Jak często badać wzrok?
Choć kontrole okulistyczne nie sprawiają bólu, wiele osób przez lata nie odwiedza specjalisty. Czy słusznie? Dlaczego warto regularnie badać wzrok? Sprawdź!
Spis treści
Kiedy warto wybrać się na kontrolę do okulisty i czy jest ona konieczna skoro „nic się nie dzieje”? Na pewno znasz wiele, które mają kłopoty ze wzrokiem, czy to od dzieciństwa, czy takie, które pojawiły się z biegiem czasu. Czy więc Ty jesteś absolutnym wyjątkiem, skoro widzisz normalnie? Sprawdź, jak często badać wzrok i co może czekać cię podczas wizyty.
Kiedy wzrok może się pogorszyć?
Jak to jest, że wiele osób, które nosi soczewki czy okulary, w dalszym ciągu ma problemy z widzeniem? Kłopoty ze wzrokiem dotykają zarówno dzieci, jak i osoby starsze.
Mimo że zdecydowanie więcej problemów z widzeniem doskwiera osobom po 50. roku życia, lepiej lekceważyć badania wzroku u najmłodszych. Warto mieć na uwadze, że wiele problemów z oczami i zaburzeń widzenia możesz uniknąć lub przynajmniej zacząć wcześniej korygować, jeżeli będziesz regularnie badać wzrok.
Sprawdź też, czym objawia się zespół suchego oka.
Profilaktyka wzorku − kiedy iść do okulisty?
Najczęściej zgłaszanymi dolegliwościami oczu są: zmęczenie i przesuszenie oczu, nadmierne łzawienie, pieczenie i przekrwienie i rożnego rodzaju zaburzenia widzenia i wady wzroku.
Jak często badać wzrok? Kontrolne badanie okulistyczne u dorosłych powinno być wykonywane minimum raz na 2 lata. Takie rutynowe badanie pomaga zarówno wcześnie wykryć wady wzroku, jak i choroby, takie jak jaskra czy zwyrodnienie plamki.
W pewnych przypadkach zalecane są częstsze kontrole wzroku. Szczególnie zaleca się to, jeśli chorujesz na cukrzycę, bo możesz skłonność do rożnego rodzaju chorób oczu. Dowiedz się więcej na temat retinopatii cukrzycowej: Retinopatia cukrzycowa − leczenie laserem może pomóc! Na szczęście utrzymywanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi w prosty sposób zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się chorób oczu u cukrzyków.
Częstsze badanie wzroku jest zalecane osobom z problemami naczyniowymi czy chorobami układu nerwowego, takimi jak np. stwardnienie rozsiane. Do okulisty częściej powinny wybierać się też osoby starsze.
Jak wygląda wizyta u okulisty?
Podczas wizyty u okulisty, oprócz przeprowadzenia wywiadu, lekarz może wykonać m.in. badanie ostrości wzroku. Badanie ostrości wzroku do dali wykonuje się praktycznie podczas każdej. Polega ono na ocenianiu zdolności widzenia przez pacjenta 2 blisko położonych punktów. Taką ocenę okulista przeprowadza najczęściej przy pomocy tablic Snellena (białe tablice z czarnymi literami, cyframi lub obrazkami o różnej wielkości).
Badanie ostrości wzroku do bliży służy do oceny widzenia z odległości potrzebnej do czytania. Ponadto przeprowadzone może być badanie wady wzroku (refrakcji). Badanie to jest w stanie wykazać, czy występuje daleko- czy krótkowzroczność lub astygmatyzm. Jest ono niezbędne do oceny wzroku i doboru dobrej mocy szkieł do okularów lub soczewek kontaktowych.
Badanie wady refrakcji może być przeprowadzone rożnymi metodami, m.in. za pomocą komputera. Ta zautomatyzowana wersja popularnie zwana jest komputerowym badaniem wady wzroku. Do przeprowadzenia tego typu diagnostyki często stosuje się krople oczne, które pomagają w wykonaniu badania. W zależności od ich rodzaju mogą powodować nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło, która może potrwać nawet do paru dni.
Okulista może też przeprowadzić badanie w lampie szczelinowej. Służy ono do oceny struktur wewnątrz oka. W przebiegu badania też używane są krople, które mogą przez jakiś czas zaburzać widzenie i uwrażliwiać na światło. W ramach rutynowej wizyty okulistycznej okulista może zrobić też wziernikowanie oka, badanie funkcji nerwu wzrokowego i badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Sprawdź też, co jeść, aby cieszyć się dobrym wzrokiem.
Jak dbać o oczy?
Parę prostych nawyków może uchronić Cię przed problemami ze wzrokiem. Jeśli wykonujesz pracę, która wymaga używania okularów ochronnych, staraj się z nich korzystać. Nawet jeśli jest to niekomfortowe. Zwróć uwagę, czy Twoje okulary przeciwsłoneczne posiadają odpowiednie filtry UV.
Podczas pracy z komputerem postaraj się zachować odpowiednią odległość od monitora i rób przerwy, żeby oderwać, choć na chwilę wzrok od wyświetlacza i dać oczom odpocząć.
Dodatkowo, warto też pamiętać o odpowiedniej diecie. Podstawą dbania o każdy aspekt zdrowia jest zawsze dobrze zbilansowana dieta, w przypadku narządu wzroku bogata w kwasy omega, witaminy A i E, luteinę i antocyjany czy zeaksantynę. Nie unikaj wizyt u okulisty i regularnie kontroluj wzrok, a z pewnością posłuży Ci na długo!