Mrowienie w uchu – co oznacza? Przyczyny objawu

14. 1. 2022 · 5 minut czytania

Doświadczasz uczucia mrowienia w uchu? Sprawdź, z jakimi chorobami może wiązać się ten objaw i kiedy udać się do lekarza!

Martyna Piotrowska
Martyna Piotrowska
Mrowienie w uchu – co oznacza? Przyczyny objawu

Mrowienie w uchu stanowi nieprzyjemny symptom, który jest spowodowany wieloma różnymi schorzeniami, np. zalegającą w przewodzie słuchowym wydzieliną lub infekcją. Nie lekceważ tego pozornie niegroźnego objawu, gdyż może on także zwiastować problemy z cukrzycą lub początek nowotworu.

Mrowienie w uchu – co oznacza?

Mrowienie w uchu to inaczej parestezja, czyli nieprawidłowe odczuwanie przez ciało takich zjawisk jak drętwienie, mrowienie, ciepło, których nie wywołuje żaden bodziec zewnętrzny. Parestezje dotyczą całego ciała, nie tylko ucha. Powinieneś zwracać na nie uwagę ze względu na różnorakość przyczyn występowania symptomu.

Mrowieniu w uchu najczęściej towarzyszą inne dolegliwości, takie jak uczucie dyskomfortu, ból, zawroty głowy, czy nadwrażliwość na dźwięk. Parestezje mają różne charaktery oraz stopnie nasilenia. Najczęściej są krótkotrwałe i przemijają samoistnie. Jeśli jednak trwają nieprzerwanie oraz się nasilają, oznacza to, że mogą być związane z zaburzeniem w układzie neurologicznym. Przeczytaj także, co oznacza piszczenie w uchu.

mrowienie w uchu co oznacza

Mrowienie w uchu – przyczyny

Uczucie mrowienia w uchu to objaw nietypowy, a czynników go wywołujących jest bardzo wiele. Często informuje o toczącej się w organizmie infekcji gardła, jamy ustnej, ucha zewnętrznego lub wewnętrznego. Poza infekcjami, przyczyną występowania mogą być powikłania chorób przewlekłych cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy stwardnienia rozsianego. Drętwienie uszu powodują też mechaniczne uszkodzenia przewodu słuchowego. Dzieje się tak pod wpływem wypadku, lub ucisku guza, który znajduje się w okolicy ucha. Ze względu na mnogość źródeł dolegliwości, nie powinieneś diagnozować się samodzielnie. W przypadku występowania tej przypadłości udaj się do lekarza laryngologa w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

mrowienie w uchu nerwica

Mrowienie ucha a infekcja

Najczęściej spotykane jest zapalenie ucha w jego części zewnętrznej. Powodują je bakterie, wirusy i grzyby. Najwięcej osób dotyka zakażenie bakteriami Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa. Dodatkowo pojawia się ból oraz ropny wyciek z ucha. W celu diagnozy zapalenia ucha, laryngologa po zrobieniu wymazu zaleci Ci odpowiednie leki na zapalenie ucha. Mrowienie ucha zewnętrznego i wewnętrznego bywa motywem infekcji obejmujących jamę ustną, gardło i resztę górnych dróg oddechowych. Zwróć się o pomoc do specjalisty, ponieważ nieodpowiednio leczone zapalenie doprowadzi nawet do trwałej utraty słuchu. Zobacz również: Uszy nie lubią wody! Wiesz czym jest ucho pływaka?

mrowienie ucha zewnętrznego

Mrowienie ucha – cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, obejmującą w największej mierze narząd trzustki. To właśnie poprzez dysfunkcje w jej funkcjonowaniu dochodzi do zbyt słabej odpowiedzi na podaż cukru do organizmu w pożywieniu. Przez to cukier nie jest prawidłowo metabolizowany i powoduje zniszczenia w organizmie. Powikłania nieprawidłowo leczonej cukrzycy obejmują wiele narządów, między innymi dotykają narząd słuchu.

Najczęstsze objawy to niedosłuch, ale także mrowienie uchu wywołane zaburzeniami przedsionkowymi. Obejmują one nerw przedsionkowy i oprócz mrowienia możesz odczuwać zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz bóle głowy. Powikłania takie nazywamy neuropatiami cukrzycowymi. Cukrzyca zawsze musi być leczona pod okiem lekarza specjalisty. Pierwszymi objawami cukrzycy może być senność, tycie, osłabienie czy wzmożony głód. Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, udaj się do lekarza, który zleci badanie krzywej cukrowej. Przeczytaj też, jak obniżyć cukier we krwi.

mrowienie w uchu przyczyny

Mrowienie w uchu a choroba nowotworowa

W najdrastyczniejszym z przypadków, mrowienie w uchu powoduje rozwijająca się choroba nowotworowa. Takie objawy dają guzy umieszczone w głowie, szyi i uszach. Mrowienie wywołuje ucisk guza na nerw. Istnieje też możliwość, że guz mieści się w obrębie ucha i sama jego obecność prowokuje drętwienie. Z tego względu nie bagatelizuj oznak i zbadaj się w najbliższej możliwej sytuacji. 

