroda nosowa, polipy nosa czy przerośnięte migdałki zaburzają przepływ powietrza. |
Nałogowe palenie papierosów | prowadzi do podrażnienia i obrzęku błon śluzowych. |
Spożywanie alkoholu i przyjmowanie leków uspokajających krótko przed snem | powoduje nadmierne rozluźnienie mięśni gardła. |
Alergie i infekcje dróg oddechowych | związany z nimi katar prowadzi do obrzęku i blokady nosa, a tym samym utrudnionego oddychania. |
Skutki chrapania
Czy chrapanie jest szkodliwe? Z jakimi wiąże się powikłaniami?
- Chrapanie przez nos zwiększa ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych – w wyniku spania z otwartą buzią dochodzi do przesuszenia śluzówki, która mniej skutecznie chroni organizm przed wnikaniem patogenów.
- Ciągłe pobudki i wyrywanie ze snu przez głośne chrapanie skutkują niewyspaniem i rozdrażnieniem również u naszego partnera.

Chrapanie – do jakiego lekarza udać się na diagnostykę?
Jak leczyć chrapanie? Aby terapia była skuteczna, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie występujących objawów zadecyduje o dalszej ścieżce diagnostycznej. Zwykle zaleca się konsultację z laryngologiem, który bada anatomię dróg oddechowych. Wskazana może być również wizyta u pulmonologa w celu wykluczenia (bądź potwierdzenia) bezdechu sennego.
W toku diagnostyki niezbędne może być wykonanie niektórych badań:
- Tomografii komputerowej,
- Rynomanometrii (badanie drożności nosa),
- Endoskopii laryngologicznej (badanie nosogardła),
- Polisomnografii (badanie snu, podczas którego ocenia się poziom natlenienia krwi, pracę serca, reakcję organizmu na bezdechy).

Chrapanie – leczenie
Co na chrapanie? Aby wiedzieć, jak wyleczyć chrapanie, konieczne jest ustalenie przyczyny problemu.
- Jeśli wynika z infekcji bądź kataru alergicznego, pomocne może być stosowanie leków na katar bądź leków na zatoki. Dostępne są również leki na chrapanie: spraye lub listki doustne – zawarte w nich zioła na chrapanie (mięta, szałwia, lawenda, eukaliptus, lawenda) zwiększają napięcie tkanek miękkich w obrębie gardła.
- Tkanki podniebienia można wzmocnić za pomocą laseroterapii.
- Co jeszcze jest dobre na chrapanie? U niektórych pacjentów konieczna może być interwencja chirurgiczna. Dotyczy to przypadków, w których chrapanie uwarunkowane jest wadami anatomicznymi. Zabieg usunięcia migdałków czy prostowania przegrody nosowej może pomóc w pozbyciu się dolegliwości.
- Sposobem na chrapanie związane z bezdechem sennym jest spanie ze specjalnym aparatem CPAP, który, utrzymując stałe dodatnie ciśnienie, usztywnia drogi oddechowe, przywracając im drożność.
Domowe sposoby na chrapanie
Co pomaga na chrapanie, poza metodami farmakologicznymi i zabiegowymi? U pacjentów z nadwagą i otyłością należy bezwzględnie dążyć do redukcji masy ciała – dodatkowe kilogramy predysponują do bezdechu sennego oraz są niezależnym czynnikiem ryzyka powikłań kardiologicznych.
W zapobieganiu chrapaniu skuteczne są również:
- Przyjmowanie odpowiedniej pozycji do snu (na boku),
- Dbanie o właściwe nawilżenie sypialni (częste wietrzenie, nieprzegrzewanie pomieszczeń, korzystanie z nawilżacza powietrza),
- Nawilżanie błon śluzowych nosa (zakraplanie solą fizjologiczną lub stosowanie sprayów na bazie soli morskiej, dbanie o wypijanie odpowiedniej ilości płynów),
- Unikanie narażenia na czynniki drażniące (przede wszystkim dym tytoniowy),
- Unikanie spożywania przed snem alkoholu.

Chrapanie - często zadawane pytania
Co jeszcze warto wiedzieć o chrapaniu? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania.
Czy chrapanie u kobiet występuje częściej niż u mężczyzn?
Głośne chrapanie – ile generuje decybeli?
Czy chrapanie można wyleczyć?
Czy możliwe jest chrapanie z zamkniętymi ustami?

Co zrobić, aby przestać chrapać? Podsumowanie
Skąd się bierze chrapanie? Jego powstawanie może wynikać z przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych oraz schorzeń laryngologicznych. Problemu nie należy bagatelizować, ponieważ powoduje ciągłe zmęczenie i trudności z koncentracją, a ponadto może być objawem groźnych chorób. Często wpływa również na relacje z partnerem, dlatego tak ważne jest, aby skutecznie mu zapobiegać. Dobór odpowiedniego postępowania terapeutycznego zależy od przyczyny problemu. W niektórych wypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne. Czasem konieczne jest wykonanie zabiegu, np. usunięcia migdałków.
Źródła:
- Bashir AO, Elimam MA, Elimam MA, Adam I. Snoring is associated with hypertension and diabetes mellitus among adults in north Sudan: a cross-sectional study. BMC Public Health. 2024 Apr 8;24(1):974. doi: 10.1186/s12889-024-18505-x. PMID: 38584276; PMCID: PMC11000284.
- Kerner NA, Roose SP. Obstructive Sleep Apnea is Linked to Depression and Cognitive Impairment: Evidence and Potential Mechanisms. Am J Geriatr Psychiatry. 2016 Jun;24(6):496-508. doi: 10.1016/j.jagp.2016.01.134. Epub 2016 Apr 29. PMID: 27139243; PMCID: PMC5381386.
- Snoring and Divorce, https://dreamsleep.ca/snoring-and-divorce/ [dostęp: 13.02.2025 r.]
- Snoring, https://sleepeducation.org/sleep-disorders/snoring/#what-is-snoring [dostęp: 13.02.2025 r.]
- Lawton E, Jurisevic M, Hobart K, Polasek J, Fon A. P072 The Association Between Snoring and Hearing Loss in Patients with Obstructive Sleep Apnoea. Sleep Adv. 2021 Oct 7;2(Suppl 1):A44. doi: 10.1093/sleepadvances/zpab014.116. PMCID: PMC10109029.
- de Mello MT, Narciso FV, Tufik S, Paiva T, Spence DW, Bahammam AS, Verster JC, Pandi-Perumal SR. Sleep disorders as a cause of motor vehicle collisions. Int J Prev Med. 2013 Mar;4(3):246-57. PMID: 23626880; PMCID: PMC3634162.