Tatuaż na rozstępach – walka z pamiątką po ciąży?

14. 1. 2019 · 5 minut czytania

Rozstępy po ciąży to częsty problem i wiele mam chce się ich pozbyć. W ostatnich latach na popularności zyskują tatuaże maskujące nieestetyczne zmiany. Czy to dobre rozwiązanie? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Tatuaż na rozstępach – walka z pamiątką po ciąży?

Rozstępy po ciąży są zmorą wielu młodych mam. Skóra (szczególnie na brzuchu) rozciąga się wraz z rosnącym maleństwem. Oprócz tradycyjnych metod walki z  się rozstępami,  pojawia się wiele nietypowych sposobów na pozbycie się tej niechcianej pamiątki. Wiele mam zastanawia się nad tym, jak zamaskować rozstępy? Zyskującą coraz większą popularność metodą na ukrycie rozstępów zrobienie sobie na nich tatuażu.  Czy to dobry pomysł dla młodych mam? Kiedy taki tatuaż wykonać? Na czym polega taki zabieg?

Możemy tak naprawdę wyróżnić dwa rodzaje tatuaży maskujących rozstępy. Pierwszych z nim, jest zrobienie sobie „tradycyjnego”, kolorowego tatuażu, który zakryje rozstępy. Taki tatuaż może z Twojego „mankamentu” zrobić dzieło sztuki, którym będziesz chciała się chwalić!

tatuaż na rozstępach jak zrobić

 

Drugą metodą ukrycia rozstępów jest aplikacja pod skórę specjalnie dobranego barwnika, który będzie odpowiadał Twojej karnacji. Dzięki temu, rozstępy stają się prawie niewidoczne. Ta metoda, mało znana w Polsce, jest bardzo popularna w świecie showbiznesu. Autorem tego zabiegu jest  tatuator Radolpho Torres.

Sprawdź też kosmetyki na cellulit i rozstępy.

Kiedy wykonać tatuaże po ciąży?

Tatuażu na brzuchu po ciąży nie można wykonać od razu po porodzie. Dlaczego? Po pierwsze, w czasie połogu i karmienia piersią nie zaleca się wykonywania tatuaży. Wiąże się to z z ryzykiem zakażenia chorobami wirusowymi. Organizm matki karmiącej działa trochę „na innych obrotach”. Reakcja na barwnik pod Twoją skórą może być intensywniejsza, większe jest też ryzyko infekcji.n Wprawdzie, barwniki nie przenikają bezpośrednio do mleka matki, niemniej jednak lekarze zalecają odczekanie aż do momentu skończenia karmienia.

czy po ciąży można zrobić tatuaż na brzuchu

 

Po drugie, nie powinno się wykonywać tatuaży na nowych, jeszcze czerwonych rozstępach. Są to bowiem świeże i niezagojone rany. Włókna kolagenowe, które podtrzymują Twoją skórę, dopiero co pękły i nie wiadomo, jak się zachowają podczas takiej ingerencji. Dlatego, zanim zdecydujesz się na tatuaż maskujący rozstępy, warto wcześniej skorzystać z innych metod walki z rozstępami: czy to za pomocą kosmetyków, czy zabiegów medycyny estetycznej. Zobacz też, jak przebiegał mój test na pozbycie się rozstępów po ciąży z Mustela Maternite: Recenzja kremu przeciw rozstępom Mustela Maternite, czyli mama vs rozstępy!

    Tatuaż na brzuchu po ciąży − przeciwskazania i skutki uboczne

    Tak, jak napisałam powyżej, przeciwskazaniem (choć nie jest to jedyna opinia) do zrobienia tatuażu jest karmienie piersią. Innymi przeciwskazaniami są wszelkie choroby skóry, a także wiele chorób, np. HIV, HVC,  padaczka czy nowotwory. Przez zabiegiem warto dowiedzieć się, czy na pewno możesz wykonać tatuaż.

    tatuaż po ciąży przeciwwskazania

     

    Najczęstszym skutkiem ubocznym tatuażu jest reakcja alergiczna. Może ona pojawić się od razu lub nawet po kilku latach od zabiegu. Ponadto, rzadziej występującymi skutkami niepożądanymi są choroby skóry, a nawet nowotwory. Pamiętaj również o tym, że nie możesz przewidzieć, czy na obecnych zatatuowanych rozstępach, nie pojawią się następne. Kolejna ciąża, zmiany w masie ciała – wszystko to może sprawić, że tatuaż może nie wyglądać atrakcyjnie.

    Tatuaż na rozstępach − jak się przygotować do zabiegu?

    Do wykonania tatuażu na rozstępach należy wcześniej się przygotować. W jaki sposób? Przede wszystkim, nawilżaj i natłuszczaj skórę. Smaruj rozstępy gęstymi masłami, kremami i olejkami. Możesz do tego użyć preparatów przeznaczonych do redukcji rozstępów, np. Oillan Mama koncentrat redukujący rozstępy.

    jak przygotować się do tatuażu po ciąży

    Jak walczyć z rozstępami innymi metodami?

    Pamiętaj jednak, że tatuaż jest metodą, która pozwala na zamaskowanie problemu, a nie pozbycie się go. Wiadomo, walka z rozstępami jest bardzo trudna. Ale nie jest zawsze skazana na porażkę! W jaki sposób możesz pozbyć się niechcianych rozstępów?

    Po pierwsze i najważniejsze − profilaktyka. Już od pierwszych tygodni ciąży smaruj codziennie miejsca narażone na rozstępy. Używaj do tego preparatów przeznaczonych do kobiet ciężarnych, np. Mustela Maternite krem na rozstępy.

    jak pozbyć się rozstępów

     

    Po drugie, możesz znacząco rozjaśnić rozstępy kosmetykami. Warto codziennie stosować peeling i krem lub olejek na rozstępy. Codzienna pielęgnacja połączona z regularną aktywnością fizyczna u mnie zdziałała cuda!

    Sprawdź też kosmetyki na problemy skórne.

    Po trzecie, na rynku dostępne są zabiegi estetyczne, które usuwają rozstępy, np.: dermabrazja, kriolipoza czy zabiegi laserowe i ultradźwiękowe.

    „Już od samego początku ciąży warto dbać o skórę i codzienne wmasowywać w nią preparaty dla kobiet ciężarnych. Regularny masaż pobudzasz mikrokrążenie skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej elastyczna, sprężysta i miękka. Czy uchroni to przyszłą mamę przed rozstępami? Niestety nie ma takie gwarancji, bo nawet mimo regularnych masaży u niektórych przyszłych mam i tak się one pojawią”

    − komentuje lek. med. Aleksandra Malewska

    Rozstępy to nie koniec świata!

    Bardzo wiele osób (nie tylko młode mamy i nie tylko kobiety) ma rozstępy. Tak naprawdę, to zamiast zastanawiać się, jak ukryć rozstępy, spróbuj je zaakceptować. Zapewniam Cię, że często tylko Ty widzisz te niedoskonałości! Ponadto, jeżeli od razu zaczniesz walkę z rozstępami, jest szansa, że staną się one z czasem całkiem niewidoczne. Jeżeli jednak chcesz sobie zrobić tatuaż, to zrób! Warto jednak, żeby to byłą przemyślana decyzja, nie podyktowana emocjami i chęcią jak najszybszego pozbycia się problemu.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora