Sposoby na pęknięte naczynko w oku. Jak szybko je wyleczyć?

27. 8. 2018 · 3 minuty czytania
Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Sposoby na pęknięte naczynko w oku. Jak szybko je wyleczyć?

Pęknięte naczynko w oku w medycynie nazywany jest wylewem podspojówkowym. Czerwona plamka w oku zdarza się bardzo często i w wielu przypadkach stanowi tylko problem kosmetyczny. Jednak warto udać się do okulisty, żeby wykluczyć poważniejsze przyczyny takie wylewu. Zobacz, jak leczyć popękane naczynka w oku.

Unaczynienie oka − skąd się biorą naczynka w oku?

Oko zbudowane jest z wielu współdziałających ze sobą elementów, które zabezpieczają powieki, rzęsy i aparat łzowy. Gałka oczna i  inne części oka muszą być odżywione, żeby móc dobrze widzieć. To właśnie dlatego są dobrze unaczynione.

Drobne naczynia krwionośne oka podatne są na uszkodzenia. A to dlatego, że mają niewielką średnicę i są podatne na wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych. To, czy Twoje żyłki i tętniczki są elastyczne zależy od uwarunkowań genetycznych, wahań hormonalnych, chorób ogólnoustrojowych, czy Twojego wieku.

Sprawdź też, skąd bierze się zapalenie spojówek.

Naczynka w oku, skąd się biorą

 

Pęknięte naczynko w oku − przyczyny

Pękające naczynka w oku mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Drażniące działanie ciał obcych, w tym szkieł kontaktowych, wysuszenie zewnętrznej powierzchni gałki ocznej lub zbyt intensywne pocieranie dłońmi, mogą prowadzić do wynaczynienia krwi z drobnych, kruchych naczyń. Zbyt długo noszone lub nieprawidłowo dobrane soczewki powodują mechaniczny ucisk na cienkie ścianki żył i powodują ich rozdarcie.

Nieprawidłowo dobrane soczewki przyczyną pękniętych naczynek w oku

 

Poza mechanicznym drażnieniem powierzchni zewnętrznej gałki ocznej, do pękania żyłek prowadzi wzrost ciśnienia w naczyniach. Ciśnienie może wzrosnąć nawet przy niepozornych czynnościach, takich jak kichanie, kaszel, intensywny wysiłek fizyczny, zaparcia, wymioty, a nawet intensywny śmiech.

Do innych przyczyn wylewów do oka należą: przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych i nadużywanie aspiryny, urazy, infekcje wirusowe i choroby ogólnoustrojowe, zwłaszcza sercowo-naczyniowe i metaboliczne.

Sprawdź też leki na suchy kaszel.

Pęknięta żyłka w oku − objawy

Pęknięta żyłka sprawia, że w Twoim oku, niemal natychmiast, pojawia się czerwona plamka na powierzchni twardówki, czyli białej części gałki ocznej. Jeśli uszkodzeniu ulega kilka naczyń lub jedno duże całe oko może być czerwone. Duża objętość krwi doprowadza z czasem do widocznego wybrzuszenia na oku. Pęknięte naczynko w oku nie boli. Może jedynie dawać uczucie dyskomfortu związane z uniesieniem spojówki.

Objawy pękniętej żyłki w oku

Wylew w oku − co robić?

Jeśli krwawieniu nie towarzyszą alarmujące objawy, czyli ból, pogorszenie ostrości widzenia, widzenie podwójne, możesz leczyć pęknięte naczynko zachowawczo. Gdy jednak pęknięcie naczynia wywołane jest urazem, bez względu na to, czy pojawiły się dodatkowe symptomy, udaj się do lekarza.

Jeżeli cierpisz na cukrzycę czy inną chorobę ogólnoustrojową powiedz o wylewie w oku lekarzowi prowadzącemu. Lepiej nie lekceważyć pękania żyłek, jeśli pojawiają się one często, bo może to świadczyć o dysfunkcji naczyń oka lub innej dolegliwości ogólnoustrojowej. Specjalista po badaniu okulistycznym zdecyduje, jak powinno wyglądać dalsze postępowanie.

Pęknięte naczynko w oku − leczenie

Chociaż czerwone oko wygląda niepokojąco, jeśli zdarzyło się raz, nie musisz się martwić. Kruche naczynie potrzebuje czasu na zasklepienie, a krew musi się wchłonąć. W większości przypadków wylew powinien się samoistnie wchłonąć w przeciągu 2 tygodni. Jeśli wylewowi towarzyszy dyskomfort przy mruganiu, ulgę może przynieść stosowanie kropli nawilżających do oczu, tzw. „sztucznych łez”.

Leczenie pękniętego naczynka w oku

 

Leczenie wylewu do oka to głównie czekanie, aż czerwona plamka sama się wchłonie. Dlatego warto skupić się na profilaktyce. Jeżeli korzystasz ze szkieł kontaktowych, lepiej uważaj przy ich zakładaniu i zdejmowaniu. Nie noś soczewek zbyt dług i unikaj wysychania spojówek.

Niezależnie czy masz wadę wzroku i nosisz soczewki lub też nie, staraj się nie drażnić powierzchni oka. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, regularnie odwiedzaj okulistę. Zobacz też mój artykuł o retinopatii cukrzycowej: Retinopatia cukrzycowa − leczenie laserem może pomóc! Staraj się też z rozsądkiem przyjmować aspirynę i leki przeciwkrzepliwe.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Zapalenie spojówek – od czego je mam?

      Zapalenie spojówek – od czego je mam?

      · 6 minut czytania
      Zapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub alergii. Wybór odpowiedniego leczenia jest zależny od podejrzewanej przyczyny. Poznaj charakterystyczne objawy!
    • Zaćma powoduje pogorszenie ostrości widzenia spowodowane zmętnieniem soczewki oka. Sprawdź, jak wygląda leczenie i czy można jej zapobiegać!
    • Dlaczego dochodzi do odklejania się siatkówki? Czym grozi ten problem? Czy w przypadku pojawienia się niepokojących objawów lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu operacji? Sprawdź!
    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Klaudia Dopytalska
    Klaudia Dopytalska
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
    Przeczytaj więcej od tego autora