Grupami szczególnego ryzyka są osoby, które chorują obecnie na chorobę nowotworową (może dojść do przerzutów na ucho) lub osoby, które chorowały kiedyś dokładnie z tego samego powodu. Aby zapobiec chorobie nowotworowej, zrezygnuj z czynników bezpośrednio ją wywołujących, jak na przykład papierosy.

uczucie mrowienia w uchu

Higiena uszu

Mrowienie w uszach to często symptom infekcji, którą pociąga za sobą między innymi nieprawidłowa higiena ucha. Pamiętaj, że zalegająca woskowina może wytworzyć czop stanowiący siedlisko dla rozwijających się bakterii. W związku z tym musisz ją usuwać, ale nie rób tego patyczkiem do uszu. W ten sposób istnieje ryzyko, że uszkodzisz przewód słuchowy. Niestety, doprowadzi to do gorszych powikłań, niż sam czop z woskowiny. W aptece znajdziesz specjalne preparaty do czyszczenia uszu na bazie naturalnych olejów, które z łatwością rozpuszczą woskowinę. Uszy czyść przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tylko jeśli zadbasz o odpowiednią higienę, zabezpieczysz Twoje uszy przed infekcjami. Dowiedz się, jak czyścić uszy?

Domowe sposoby na mrowienie w uchu

Niestety, mrowienie w uszach to objaw na tyle niespecyficzny, że w pierwszej kolejności konieczna jest diagnoza przyczyny. Jednak to, co możesz zrobić na co dzień, aby złagodzić dolegliwości, to wzbogacenie diety o warzywa działające jak naturalne antybiotyki, takie jak czosnek i cebula. Innym dobrym nawykiem jest dbanie o odpowiednią higienę uszu. Wypróbuj także irygację ucha. Więcej o niej dowiesz się z artykułu: Płukanie uszu u laryngologa – kiedy jest wskazane?

mrowienie ucha

Mrowienie uszu – niecodzienna dolegliwość z wieloma przyczynami

Ta nietypowa dolegliwość może być oznaką wielu chorób. Na przykład, problemy psychologiczne to także czynnik, który powoduje mrowienie w uchu. Nerwica lub objawy psychosomatyczne to objawy, które powinieneś skonsultować z psychologiem. Co więcej, każde podłoże mrowienia uszu musi zostać zdiagnozowane przez specjalistę, np. laryngologa. Najistotniejsze jest dokładne rozpoznanie przyczyny, bo tylko dzięki jej wyeliminowaniu możesz liczyć na wyzdrowienie. 

Źródła:

  1. Hamid R. MD, Symptoms: Ear Fluid and Plugged Feeling, The Hearing Journal, 2015, 
  2. Kuczkowski J., Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Forum Medycyny Rodzinnej, 2011,
  3. Narożny W., Zaburzenia przedsionkowe w cukrzycy, Katedra i Klinika Otolaryngologii, Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2017,
  4. Szczyrba S., Kozera G., Bieniaszewski L., Nyka W., Neuropatia cukrzycowa – patogeneza, rozpoznawanie, zapobieganie, leczenie, Forum Medycyny Rodzinnej, 2010,
  5. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Zakażenia ucha zewnętrznego, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/106224,zakazenia-ucha-zewnetrznego (dostęp 12.01.22)
  6. Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Nowotwory ucha środkowego, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/177689,nowotwory-ucha-srodkowego (dostęp 12.01.22),
  7. Why Does My Ear Tickle? Weatherspoon D.,https://www.healthline.com/health/tickle-in-ear (dostęp 12.01.22),
  8. Zwolińska G., Czym może być spowodowane drętwienie części głowy lub twarzy?, https://www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=101182 (dostęp 12.01.22).

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Martyna Piotrowska
Martyna Piotrowska
Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako farmaceuta na co dzień pomagam pacjentom za pierwszym stołem. To, co kocham w farmacji, to możliwość ciągłego rozwoju. Na bieżąco poszerzam swoją wiedzą o najnowsze doniesienia naukowe. Mam to szczęście, że moje zainteresowania pokrywają się z pracą zawodową. Jednym z celów, które sobie stawiam, to edukacja pacjentów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Martyna Piotrowska
Martyna Piotrowska
Jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jako farmaceuta na co dzień pomagam pacjentom za pierwszym stołem. To, co kocham w farmacji, to możliwość ciągłego rozwoju. Na bieżąco poszerzam swoją wiedzą...
Przeczytaj więcej od tego autora